Wypożyczalnia aut elektrycznych we Wrocławiu - 5 firm chętnych by ją stworzyć

02-10-2015, 11:24

Sieć stacji wypożyczeń dla aut elektrycznych, plus miejsca postojowe i dodatkowe udogodnienia dla kierowców - taki jest plan Wrocławia. Do jego realizacji zgłosiło się już 5 chętnych firm.

Miejska wypożyczalnia pojazdów elektrycznych wydaje się świetnym pomysłem. W ubiegłym roku pisaliśmy o wypożyczaniu elektrycznych trójkołowców we Francji. Również w UK, Niemczech i Austrii funkcjonują wypożyczalnie pojazdów elektrycznych.

Auta elektryczne w stolicy Dolnego Śląska

Podobny pomysł chce w Polsce zrealizować Wrocław. Stolica Dolnego Śląska w sierpniu tego roku ogłosiła postępowanie przetargowe na uruchomienie i zarządzanie miejską wypożyczalnią samochodów elektrycznych.

Przedwczoraj miasto poinformowało, że pięciu potencjalnych partnerów zgłosiło się w postępowaniu na uruchomienie i zarządzanie miejską wypożyczalnią aut elektrycznych. Rozpoczęła się weryfikacja ofert. Potem przyjdzie czas na składanie ofert. Partner do stworzenia wypożyczalni powinien być wybrany w I kwartale 2016 roku.

To co widzimy na zdjęciu poniżej to przykłady z Europy. Nie wiemy jeszcze jak to będzie wyglądało w Europie. 

Auta Elektryczne - wypożyczalnie

Do przetargu przystąpiły zarówno podmioty występujące samodzielnie jak i konsorcja firm i specjalnie utworzone spółki tj. Arriva, Enigma, Egis+Nawrot, Decatur i AWL VIII .

- Obecnie weryfikujemy poprawność złożonych wniosków a niebawem nastąpi etap negocjacji i indywidualnych rozmów z partnerami w zakresie aspektów technicznych, prawnych i ekonomicznych funkcjonowania systemu. Po doprecyzowaniu warunków systemu nastąpi składanie ofert i wybór partnera – mówi Anna Badeńska z działu projektów i rozwoju infrastruktury Urzędu Miejskiego.

Do 200 aut, miejsca postojowe i co jeszcze?

Lokalna wypożyczalnia ma się składać z sieci stacji wypożyczeń, floty pojazdów oraz miejsc postojowych dedykowanych dla aut elektrycznych. Samych aut ma być około 200. Urząd miasta wskaże około 30 lokalizacji stacji, które uzna za kluczowe dla mieszkańców. Pozostałe (od 30 do 60) zaproponuje partner. 

Zaprezentowano też grafikę z przykładowymi zasadami korzystania.

Wrocław - zasady korzystania z wypożyczalni aut elektrycznych

- Korzystający z wypożyczalni ekologicznych aut będą mieć również zapewnienie dodatkowe przywileje, np. możliwość korzystania z bus-pasów, wyznaczone bezpłatne miejsca parkingowe, uprawnienia do poruszania się po niektórych ulicach wyłączonych z ruchu kołowego - wylicza Elżbieta Urbanek, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Gospodarki.

Wrocławski projekt może być nie tylko ekologiczny i nowoczesny. Takie projekty mogą się generalnie przyczynić do promowania pojazdów elektrycznych.

Dziś auta, jutro autonomiczne gondole?

Dodajmy, że w lipcu tego roku Tesla i PKN Orlen ogłosiły współprace, której efektem może być postawienie stacji ładowania w Polsce. Wiemy też, że polska policja chętnie korzysta z pojazdów elektrycznych tzn. z elektrycznych radiowozówskuterów oraz pojazdów segway i elektrycznych rowerów. Można odnieść wrażenie, że robi się coraz lepszy klimat dla pojazdów elektrycznych w Polsce.

Pofantazjujmy. W przyszłości miejskie pojazdy mogą być nie tylko elektryczne, ale także autonomiczne. Mogą to być istne gondole elektryczne, takie jak te pokazane w ramach projektu LUTZ Pathfinder. Jeśli dziś stworzymy infrastrukturę dla miejskich aut elektrycznych, w przyszłości możemy mieć te gondole. 


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930