Wymiana opon na zimowe, na co zwrócić uwagę?

11-12-2018, 15:40

Co roku zima zaskakuje zarówno kierowców, jak i drogowców. Jakoś nie potrafimy sobie dać rady z przygotowaniem swoich samochodów do zimowego okresu. Głównym elementem takiego procesu powinna być wymiana ogumienia, zgodnie ze zmieniającym się sezonem. Kiedy taka wymiana opon letnich na zimowe powinna być dokonywana i na jakie kwestie z nią związane powinniśmy zwrócić szczególną uwagę?

mat partnera

Rekomendowany okres wymiany

Zdecydowana większość ekspertów rynku motoryzacyjnego, również specjaliści ze strony https://speedcar24.eu/, uznaje zasadę, że wymiana opon na ogumienie zimowe powinna nastąpić w momencie, gdy średnia temperatura powietrza w dzień na dworze spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Warto również przyjąć, że taka temperatura powinna utrzymywać się przez kilka dni i wówczas można już umawiać się na wymianę opon albo podjąć wyzwanie i dokonać jej samemu.

W Polsce warunki atmosferyczne zmieniają się bardzo dynamicznie. Od kilku lat jesień mija niepostrzeżenie. Bywa i tak, że we wrześniu i październiku przez długi czas temperatura wynosi nawet 20 stopni Celsjusza, po czym w ciągu jednego dnia pogoda drastycznie się zmienia i okazuje się, że mamy wspomniane 7 stopni Celsjusza. Na pewno nie warto czekać do pierwszego śniegu i przymrozków o poranku, aby wymienić opony, ponieważ możemy w ten sposób dać się zaskoczyć trudnym warunkom atmosferycznym na drodze. Jazda na letnim ogumieniu przy przymrozkach i niewielkiej warstwie lodu na ulicach jest wyzwaniem.

Uwaga!

Średniodobowa temperatura powietrza brana pod uwagę przy wskazywaniu momentu wymiany opon letnich na zimowe oznacza średnią pomiędzy najniższą temperaturą w nocy a najwyższą w dzień. Jeśli jednak kierowca porusza się najczęściej w nocy i nad ranem, kiedy w ciągu całej doby jest najzimniej, powinien jeszcze wcześniej wymienić swoje opony.

Dlaczego 7 stopni Celsjusza?

Wyznaczenie granicy temperaturowej przy wymianie opon z letnich na zimowe i na odwrót nie jest jedynie symboliczne. Eksperci z koncernów oponiarskich wyjaśniają, że 7 stopni Celsjusza jest wiarygodnym wskazaniem dla kierowcy do wymiany ogumienia, ponieważ poniżej średniodobowej temperatury w tych granicach mieszanka gumowa, z której zrobione są opony letnie, zaczyna niepokojąco, gwałtownie twardnieć. To bardzo niekorzystne zjawisko, ponieważ tym samym opony zaczynają tracić swoje właściwości jezdne, deklarowane przez producenta. Przestają dobrze „trzymać się” drogi, tracą przyczepność, co wpływa ujemnie na bezpieczeństwo poruszania się po drodze.

Opony zimowe dostosowane są pod kątem niskich temperatur. Mieszaka gumowa opon zimowych nie twardnieje przy takich warunkach, pozostając miękka i elastyczna. W składzie opon zimowych znajduje się większa zawartość krzemionki i to ona odpowiada za to, że opony te nabierają optymalnych właściwości w temperaturze poniżej 7 stopni Celsjusza. W wyższych temperaturach łatwo będą się przegrzewać, przez co szybciej się zużyją. Mieszanka wysokokrzemionkowa latem nie sprawdza się zbyt dobrze, ponieważ nie zapewnia takiej przyczepności i bezpiecznego hamowania na suchej i mokrej nawierzchni jak ogumienie letnie.

Bez przymusu

W Polsce nie ma obowiązku odgórnej wymiany opon letnich na zimowe. W przepisach Kodeksu drogowego wskazano jedynie, że samochód powinien być przystosowany do warunków atmosferycznych panujących na drodze w momencie jazdy. Pomimo jednak, że nie przyjęto obligatoryjnej wymiany ogumienia na zimowe, polscy kierowcy są świadomi i wiedzą, że jazda zimą na oponach letnich jest niebezpieczna dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

Sprawdź stan opon!

Przed wymianą opon z letnich na zimowe warto sprawdzić, w jakim stanie jest ogumienie przeznaczone na zimę. Powinniśmy zwrócić uwagę na głębokość bieżnika – polskie prawo dopuszcza do ruchu opony, w których ta głębokość wynosi co najmniej 1,6 mm. Płytszy bieżnik nie zapewni bezpieczeństwa na drodze. Zaleca się jednak, aby opony zimowe wymieniać na nowe, kiedy ich bieżnik ma głębokość poniżej 4 mm.

Opony na wymianę powinny być wolne od uszkodzeń na bokach i na bieżniku. Jeśli mają jakiekolwiek uszczerbki, lepiej poradzić się wulkanizatora, czy nadają się do naprawy, czy lepiej je wymienić. Zaleca się wymianę od razu dwóch opon na tej samej osi.

Odpowiednie ciśnienie w oponach

Po zamontowaniu nowych opon zimowych czy opon używanych przeznaczonych na zimę w swoim aucie trzeba sprawdzić w nich ciśnienie. Mniejsze ciśnienie od zalecanego przez producenta może spowodować, że pogorszą się właściwości trakcyjne opony. Trudniej będzie się skręcało i hamowało samochodem, a także zwiększą się opory toczenia, wpływające na zwiększenie poziomu spalania paliwa w samochodzie.

Wyważenie opon

Kolejnym ważnym czynnikiem dotyczącym wymiany opon na zimowe jest ich wyważenie. To bardzo ważne, zwłaszcza wtedy, gdy opony były przechowywane w garażu. Musimy mieć świadomość, że nieprawidłowe wyważenie opon wpłynie negatywnie na funkcjonowanie zawieszenia. Kierowca odczuje to w ten sposób, że auto będzie ściągać na jeden z boków. Dłuższe użytkowanie niewyważonych prawidłowo opon spowoduje nieregularne zużycie ich bieżnika i szybszą utratę podstawowych właściwości jezdnych. Sezonowa wymiana opon zimowych jest nieobowiązkowa, ale zalecana, ponieważ zwiększa ona bezpieczeństwo kierowcy i innych uczestników ruchu drogowego.


Następny artykuł » zamknij

Praca w biurze

Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag opony zimowetag oponytag komunikat firmy
To warto przeczytaćfot. Devirefot. Fortinet
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: