Świat oczami seniora - jak poradzić sobie na starość

26-07-2020, 06:50

Po pierwsze – wejść do wanny, po drugie usiąść w niej i wstać, a po trzecie nie poślizgnąć się. O tym najczęściej myśli senior, który szykuje się do wieczornej kąpieli. To, co młodemu człowiekowi nie sprawia żadnej trudności, dla seniora może być prawdziwym utrapieniem.

Demencja, problemy ze stawami, choroba Parkinsona – to najczęstsze przyczyny kłopotów z samoobsługą u osób starszych. Organizm ludzki starzeje się i mimo że z wiekiem zyskujmy doświadczenie, tracimy sprawność fizyczną, wrażliwość naszych zmysłów, przez co reagujemy wolniej. Nie jest łatwo funkcjonować w sytuacji, kiedy słyszymy i widzimy gorzej, nasze mięśnie nie słuchają naszych poleceń, a pamięć też szwankuje.

Zmiany w mieszkaniu – wanna z drzwiami

Kiedy codzienne czynności sprawiają trudność, często wystarczy lekko przeorganizować mieszkanie tak, aby było bardziej funkcjonalne dla osoby starszej. Najwięcej pracy wymaga łazienka. Poważnie należy przemyśleć sposób, w jaki senior może się bezpiecznie wykąpać. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wanna z drzwiami. Wejście do kąpieli wymaga przekładania nogi przez ścianę wanny, co u wielu starszych osób jest niemożliwe. W takiej sytuacji tak prozaiczna czynność jak kąpiel staje się niewykonalna. Wanna z drzwiami pozwala na bezpieczne i swobodne dostanie się do niej. Najczęściej jest ona również wyposażona w siedzisko, tak aby nie trzeba było stać albo siadać na samej podłodze. Nie trzeba się bać, że taka wanna będzie przeciekać- część z nich ma bardzo dobre uszczelki, a część ma wysuwane drzwi, wiec podłoga w łazience będzie sucha jak zwykle.

Opiekunka/asystentka osoby starszej

Kiedy organizm zawodzi i zaczyna być potrzebna pomoc osób trzecich, najczęściej do gry wchodzi rodzina. To bliscy seniora robią mu zakupy, wożą do lekarza, wydzielają leki, przygotowują posiłki. Czasem jednak pomoc w pełnym wymiarze przez najbliższych jest niemożliwa, co wymusza organizację płatnej pomocy/opieki nad naszym bliskim. Niektórym seniorom, jeżeli ich stan zdrowia tego wymaga, należy się pomoc opiekunki przydzielanej z MOPS-u, jednak decyduje o tym również wysokość dochodu. Część rodzin wynajmuje prywatnie opiekunki dla seniorów, które pomagają w codziennych czynnościach, robią zakupy, podają jedzenie, pomagają w toalecie. W Polsce rzadko taka opieka jest 24 godziny na dobę. Zazwyczaj opiekunki osób starszych to osoby dochodzące na kilka godzin ciągu dnia. Na zachodzie takie osoby mieszkają z seniorami i zajmują się nimi praktycznie przez całą dobę. W Polsce niewiele rodzin może sobie na to pozwolić ze względów finansowych.

Dom spokojnej starości

Seniorzy często ze względu na swój stan zdrowia czy zaawansowany wiek wymagają całodobowej opieki medycznej. Bliscy nie są w stanie zapewnić im tak fachowej pomocy, wtedy zaczynają rozglądać się za ośrodkami, które zajmują się takimi osobami. Do wyboru jest ZOL – Zakład opieki Leczniczej i zazwyczaj prywatne Domy Spokojnej Starości. Druga opcja wymaga sporych nakładów finansowych – im większa opłata miesięczna, tym wyższy standard w danym ośrodku. Absolutnym minimum są kontrole lekarskie, pomoc pielęgniarska i asystenci pensjonariuszy. W niektórych możemy liczyć nawet na fryzjera czy kosmetyczkę dla seniora, organizowane są urodziny imieniny każdego mieszkańca. Domy opieki, gdzie wiejące grozą i zaniedbaniami już dawno nie istnieją. W większości płatnych ośrodków panuje miła, rodzinna atmosfera a seniorzy są zadbani nie tylko pod względem medycznym, ale także społecznym.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag wannatag seniorzytag nols
To warto przeczytać


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: