Samsung rośnie dzięki smartfonom. Z czym ma problemy?

27-07-2012, 11:30

Mniejsze zainteresowanie smartfonami iPhone przełożyło się na gigantyczny wzrost Samsunga. Przyszłe kwartały nie będą jednak łatwe dla koreańskiego giganta.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Samsung poinformował o kolejnych dobrych wynikach za ostatni kwartał. Ostatnie trzy miesiące przyniosły firmie zyski operacyjne na poziomie 5,86 miliarda dolarów przy około 41,5 miliarda przychodów. 

Inwestorzy głodni zysków

Apple vs SamsungWyniki Samsunga trudno nazwać słabymi, jednak inwestorzy mieli nadzieję, że koreański gigant zarobi jeszcze więcej. Według serwisu Bloomberg prognozy zakładały zyski o ok. 6% lepsze, w związku z dużą sprzedażą urządzeń mobilnych.

Na początku tygodnia inwestorzy zawiedli się również na spółce Apple i to pomimo ujawnienia przez nią przychodów w ostatnim kwartale na poziomie 35 miliardów dolarów oraz zysku netto sięgającego 8,8 miliarda dolarów. Czy to słabe wyniki? Z pewnością nie, jednak w trudnych czasach inwestorzy pokładają duże nadzieje w koncernach, które przez wiele kwartałów pozytywnie zaskakiwały.

Samsung liczbowym liderem

Koreańska spółka już od jakiegoś czasu jest liderem, jeśli chodzi o liczbę sprzedawanych smartfonów. Choć jeszcze do niedawna jej wyniki sprzedażowe były porównywalne z firmą Apple, teraz Samsung znacznie powiększył ten dystans.

W ubiegłym kwartale Samsung sprzedał 50,5 miliona smartfonów, a więc niemal dwukrotnie więcej niż Apple - donosi firma analityczna StrategyAnalytics. Wygląda na to, że iPhone 4S powoli zaczyna się nudzić użytkownikom, którzy skuszeni są przez znacznie wydajniejsze smartfony konkurentów, oferujące również o wiele większe ekrany.

Obecnie do Samsunga należy 34,6% globalnego rynku smartfonów, natomiast do koncernu Apple tylko 17,8%. Na trzeciej pozycji wciąż znajduje się Nokia z udziałami na poziomie 7%. Fińskiemu producentowi udało się w ciągu trzech ostatnich miesięcy sprzedać aż 10,2 miliona smartfonów.

Jeśli chcesz kupić smartfona przez Internet zobacz jakie kody rabatowe przygotował na tą okazję sklep Media Expert https://www.kody.pl/mediaexpert

Apple szykuje się do powrotu

Choć na razie to Samsung jest niewątpliwym królem rynku smartfonów (ze wzrostem przychodów z tego sektora aż o 75% rok do roku), już w najbliższych miesiącach udostępniona zostanie prawdopodobnie nowa wersja smartfona iPhone. Biorąc pod uwagę, że każde kolejne urządzenia popularnych serii cieszą się większym zainteresowaniem od swoich poprzedników, z pewnością może to istotnie wpłynąć na wyniki technologicznych liderów.

Samsung ma przed sobą jeszcze jeden problem: rynek półprzewodników. Tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy firma odnotowała spadek o 6% w tym sektorze, a najbliższe kwartały prawdopodobnie również nie przyniosą niczego dobrego. Koncern tłumaczy się rosnącą liczbą konkurentów, co jednak nie jest dla Samsunga niczym nowym - wystarczy spojrzeć na mnogość firm zajmujących się produkcją smartfonów.

Czytaj także: Apple cierpi z powodu sukcesu. Wyniki poniżej oczekiwańSprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.