Stany Zjednoczone lepiej przygotowane do cyfrowej wojny

17-11-2011, 15:31

Przedstawiciele amerykańskich sił zbrojnych zapewniają, że wprowadzane w ostatnim czasie ramy prawne pozwalają skuteczniej bronić się w cyfrowej przestrzeni.

- Nie sądzę, żebyśmy potrzebowali nowych władz do przeprowadzania jakichkolwiek operacji obronnych - powiedział generał Robert Kehler w rozmowie z agencją Reuters. - Myślę, że nie ma żadnych problemów związanych z uprawnieniami do nowych typów działań.

Czytaj także: Studenci sami wpisywali sobie oceny?

Jak jednocześnie zapewnił Kehler, amerykańskie wojsko wciąż pracuje nad stworzeniem dokładniejszych zasad związanych z cyfrową walką, jak ustalenie "obszaru działań wojennych" czy "pola bitwy". Specjalna podjednostka odpowiedzialna za walkę w przestrzeni cyfrowej rozpoczęła działania już w maju 2010 roku, jednak jej aktywność była do tej pory bardzo ograniczona.

Amerykański Departament Obrony poinformował w połowie tego tygodnia, że Stany Zjednoczone zastrzegają sobie prawo do militarnego ataku przeciwko jednostce, która dokonała wyłącznie cyfrowego włamania. W uzasadnionych przypadkach będziemy odpowiadali na wrogie ataki w cyberprzestrzeni tak samo, jak na każde inne zagrożenie dla kraju - poinformował w swoim oświadczeniu Pentagon.

- Zastrzegamy sobie prawo do wykorzystywania wszelkich niezbędnych środków: dyplomatycznych, informacyjnych, militarnych oraz ekonomicznych, by chronić nasz naród, sojuszników, partnerów i interesy - czytamy w informacji Pentagonu. Warto przypomnieć, że na początku tygodnia rumuńska policja poinformowała o zatrzymaniu cyberprzestępcy, który włamał się do NASA. Według aktu oskarżenia wyrządzone przez niego szkody przekraczają pół miliarda dolarów.

Czytaj także: Policja zatrzymała włamywacza do NASA


Źródło: Pentagon, Reuters
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930