Ciekawość napędza internetowe znajomości

17-09-2009, 12:45

Dwie trzecie internautów poznało kogoś przez internet i utrzymało z nim dalszy kontakt. Większość uważa, że poznane przez internet osoby to ciekawi ludzie. Niektórzy mają złe doświadczenia, najczęściej związane z obrażaniem i wykorzystaniem zdjęć bez zgody właścicieli - wynika z sondażu Polskich Badań Internetu (PBI) przeprowadzonego na reprezentatywnej próbie internautów w wieku 18-54.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


PBI spytało o przyczyny, dla których badani szukają znajomych w sieci. Najczęstszym jest "ciekawość innych ludzi" wskazana przez 67% ankietowanych. Internauci cenią sobie również możliwość wymiany doświadczeń lub wiedzy (66%). 41% internautów szuka osób o podobnych zainteresowaniach. Mniej niż jedna piąta (18,3%) używa internetu do zawierania kontaktów biznesowych.

Internet to również miejsce, z którego chętnie korzystają osoby poszukujące partnera (14,4%) oraz te, które czują się samotne i chcą znaleźć znajomych (12,9). W celach erotycznych kontakty w sieci nawiązuje 5%.

Ponad 2/3 badanych - spośród tych, którzy zawierają znajomości przez sieć - nie ma żadnych negatywnych doświadczeń. 16% odpowiedziało, że było obrażanych na forach lub grupach dyskusyjnych, niemal 9% zostało oszukanych. W przypadku 8,5% ankietowanych doszło do wykorzystania zdjęć bez zgody ich właścicieli.

Z groźbami lub prześladowaniami zetknęło się niemal 7%. Utrata partnera lub dóbr materialnych dotknęła po 3% badanych. Do zdrady w wyniku nawiązania znajomości przez internet przyznaje się 2% respondentów. Nieco ponad 1% osób poinformowało, że straciło pracę.

Jeśli chodzi o pozytywne doświadczenia będące wynikiem nawiązania znajomości przez internet, 90% internautów spośród tych zawierających wirtualne znajomości deklaruje, że dzięki internetowi poznało ciekawych ludzi. Niemal połowa rozwinęła swoje zainteresowania (48%), dokonała transakcji zakupu bądź sprzedaży (47%) oraz spędziła miło czas na spotkaniach (46%). Dzięki znajomościom zawartym przez sieć 17% znalazło pracę, a 16% nawiązało kontakty biznesowe. Ponad 12% odpowiadających znalazło w sieci swojego życiowego partnera.

Spośród osób, które nawiązały znajomość przez internet ponad połowa (54%) poznaje innych za pośrednictwem komunikatorów. Niewiele mniej (47%) – serwisów społecznościowych. Internauci nawiązują nowe kontakty także poprzez fora dyskusyjne (41%) oraz czaty (39%). Jedna czwarta badanych poznaje inne osoby, korzystając z poczty e-mail. Tylko 16% zbadanych osób zawiera znajomość z innymi osobami przez serwisy randkowe oraz dla singli.

Badanie na zlecenie PBI zrealizował IMAS International na próbie 503 internautów w wieku 18-54 lata. Pytania zadano w ramach badania Omnibus Online w dniach 14-18 sierpnia 2009.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.