Elektryczne trójkołowce i miejskie wypożyczalnie - pomysł na miejski transport

16-09-2014, 10:28

Elektryczne trójkołowce mogą być wypożyczane w miastach na podobnych zasadach jak rowery. Ten pomysł na miejski transport Toyota będzie testować we Francji.

Pojazdy elektryczne ciągle wydają się niegotowe do szerszego użycia. Albo są za drogie, albo mają za małe osiągi, albo wymagają długiego ładowania itd. Inżynierowie pracują nad pokonaniem tych przeszkód, ale w naszych umysłach też jest pewna przeszkoda. Niepotrzebnie zakładamy, że użyteczny pojazd elektryczny musi być dokładnie tym samym co samochód.

Elektryczny pojazd do wypożyczenia

W rzeczywistości pojazdy elektryczne mogą być mniejsze i wcale nie musimy ich mieć na własność. Chce tego dowieść Toyota, która we francuskim mieście Grenoble uruchomi usługę Cité lib by Ha:mo. Usługa powinna ruszyć z początkiem października. 

W ramach usługi możliwe będzie wypożyczenie małego elektrycznego pojazdu na określony czas. Pierwsze 15 minut będzie kosztować 3 euro, następne 15 minut będzie za 2 euro, a następne 1 euro. Wypożyczenie na 2 godziny ma kosztować 11 euro, a za 4 godziny trzeba będzie zapłacić 19 euro. Posiadacze kart miejskich będą płacić taniej.

Pojazdy będzie można wypożyczyć w jednej z 27 stacji, które mają być umieszczone blisko przystanków autobusowych. Będzie to mogła zrobić każda dorosła osoba posiadająca prawo jazdy. Pojazd będzie można zwrócić w każdej z tych 27 stacji, a więc niekoniecznie w tej, z której go wypożyczyliśmy. Do dyspozycji wypożyczających będzie 70 pojazdów.

Z tych 70 pojazdów połowę będą stanowiły trójkołowce i-ROAD. Charakteryzują się one przednimi kołami z funkcją unoszenia się w górę. Dzięki temu pojazd pochyla się na zakrętach niczym narciarz, zapewniając większą stabilność.

zdjęcie

zdjęcie
źródło: Toyota

Pozostałe 35 pojazdów będą stanowiły szersze, czterokołowe pojazdy COMS.

zdjęcie

Trzeba powiedzieć szczerze, że jest to bardzo dobry pomysł na wykorzystanie pojazdów elektrycznych. Kojarzy się z funkcjonującym w niektórych miastach systemem wypożyczalni rowerów. Może to być niezwykła atrakcja turystyczna, która rozwiązuje problem pokonywania ostatnich odcinków podróży.

Na koniec proponujemy Wam wideo, które prezentuje usługę Cité lib by Ha:mo.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031