Tusk obrywał częściej niż Kaczyński

komunikat prasowy 26-10-2011, 15:03

Politykiem, który we wrześniu był najbardziej krytykowany przez media, okazał się Donald Tusk. W porównaniu z sierpniem zwiększyła się liczba nieprzychylnych mu publikacji. Dziennikarze już drugi miesiąc z rzędu częściej negatywnie piszą o premierze aniżeli o liderze opozycji Jarosławie Kaczyńskim - wynika z danych agencji PRESS-SERVICE Monitoring Mediów.

Cykliczny raport z badania „Scena Polityczna” mówi, że aż 41 proc. publikacji w dziennikach ogólnopolskich o szefie rządu niekorzystnie wpływało na jego wizerunek. Niecały 1 proc. stanowiły treści jednoznacznie pozytywne, natomiast pozostałe miały charakter neutralny. Odsetek materiałów negatywnych wzrósł o 4 proc. w stosunku do poprzednio analizowanego miesiąca. Mimo znacznej krytyki lidera partii rządzącej, Platforma Obywatelska na początku października osiągnęła 39,18 proc. poparcia w wyborach parlamentarnych.

Jarosława Kaczyńskiego w złym świetle przedstawiało 27 proc. publikacji prasowych - o 3 proc. więcej aniżeli w sierpniu. Z nieprzychylnymi treściami częściej od niego spotykał się Grzegorz Napieralski (38 proc.).

Fakt, że Donald Tusk zdecydowanie przewodzi w tej niechlubnej klasyfikacji spowodowany jest charakterem przekazu serwowanego przez „Nasz Dziennik” i „Gazetę Polską Codziennie”. Niemal wszystkie teksty z tych tytułów zostały określone jako negatywne wobec premiera. Analitycy agencji PRESS-SERVICE Monitoring Mediów porównali zestawienie publikacji krytycznych wobec liderów partii zamieszczonych we wszystkich dziennikach ogólnopolskich z zestawieniem, które pomija materiały pochodzące z dwóch wymienionych pism. Wówczas najbardziej krytykowanym w prasie liderem był szef SLD – Grzegorz Napieralski (35 proc.). Drugie miejsce zajął Jarosław Kaczyński (30 proc.), a dopiero na miejscu trzecim znalazł się premier (28 proc.).

Porównanie odsetka publikacji negatywnych o liderach partii politycznych w dziennikach ogólnopolskich* do odsetka takich publikacji z wyłączeniem „Gazety Polskiej Codziennie” i „Naszego Dziennika” – wrzesień 2011

Porównanie odsetka publikacji negatywnych o liderach partii politycznych w dziennikach ogólnopolskich
do odsetka takich publikacji z wyłączeniem „Gazety Polskiej Codziennie” i „Naszego Dziennika” – wrzesień 2011

Badanie „Scena Polityczna” realizowane jest na podstawie monitoringu 1100 tytułów prasy ogólnopolskiej, regionalnej, branżowej i specjalistycznej. Podane wyżej dane dotyczą materiałów, które ukazały się w dniach 1-30 września br. Wydźwięk informacji na temat liderów politycznych badany jest na podstawie publikacji z następujących gazet: „Dziennik Gazeta Prawna”, „Fakt”, „Gazeta Polska Codziennie”, „Gazeta Wyborcza”, „Metro”, „Nasz Dziennik”, „Polska the Times”, „Rzeczpospolita”, „Super Express”.

Czytaj także: Po wyborach w internecie


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy