Rodzaje badań medycyny pracy - co obejmują i kogo dotyczą?

05-10-2020, 06:50

Medycyna pracy to dziedzina, która zajmuje się badaniami niezbędnymi dla pracowników. Ich wykonywanie jest obowiązkowe – to pracodawca musi dopilnować, by odbywały się w terminie. Za niedotrzymanie przepisów grożą poważne konsekwencje, dlatego właściciele firm powinni dokładnie znać wymagania dotyczące badań lekarskich z zakresu medycyny pracy. Przedstawiamy ich wszystkie rodzaje i wyjaśniamy, kogo dotyczą.

Badania medycyny pracy – co to takiego?

Obowiązek wykonywania badań z zakresu medycyny pracy jest związany z przepisami BHP. Ich zadaniem jest zapewnianie bezpieczeństwa w miejscu pracy, a także zapobieganie wypadkom i chorobom związanym z niewłaściwymi warunkami. Zgodnie z nimi zatrudnienie można podjąć tylko po stwierdzeniu przez lekarza braku przeciwwskazań do pracy na konkretnym stanowisku. Odpowiednie badania przeprowadza specjalista z zakresu medycyny pracy, który wydaje niezbędne zaświadczenia.

Zgodnie z przepisami prawa wyróżnia się trzy rodzaje badań medycyny pracy. Są to:

  • badania wstępne,
  • badania okresowe,
  • badania kontrolne.

Różnią się one zakresem oraz wskazaniami, dlatego pokrótce omówimy każdy z nich.

Badania wstępne – zasady

Badania wstępne są przeprowadzane przed przyjęciem konkretnej osoby do pracy. Dotyczą one zarówno zupełnie nowych pracowników firmy, jak i osób, które np. zmieniają stanowisko. Muszą być też przeprowadzane w przypadku ponownego przyjmowania pracownika na to samo stanowisko, jeśli poprzedni stosunek pracy został rozwiązany przed 30 dniami lub wcześniej.

W ramach badań wstępnych dokonuje się ogólnej analizy stanu zdrowia pod kątem przeciwwskazań do wykonywania określonych zadań. Są one szczególnie ważne w przypadku pracy tzw. podwyższonego ryzyka, to znaczy w warunkach, które mogą stwarzać zwiększone zagrożenie. Zalicza się do nich m.in. hałas, drgania czy zapylenie. Za czynności niebezpieczne i uciążliwe uznaje się jednak również pracę przed monitorem komputera powyżej 4 godzin dziennie oraz pracę w warunkach nocnych.

medycyna pracy rodzaje badań

Zakres badań wstępnych zależy przede wszystkim od podejmowanego stanowiska i trybu pracy. Może obejmować wiele procedur, szczególnie w przypadku warunków stwarzających podwyższone ryzyko. Najczęściej wykonuje się analizę krwi, natomiast reszta badań jest dobierana indywidualnie.

Badania okresowe

Badaniami okresowymi nazywamy te procedury, które muszą być powtarzane podczas zatrudnienia pracownika na danym stanowisku. Ich zakres powinien być taki sam, jak badań wstępnych i zależy od rodzaju wykonywanej pracy oraz związanego z nią ryzyka. Te czynniki decydują również o częstotliwości badań okresowych. Wykonuje się je np.:

  • co 2 lub 3 lata – w przypadku pracowników narażonych na czynniki szkodliwe, np. zapylenie, opary, wysoką temperaturę;
  • co 4 lata – w przypadku osób wykonujących pracę przy komputerze;
  • co 5 lat – w przypadku wykonywania czynności biurowych, jednak bez konieczności częstego korzystania z komputera.

Badania kontrolne

Ostatnim rodzajem badań medycyny pracy są badania kontrolne. Podlegają im pracownicy, którzy przebywali na zwolnieniu lekarskim przez 30 dni lub więcej. Przeprowadza się je w celu ponownego sprawdzenia zdolności do pracy, a zatem zazwyczaj obejmują taki sam zakres co badania wstępne i okresowe.

Jeśli szukasz miejsca, które przeprowadza kompleksowe badania wstępne, okresowe i kontrolne, sprawdź ofertę medycyny pracy w CMP.


Źródło: Publikacja partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami w DI: kf@di24.pl


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag nolstag medycyna pracytag badania
To warto przeczytać


fot. sdecoret


fot. elenabsl
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Maj 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31 
Serwisy specjalne: