UE: eCall ma poparcie kolejnych państw

05-05-2010, 14:00

System samochodowego wywołania awaryjnego eCall zyskał poparcie kolejnych państw członkowskich UE. W przyszłości ma on zapobiegać tragicznym wypadkom dzięki montowanym w samochodach urządzeniom, które w razie poważnego wypadku automatycznie nawiążą połączenie z numerem alarmowym 112.

W Brukseli 4 maja do inicjatywy eCall przyłączyły się – po pierwszej piętnastce europejskich państw-sygnatariuszy – Belgia, Dania, Luksemburg, Malta i Rumunia. Polska, jak dotąd, nie podpisała porozumienia, ale oficjalnie popiera inicjatywę i zamierza się przyłączyć.

Protokół podpisali również przedstawiciele organizacji branżowych i przedsiębiorstw. System eCall znalazł dotychczas 90 oficjalnych sygnatariuszy, włączając w to wielu operatorów sieci komórkowych oraz europejskich producentów samochodów.

>>> Czytaj: Operatorzy chcą chronić przed skutkami wypadków drogowych

Według Komisji Europejskiej, gdyby usługa eCall została upowszechniona w całej Europie, mogłaby uratować życie nawet dwóch i pół tysiąca osób rocznie. W roku 2008 na europejskich drogach doszło do ponad 1,2 mln wypadków, w wyniku których zginęło 39 tys. osób, a ponad 1,7 mln zostało rannych. Koszt instalacji systemu eCall w nowym aucie szacuje się na mniej niż 100 euro.

W celu pełnego wykorzystania możliwości systemu krajowe organy administracyjne powinny zadbać o stosowne wyposażenie swoich ośrodków obsługi zgłoszeń alarmowych oraz o wyposażanie wszystkich nowych pojazdów w technologię eCall. Pierwotnie Komisja dążyła do wdrożenia systemu eCall w całej Europie do roku 2009 na zasadzie dobrowolności, jednakże jego wprowadzenie uległo opóźnieniu w wyniku braku dostatecznego poparcia w niektórych państwach członkowskich.

System eCall stanowi jeden z priorytetów inicjatywy "Inteligentny samochód" oraz planu działań na rzecz inteligentnych systemów transportowych, promującego wykorzystanie technologii teleinformatycznych w celu opracowywania bardziej bezpiecznych i ekologicznych rozwiązań w transporcie drogowym. W ciągu dwóch ubiegłych lat UE przeznaczyła około 160 mln euro na badania w zakresie technologii teleinformatycznych dla potrzeb transportu.

Protokół ustaleń UE wraz z listą sygnatariuszy można znaleźć na specjalnych stronach internetowych Komisji. Więcej informacji o systemie "eCall" można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej

>>> Czytaj: Auto sterowane... oczami (wideo)


Źródło: Komisja Europejska
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy