Wszywka alkoholowa Esperal Toruń - jak działa i czy jest skuteczna w walce z alkoholizmem?

05-08-2021, 16:10

Alkoholizm współcześnie zaliczany jest do tzw. chorób cywilizacyjnych. Spowodowane to jest sytuacją, że stale rośnie liczba osób uzależnionych. Substancja jaką jest alkohol, dostając się do organizmu człowieka, powoduje mnóstwo niekorzystnych reakcji chemicznych. Dodatkowo, w znaczny sposób zmienia się też sposób myślenia osoby nadużywającej alkohol, zaburzane jest w dużej mierze też odczuwanie rzeczywistości, a nawet przyjemności.

Problemy rozpoczynają się wtedy gdy organizm strawi w całości dostarczony mu alkohol. Następuje uczucie nazywane zatruciem alkoholowym, zwane potocznie kacem, które znane jest niemalże przez każdego z nas. Jedną ze skutecznych metod walki z nałogiem alkoholowym jest zastosowanie wszywki alkoholowej Esperal Toruń.

Uzależnienie od alkoholu jest poważnym zaburzeniem nie tylko psychicznym, lecz również fizycznym. Jego głównym objawem jest skoncentrowanie osoby uzależnionej na regularnym spożywaniu dużej ilości alkoholu lub też ciągła lub wciąż nawracająca potrzeba picia. Osoba cierpiąca na chorobę alkoholową twierdzi, że po spożyciu napoju wysokoprocentowego odczuwa odprężenie i przyjemność. Dodatkowo zapomina o różnych problemach i trudnościach dnia codziennego. Warto pamiętać i uzmysławiać osobie uzależnionej, że nawet jeżeli tak się dzieje to jest to odczucie chwilowe i przede wszystkim złudne. Krótko po poprawieniu sobie samopoczucia następuje kryzys, podczas którego osoba uzależniona ponownie sięga po alkohol aby wrócić do tego błogiego dla niej stanu. W ten sposób wpada w błędne koło. Spożywa alkohol, głównie po to aby poczuć się lepiej i zdaje mu się, że czuje się lepiej tylko wtedy, gdy jest pod wpływem alkoholu. Jedynym wyjściem z tej ciężkiej sytuacji jest terapia uzależnień, której jednym z elementów jest właśnie wszywka alkoholowa.

Czym jest wszywka alkoholowa Esperal?

Lek jakim jest wszywka alkoholowa Esperal to tzw. awersyjna metoda leczenia alkoholizmu. W praktyce oznacza to, że zaszycie jedynie wspomaga leczenie nałogu. Wszywka występuje w postaci rozpuszczalnej tabletki, która umieszczana jest pod skórą Pacjenta zdecydowanego na podjęcie pierwszego kroku leczenia alkoholizmu. Substancją czynną wszywki jest Disulfiram. Działanie tej substancji polega głównie na procesie hamowania funkcji dehydrogenazy aldehydowej. W organizmie osoby, która posiada wszywkę alkoholową występuje wtedy znacznie utrudniony proces utleniania oraz przemiany aldehydu octowego do mniej toksycznej substancji jakim jest kwas octowey. Powoduje to kumulację niebezpiecznej substancji. Organizm zaczyna sobie nie radzić z tego rodzaju nadaktywnością toksyny i broni się, dając mocno odczuwalne przez osobę uzależnioną nieprzyjemne objawy, do których zalicza się:

 • ból głowy i zawroty,
 • nudności,
 • wymioty,
 • kołatanie serca,
 • niedociśnienie,
 • zaczerwienienie twarzy i wiele innych.

Wszywka alkoholowa Esperal – jakie są skutki po wypiciu alkoholu?

Lek jakim jest Disulfiram implantuje się u Pacjentów podpowięziowo aby wspomóc leczenie uzależnienia od alkoholu. Tabletki umieszczone w organizmie osoby uzależnionej mają na celu zatrzymanie cyklu metabolicznego alkoholu. Po zabiegu zaszycia lekarz ma obowiązek poinformować Pacjenta o tym, że łączenie wszywki alkoholowej ze spożywaniem alkoholu jest bardzo ryzykowne. Właśnie dlatego bezpośrednio po zaszyciu oraz przez cały okres działania wszywki (który szacuje się w przedziale 9-12 miesięcy) każdego Pacjenta obowiązuje całkowita abstynencja nie tylko samego alkoholu, lecz również jakichkolwiek produktów lub też płynów, które w swoim składzie zawierają alkohol. Jednoczesne stosowanie wszywki oraz picie alkoholu może spowodować wystąpienie nieprzyjemnych objawów, groźnych nie tylko dla zdrowia lecz również życia człowieka.

Esperal wpływa na zachowanie Pacjenta w sposób bezpośredni

Osoba chora na alkoholizm, doskonale wie z czym wiąże się spożycie chociaż niewielkiej ilości alkoholu po zabiegu zaszycia. Powoduje to w większości sytuacji rezygnację z nadużywania napojów wysokoprocentowych. Nawet mała, wydawać by się mogło, bezpieczna, dawka alkoholu wchodzi w ostrą reakcję z substancją czynną wszywki alkoholowej, jaką jest Disulfiram. Osoba zaszyta ma wobec tego świadomość, że jeżeli zdarzy mu się spożyć alkohol, na pewno nie uniknie nieprzyjemnych objawów od razu po napiciu. Co więcej nieprzyjemności te, podobne do zatrucia alkoholowego będą wielokrotnie nasilone. W tym miejscu warto jednak przypomnieć, że wszywka alkoholowa Esperal nie leczy alkoholizmu, lecz jedynie ma na celu wspomóc jego terapię, która powinna być terapią kompleksową (połączoną np. z terapią w ośrodku uzależnień, spotkaniami w grupie AA, kontaktami z psychologiem itp.). Do osiągnięcia 100% sukcesu potrzebna jest całościowa opieka nad osobą chorą na alkoholizm. Jeżeli alkoholik zmaga się z długim ciągiem alkoholowym, przed rozpoczęciem terapii awersyjnej jaką jest wszywka alkoholowa powinien zgłosić się wcześniej na odtruwanie alkoholowe, a następnie na zabieg zaszycia. Głównym przeciwskazaniem do zabiegu implantacji wszywki jest bowiem nietrzeźwość. Pacjent musi być trzeźwy min. 48h przed zabiegiem oraz nie może być nadwrażliwy na substancję czynną Esperalu.

Jak długo działa wszywka alkoholowa Esperal?

Działanie Disulfiramu, czyli substancji czynnej Esperalu, jest długotrwałe. Szacuje się skuteczność na około 12 miesięcy. Dawka Esperalu ustalana jest indywidualnie z Pacjentem zgłaszającym się na zabieg zaszycia już podczas pierwszych konsultacji lekarskich, tak żeby terapia przyniosła jak najlepsze rezultaty.

Jakie są przeciwwskazania do zabiegu zaszycia?

Ze względu na bardzo niebezpieczne dla życia skutki spożywania napojów alkoholowych po zabiegu implantacji Esperalu zabieg ten można wykonać tylko i wyłącznie po przeprowadzeniu bardzo dokładnego wywiadu medycznego lekarza z Pacjentem, który musi być na 100% zdecydowany na zabieg. Istnieje kilka przeciwwskazań do zabiegu:

 • nadwrażliwości na substancję czynną wszywki,
 • niedawno przebyty udar lub też zawał,
 • choroba niedokrwienna serca,
 • stan nietrzeźwości (brak zachowanej abstynencji 48h przed wizytą),
 • kobiety w ciąży lub karmiące piersią.

Pacjent jest także zobowiązany wyrazić świadomą zgodę na farmakologiczne leczenie awersyjne za pomocą wszywki alkoholowej z Esperalem oraz podpisać dokument, który to potwierdza.

Jak wygląda zabieg zaszycia?

Zabieg wykonywany w gabinecie jest przez chirurga, najczęściej w znieczuleniu miejscowym, przy którym Pacjent zachowuje całkowitą świadomość. Implantacja tabletek Esperalu trwa krótko (ok. 30 minut). Żeby móc skorzystać z wszywki alkoholowej, należy skonsultować się z lekarzem, który we wstępnym wywiadzie oceni stan zdrowia fizycznego i psychicznego osoby uzależnionej zdecydowanej na zabieg. Wszywka Esperal jest tzw. terapią awersyjną, dość mocno wpływającą na stan psychiczny osoby chorej. Oznacza to, że wywołuje ona odpowiednie nieprzyjemne reakcje somatyczne, których celem jest zniechęcenie osoby uzależnionej do sięgnięcia po alkohol.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. geralt


Tematy pokrewne:  

tag nowptag nolstag esperal

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.