USA przegrywają, Dotcom zostaje na wolności

29-02-2012, 06:45

To na razie tylko małe zwycięstwo twórcy MegaUpload. W sierpniu odbędzie się rozprawa ekstradycyjna, która może mu wolność zabrać na dłuższy okres.

Kim Dotcom, założyciel serwisu MegaUpload, spędził w nowozelandzkim areszcie miesiąc. Pod koniec stycznia został spektakularnie aresztowany przez 76 policjantów i od tamtego czasu oczekiwał w odosobnieniu na decyzję w sprawie ekstradycji, której domagają się Stany Zjednoczone. Waszyngton przedstawił długą listę zarzutów. Dopiero za trzecim podejściem Dotcomowi udało się uzyskać zgodę na opuszczenie aresztu za kaucją.

Czytaj także: MegaUpload: Kolejne zarzuty

Amerykanom ta decyzja naturalnie nie przypadła do gustu. Waszyngton obawia się bowiem, że Dotcom może uciec z Nowej Zelandii do Niemiec, z których ekstradycja jest prawnie niemożliwa. Anne Toohey, prokurator nowozelandzka, działając oficjalnie w imieniu Korony, a faktycznie na prośbę Waszyngtonu, zwróciła się do sądu o uchylenie decyzji o wyznaczeniu kaucji.

Dowodziła, że od tego czasu ujawniono dwa kolejne konta bankowe - jedno na Filipinach, a drugie na Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, na którym znajdowały się 2 tysiące dolarów. Dodała, że istnieje podejrzenie, że Dotcom może mieć dostęp do podrobionych dokumentów, dzięki którym mógłby z łatwością opuścić Nową Zelandię - podaje Torrentfreak.

Sąd nie podzielił tych obaw. Oznacza to, że Dotcom pozostanie na wolności przynajmniej do sierpnia, gdy rozpocznie się jego proces ekstradycyjny. Złożył on także wniosek o odblokowanie kwoty 220 tysięcy dolarów nowozelandzkich (567 tysięcy złotych) na pokrycie codziennych wydatków - utrzymania domu, jedzenia, ochrony czy nauki dla dzieci.

Przy okazji wyszło także na jaw, że amerykańskie władze sprawdzają żonę Dotcoma - Monę - pod kątem jej zaangażowania w MegaUpload.


Następny artykuł » zamknij

iPad 3 w przyszłym tygodniu

Źródło: TorrentFreak
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy