Czy Polacy przyjmują za dużo środków przeciwbólowych?

20-04-2018, 10:29

Ostatnie statystyki dotyczące sprzedaży leków przeciwbólowych są alarmujące. Coraz więcej Polaków sięga po tzw. niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Jednym z takich preparatów jest popularny Ketonal, który od października 2017 roku można nabyć bez recepty.

tabletki

Wysoka sprzedaż NLPZ

Według danych CBOS, co roku nawet 68% Polaków sięga po leki przeciwbólowe. Problem ten obrazuje skala sprzedaży tych preparatów. Przyjmujemy bardzo dużo leków przeciwbólowych, nie licząc się z konsekwencjami ich regularnego stosowania. Do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) zaliczają się m.in. preparaty na bazie ibuprofenu, naproksenu, diklofenaku czy ketoprofenu. Najczęściej sięgamy po nie przy bólach głowy oraz mięśni, bólach zęba, w czasie przeziębienie oraz na dolegliwości związane z menstruacją.

Warto wiedzieć, że te leki, choć sprzedawane bez recepty, mogą wywołać skutki uboczne groźne dla naszego zdrowia. W wielu przypadkach przewlekłe stosowanie NLPZ kończy się chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy oraz krwawieniem z układu pokarmowego. W skrajnych przypadkach może dojść do zaburzenia pracy wątroby, nerek i serca.

Informacje o możliwych działaniach niepożądanych zawsze zawarte są w ulotce. Mimo to wyjątkowo chętnie sięgamy po leki przeciwbólowe. W 2017 roku sprzedano ponad 16 milionów opakowań leków na bazie ibuprofenu. Oznacza to średnią miesięczną sprzedaż na poziomie blisko 1,4 mln opakowań!

Ketonal bez recepty – co się zmieniło?

Ketonal również należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jego substancją czynną jest ketoprofen, który wykazuje silne działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Stosuje się go przy bólu o umiarkowanym nasileniu. Do końca września 2017 roku Ketonal był lekiem sprzedawanym wyłącznie z przepisu lekarza. Jednak Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych wydał decyzję, że można go sprzedawać bez recepty. Od października w aptekach dostępny jest Ketonal Active, również na bazie ketoprofenu, jednak różni się od wariantu na receptę wskazaniami na ulotce, wielkością opakowania i mniejszą dawką substancji czynnej. Tylko w ciągu trzech miesięcy od wprowadzeniu leku na rynek sprzedano niemal 400 tys. opakowań.

Skutki uboczne leków z ketoprofenem

Zazwyczaj Ketonal stosuje się przy silnych bólach miesiączkowych, dolegliwościach bólowych związanych z reumatoidalnym zapaleniem stawów (RZS) oraz chorobach zwyrodnieniowych stawów. Szeroka dostępność leku oraz niska świadomość pacjentów sprawiają, że często przyjmuje się go bez zastanowienia. Niestety zażywanie ketoprofenu wiąże się z licznymi skutkami ubocznymi. Do najczęstszych zalicza się:

 • bóle brzucha,
 • nudności,
 • wymioty,
 • biegunki i zaparcia,
 • jadłowstręt,
 • obrzęki,
 • złe samopoczucie oraz zmęczenie,
 • skórne reakcje alergiczne,
 • bóle i zawroty głowy,
 • senność,
 • podwyższenie stężenia potasu we krwi.

Ketonalu nie powinno się przyjmować przy chorobie wrzodowej żołądka lub dwunastnicy, jak również w przypadkach, gdy w przeszłości występowały krwawienia z przewodu pokarmowego. Jego stosowanie jest przeciwwskazane również u osób z ciężką niewydolnością serca, nerek lub wątroby, a także u tych pacjentów, u których występowały w przeszłości napady astmy oskrzelowej lub duszności.

Jednak pomimo tych zagrożeń i szerokiej listy przeciwwskazań, leki na bazie ketoprofenu nadal są chętnie kupowane przez pacjentów. W 2017 roku zakupiono w sumie ponad 3,4 mln opakowań Ketonalu do stosowania doustnego. Ketoprofen obecny jest także w innych lekach, jak Bi-profenid, Fastum czy Opokan-keto, które można kupić jedyne na receptę. Pamiętajmy zatem, by przed zażyciem tak silnego leku dokładnie przestudiować ulotkę i skonsultować się z lekarzem.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl

***


Komunikaty Firm to gwarantowane publikacje informacji prasowych i artykułów Twojej firmy lub Klientów Twojej agencji w Dzienniku Internautów, zawierające aktywny link, grafikę oraz możliwość wstawienia treści multimedialnych (YouTube, Vimeo).

Artykuły pozostają w serwisie co najmniej przez 12 miesięcy. Redakcja nie ingeruje w treść komunikatów firm.

Artykuły oferowane są pojedyńczo, w pakietach lub abonamencie (najtańsza opcja). Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: reklamawdi@webtango.pl.


Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmy
To warto przeczytać
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: