Sprzedaż samochodu na Ukrainę - co należy wiedzieć?

29-07-2020, 12:02

Polska, obok Niemiec i Litwy, należy do krajów najczęściej wybieranych przez Ukraińców, jeśli chodzi o import samochodów. Sprzedaż samochodu na Ukrainę jest więc okazją do dobrego zarobku, choć wymaga przestrzegania kilku zasad dotyczących umowy, wyrejestrowania pojazdu czy podatku.

sprzedaż samochodu na ukrainę

Jak powinna wyglądać umowa kupna-sprzedaży samochodu na Ukrainę?

Ukraińcy chętnie kupują samochody od Polaków. Z jednej strony możemy sprzedać auto, które może nie być zbyt pożądane na polskim rynku, a z drugiej nasi sąsiedzi ze wschodniej granicy mają okazję nabyć pojazd w atrakcyjnej cenie. Trzeba jednak pamiętać o kilku ważnych rzeczach i formalnościach, ponieważ sprzedaż samochodu na Ukrainę to możliwe ryzyko. Jeśli zależy nam na szybszym uzyskaniu gotówki, wygodniejszą alternatywą może być pożyczka pod zastaw auta.

W przypadku umowy, nie będzie ona różniła się znacznie od standardowego dokumentu tego typu. Ważne jest tutaj określenie stron i pozyskanie danych kupującego takich, jak NIP, jego adres zamieszkania i numer paszportu. Otrzymane informacje musimy zweryfikować z dokumentami przedstawionymi przez kupca z Ukrainy. Co ciekawe, w tym państwie nie funkcjonuje numer PESEL, dlatego nie powinien nas zdziwić fakt, iż kupujący go nie posiada. W samej umowie trzeba także zawrzeć informacje dotyczące ceny, rodzaju zapłaty, daty oraz sposobu wydania wozu, a także dołączyć oświadczenie o przekazaniu dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, polisy OC oraz kompletu kluczy. Nie można też zapomnieć o zamieszczeniu informacji na temat samochodu, który chcemy sprzedać na Ukrainę, czyli:

  • marka pojazdu,
  • model,
  • data produkcji,
  • numer rejestracyjny,
  • przebieg,
  • kolor nadwozia (opcjonalnie).

Jeśli kupujący nie transportuje auta na lawecie, a chce wyjechać nim z Polski do swojego kraju, to istnieje możliwość udzielenia Ukraińcom upoważnienia w formie aktu notarialnego. Trzeba się tu jednak liczyć z faktem opłaty za sporządzenie takiego dokumentu – warto jednak zaproponować, że to kupujący pokryje koszt usługi. Na tym etapie może zakończyć się cały proces sprzedaży samochodu na Ukrainę. Z drugiej strony lepiej podjąć dalsze kroki, aby uniknąć możliwych przykrych niespodzianek - dodaje John Wozniak z portalu https://becoined.com/pl/.

Chcesz sprzedać samochód na Ukrainę? Pomyśl o zabezpieczeniu

Gdy już umowa zostanie podpisana, musimy udać się do wydziału komunikacji odpowiedniego dla naszego rejonu i zgłosić fakt sprzedaży. Otrzymamy wówczas decyzję o wyrejestrowaniu samochodu – następnie dostarczamy ją firmie ubezpieczeniowej, w której wykupiliśmy OC. Dzięki temu unikamy sytuacji, kiedy kupujący zaliczy stłuczkę lub dopuści się wykroczenia na drodze.

W powyższym sposobie tkwi jednak pewien szkopuł – może się przecież zdarzyć, że obywatel Ukrainy będzie miał wypadek zanim zdążymy zgłosić sprzedaż do firmy ubezpieczeniowej. Co zrobić, aby tego uniknąć? Po zawarciu umowy wystarczy udać się z kupcem do wydziału komunikacji i złożyć wniosek o wydanie tymczasowych tablic (stare zostawiamy w urzędzie). Trzeba wtedy podać cel takiej prośby – jako powód możemy podać sprzedaż samochodu na Ukrainę i wywóz do tego kraju. W tym przypadku konieczne będzie wykupienie krótkoterminowego ubezpieczenia (na 30 dni), którego cena waha się od kilkudziesięciu do 100 zł.

Sprzedaż auta na Ukrainę a VAT – kto płaci podatek?

Jeśli sprzedajemy samochód na Ukrainę i posiadamy status osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej, to nie musimy płacić podatku. Wyjątkiem jest tu sytuacja, gdy do sprzedaży doszło wcześniej niż pół roku od momentu nabycia wozu – wtedy obowiązuje nas rozliczenie z fiskusem na podstawie PIT-36.

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą muszą opłacić podatek VAT w wysokości 17 proc., 32 proc. lub 19 proc. w przypadku, gdy powstał dochód na sprzedaży, a samochód wliczał się w majątek firmy. Opłata podatkowa obowiązuje także właścicieli, którzy posiadali pojazd zarejestrowany na firmę przez okres krótszy, niż 6 lat.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag nols
To warto przeczytać


fot. Tavexfot. InPost  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Serwisy specjalne: