USA przejęły kolejne 307 domen

03-02-2012, 06:53

Samo działanie nie powinno być wielkim zaskoczeniem - za kilka dni Super Bowl. Zdziwienie budzić może jedynie skala.

Akcja przejmowania domen przez amerykańskie władze - Immigration and Customs Enforcement (ICE) oraz Departament Sprawiedliwości - zaczęła się pod koniec 2010 roku. Wtedy dotyczyło to około 70 serwisów internetowych, które w odczuciu Amerykanów sprzyjały wymianie plików chronionych prawami autorskimi. Od tego czasu co kilka miesięcy mają miejsce podobne akcje. W sierpniu zeszłego roku sąd federalny uznał ponadto, że działania te zgodne są z amerykańską Konstytucją. Pojawiły się bowiem wątpliwości co do tego, czy nie naruszają Pierwszej Poprawki, gwarantującej wolność słowa.

Czytaj więcej: Przejmowanie domen zgodne z Konstytucją

Teraz miejsce miała kolejna akcja amerykańskich władz. Serwis TorrentFreak informuje, że tym razem przejęły one rekordową liczbę 307 domen, co podwoiło dotychczasowy wynik (łącznie od końca 2010 przejęto w ten sposób 669 adresów). Co ciekawe, 291 adresów internetowych miało związek z NFL - Narodową Ligą Futbolu. Nie jest to jednak przypadkowe. Za kilka dni najważniejsze wydarzenie sportowe w Stanach Zjednoczonych, czyli Super Bowl (finał ligi futbolu amerykańskiego).

Przejęte domeny oferowały najczęściej streaming wydarzeń sportowych, na co jednak nie posiadały zgody licencjodawców. W zeszłym roku miała miejsce analogiczna akcja, jednak na znacznie mniejszą skalę. Wydaje się, że działania Amerykanów nabierają na sile, zwłaszcza że podpisana została dwa tygodnie temu ACTA, co z jednej strony jest zapewne uznawane za sukces w Waszyngtonie. Z drugiej jednak znacząco spadło zainteresowanie ustawami SOPA oraz PIPA, co jest wynikiem protestów przeciwko międzynarodowej umowie.

Czytaj także: ACTA to problem w wielu krajach, nie tylko w Polsce

Nie wydaje się, by Stany Zjednoczone miały wstrzymać swoje działania. Brak jest jednak informacji na temat tego, jakie faktycznie przynosi to efekty w kwestii ograniczenia wymiany plików chronionych prawem autorskim.


Następny artykuł » zamknij

AMD chce wejść w tablety

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy