Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Kreatywność internetowych wyłudzaczy wydaje się nie mieć granic. Jeden z Czytelników Dziennika Internautów poinformował o pojawieniu się strony oferującej usunięcie Śledzika z profilu użytkownika Naszej-Klasy po wysłaniu rzekomo darmowego SMS-a. Nic nie zyskując, nieświadomy podstępu internauta mógł stracić ponad 23 zł.

Screen strony oferującej usunięcie Śledzika
fot. DI - Screen strony oferującej usunięcie Śledzika
W ubiegłym tygodniu wystartował Śledzik - serwis mikroblogowy poszerzający funkcjonalność Naszej-Klasy. Nowa usługa wywołała falę protestów, co natychmiast wykorzystali oszuści. Na stronie www.usun-sledzika.pl pojawił się prosty formularz opatrzony następującą informacją:

Aby usunąć śledzika wyślij darmowy sms o treści AP.POSTRZ19 na numer 91968 i wpisz kod poniżej.

W widniejące pod tym tekstem pola należało wpisać nick użytkownika Naszej-Klasy i otrzymany SMS-em kod. Internauta mógł użyć jednego z dwóch przycisków: USUŃ ŚLEDZIKA albo ZRESETUJ NICK. Warto nadmienić, że kliknięcie tego pierwszego skutkowało przeniesieniem użytkownika na stronę z informacją, że Śledzik zostanie z usunięty z jego profilu w ciągu 24 godzin (nawet jeśli użytkownik nie wpisał w formularzu żadnych danych).

Wysłanie SMS-a pod numer 91968 nie jest oczywiście darmowe - jego cena wynosi 19 zł (23,18 zł z VAT). Z rejestru numerów usług o podwyższonej opłacie, dostępnego na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej, wynika, że zarówno dostawcą usługi, jak i dostawcą treści jest w tym przypadku Polkomtel S.A.

Jednocześnie pragnę nadmienić, że zgodnie z Prawem telekomunikacyjnym gospodarka numerami skróconymi w sieciach ruchomych (do których zalicza się także wymieniony numer 91968) nie leży w gestii Prezesa UKE. Numery te są przydzielane i administrowane przez operatorów sieci komórkowych - napisał Piotr Dziubak, rzecznik prasowy UKE.

Jak sprawdził Dziennik Internautów, domena usun-sledzika.pl została zarejestrowana wczoraj za pośrednictwem Home.pl przez osobę indywidualną (jej dane nie są dostępne w bazie WHOIS). Powiadomiliśmy o tym obsługę serwisu Nasza-Klasa. Godzinę później oszukańcza strona została zablokowana.

Poprosiliśmy usługodawcę internetowego o usunięcie strony. Sprawa zakończona sukcesem - poinformował Dominik Kaznowski, Pełnomocnik Zarządu ds. Marketingu i PR, dziękując też Czytelnikowi Dziennika Internautów za czujność i prosząc o zgłaszanie innych prób oszukiwania, na które internauci natkną się w sieci.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca

              *              

Źródło: DI24.pl

Wszystkie Listy czytelników kierowane do DI są czytane przez redaktorów. Niektóre pytania / prośby do redakcji mogą dotyczyć szerszego grona internautów, wymagać wypowiedzi ekspertów lub zainteresowanych stron, wówczas traktowane są jako tematy interwencyjne. Wszelkie sprawy, którymi Waszym zdaniem powinniśmy się zająć prosimy kierować na adres: interwencje@di.com.pl