Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Zalety wynajęcia firmy zajmującej się obsługą techniczną nieruchomości

08-04-2021, 12:47

W raporcie „Ile mieszkań brakuje w Polsce?” stworzonym przez HRE Think Tank, zawarto informacje, że w Polsce oddaje się do użytku między 120 a 180 tysięcy mieszkań rocznie.

W 2019 roku pobito wieloletni rekord – do użytkowania przeznaczono ponad 207 tysięcy nowych mieszkań. To nadal za mało, a deficyt szacuje się na ponad 2 miliony kolejnych mieszkań. To wszystko pokazuje, jak dużym zainteresowaniem cieszą się mieszkania w blokach. Z czego to się bierze?

Wśród najważniejszych atutów tego rodzaju nieruchomości Polacy wymieniają brak konieczności: dbania o posesję, martwienia się o ogrzewanie, odprowadzania ścieków, odbioru odpadów czy wykonywania napraw technicznych. Kwestię tę potwierdza głos 16 milionów osób, zamieszkujących budownictwo wielorodzinne. Kto zatem dba o instalacje i urządzenia funkcjonujące w budynkach? Ta kwestia spoczywa na barkach zarządcy nieruchomości, który ma do wyboru indywidualne sprawowanie pieczy bądź wynajęcie firmy zajmującej się obsługą techniczną nieruchomości.

Obsługa techniczna nieruchomości – samemu czy w oparciu o profesjonalną obsługę?

Rola zarządcy nieruchomości polega na podejmowaniu decyzji i wykonywaniu czynności prowadzących do utrzymywania nieruchomości w stanie nie pogorszonym. Zarządca reprezentuje właścicieli, zwołuje zebrania wspólnoty, odpowiada za obsługę finansową, administracyjną i księgową, a także prowadzi bieżące działania w sferze technicznej. Kompleksowa obsługa budynków obejmuje nie tylko wykonanie niezbędnych operacji inżynieryjnych, ale również konserwację i przeglądy urządzeń oraz instalacji: elektrycznych, klimatyzacji, wentylacji, grzewczych, przeciwpożarowych, wodno-kanalizacyjnych, automatyki i innych. Do zakresu odpowiedzialności zarządcy nieruchomości należy więc między innymi:

 • Dokonywanie systematycznego przeglądów urządzeń.
 • Świadczenie usług konserwacyjnych i bieżących napraw.
 • Serwis techniczny, umożliwiający zgłoszenie szkody przez praktycznie całą dobę.
 • Stały monitoring i kontrola urządzeń i instalacji.
 • Sporządzanie i aktualizacji dokumentacji technicznej.
 • Wykonanie niezbędnych prac remontowo-wykończeniowych w częściach wspólnych.
 • Przygotowywanie harmonogramu prac konserwatorskich i uzgadnianie go z instytucjami zewnętrznymi.
 • Szacowanie kosztów niezbędnych działań inwestycyjnych i przedstawianie ich użytkownikom.

Wszystkie wymienione elementy muszą być na bieżąco monitorowane i poddawane przeglądom, gdyż tylko w ten sposób można ograniczyć ryzyko powstania poważnych usterek. Wczesne wykrycie defektów urządzeń lub wad konstrukcji budynku ogranicza postęp awarii, a także minimalizuje koszty związane z naprawą. Skoordynowanie prac ekipy remontowej, elektryka, malarza i firmy zajmującej się naprawą instalacji wentylacji to proces wysoce skomplikowany i czasochłonny. A wszystko musi być wykonane jak najszybciej i z drobiazgowością. Stąd coraz więcej zarządców decyduje się na wynajęcie firmy zajmującej się obsługą techniczną nieruchomości.

Obsługa techniczna nieruchomości – zakres i zalety

Zakres obsługi technicznej nieruchomości wyznacza ustawa z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane. W rozwinięciu artykułu 62 wspomniano między innymi o konieczności wykonywania okresowych kontroli stanów technicznych. Dodatkowo co najmniej raz w roku należy wykonać przegląd: elementów budynku, budowli oraz instalacji, narażonych na negatywny wpływ czynników atmosferycznych; instalacji i urządzeń wykorzystanych do ochrony środowiska naturalnego; instalacji gazowej i przewodów dymowych, spalinowych lub wentylacyjnych. Oprócz tego kontroli podlegają stan techniczny oraz przydatność obiektu do eksploatacji, jak również instalacje elektryczne oraz piorunochronne. Profesjonalna firmy zapewni także stałe pogotowie techniczne oraz poprowadzi dokumentację techniczną. Z uwagi na tak szeroki zakres zadań, do najważniejszych zalet wynajęcia zewnętrznej firmy zajmującej się obsługą techniczną nieruchomości należą:

 • Zapewnienie bezpieczeństwa użytkowania.
 • Wypełnienie ustawowych obowiązków.
 • Oszczędność czasu.
 • Gwarancja profesjonalnej kontroli urządzeń i instalacji w nieruchomości.
Ostatnie artykuły:


fot. gov.plfot. Intrum« Lipiec 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031