W raporcie „Ile mieszkań brakuje w Polsce?” stworzonym przez HRE Think Tank, zawarto informacje, że w Polsce oddaje się do użytku między 120 a 180 tysięcy mieszkań rocznie.
W 2019 roku pobito wieloletni rekord – do użytkowania przeznaczono ponad 207 tysięcy nowych mieszkań. To nadal za mało, a deficyt szacuje się na ponad 2 miliony kolejnych mieszkań. To wszystko pokazuje, jak dużym zainteresowaniem cieszą się mieszkania w blokach. Z czego to się bierze?
Wśród najważniejszych atutów tego rodzaju nieruchomości Polacy wymieniają brak konieczności: dbania o posesję, martwienia się o ogrzewanie, odprowadzania ścieków, odbioru odpadów czy wykonywania napraw technicznych. Kwestię tę potwierdza głos 16 milionów osób, zamieszkujących budownictwo wielorodzinne. Kto zatem dba o instalacje i urządzenia funkcjonujące w budynkach? Ta kwestia spoczywa na barkach zarządcy nieruchomości, który ma do wyboru indywidualne sprawowanie pieczy bądź wynajęcie firmy zajmującej się obsługą techniczną nieruchomości.
Rola zarządcy nieruchomości polega na podejmowaniu decyzji i wykonywaniu czynności prowadzących do utrzymywania nieruchomości w stanie nie pogorszonym. Zarządca reprezentuje właścicieli, zwołuje zebrania wspólnoty, odpowiada za obsługę finansową, administracyjną i księgową, a także prowadzi bieżące działania w sferze technicznej. Kompleksowa obsługa budynków obejmuje nie tylko wykonanie niezbędnych operacji inżynieryjnych, ale również konserwację i przeglądy urządzeń oraz instalacji: elektrycznych, klimatyzacji, wentylacji, grzewczych, przeciwpożarowych, wodno-kanalizacyjnych, automatyki i innych. Do zakresu odpowiedzialności zarządcy nieruchomości należy więc między innymi:
Wszystkie wymienione elementy muszą być na bieżąco monitorowane i poddawane przeglądom, gdyż tylko w ten sposób można ograniczyć ryzyko powstania poważnych usterek. Wczesne wykrycie defektów urządzeń lub wad konstrukcji budynku ogranicza postęp awarii, a także minimalizuje koszty związane z naprawą. Skoordynowanie prac ekipy remontowej, elektryka, malarza i firmy zajmującej się naprawą instalacji wentylacji to proces wysoce skomplikowany i czasochłonny. A wszystko musi być wykonane jak najszybciej i z drobiazgowością. Stąd coraz więcej zarządców decyduje się na wynajęcie firmy zajmującej się obsługą techniczną nieruchomości.
Zakres obsługi technicznej nieruchomości wyznacza ustawa z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane. W rozwinięciu artykułu 62 wspomniano między innymi o konieczności wykonywania okresowych kontroli stanów technicznych. Dodatkowo co najmniej raz w roku należy wykonać przegląd: elementów budynku, budowli oraz instalacji, narażonych na negatywny wpływ czynników atmosferycznych; instalacji i urządzeń wykorzystanych do ochrony środowiska naturalnego; instalacji gazowej i przewodów dymowych, spalinowych lub wentylacyjnych. Oprócz tego kontroli podlegają stan techniczny oraz przydatność obiektu do eksploatacji, jak również instalacje elektryczne oraz piorunochronne. Profesjonalna firmy zapewni także stałe pogotowie techniczne oraz poprowadzi dokumentację techniczną. Z uwagi na tak szeroki zakres zadań, do najważniejszych zalet wynajęcia zewnętrznej firmy zajmującej się obsługą techniczną nieruchomości należą:
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|