Raport o (cyber)stanie świata

redakcja 20-01-2011, 10:42

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) opublikowała raport na temat cyberbezpieczeństwa w XXI wieku. Brytyjscy naukowcy - autorzy dokumentu - zbadali, w jaki sposób przestępczość wirtualna może wpływać na losy państw i świata.

Peter Sommer i Ian Brown, opracowując raport pt. „Zmniejszanie systemowego zagrożenia cyberbezpieczeństwa”, szukali odpowiedzi na pytanie o rolę systemów IT nie tyle w rozwoju ludzkości, ile we współczesnych konfliktach krajowych i międzynarodowych.

Na szczególną uwagę zasługuje wykryty w połowie ubiegłego roku Stuxnet. Jak tłumaczy Łukasz Nowatkowski z firmy G Data Software: Ten samodzielnie rozprzestrzeniający się program komputerowy miał za zadanie szpiegować i przeprogramowywać instalacje przemysłowe, zawirusowując sterowniki PLC kontrolujące działanie fabryk, elektrowni itp. Odpowiedzialnością za powstanie robaka media coraz częściej obarczają Izrael i Stany Zjednoczone.

>> Czytaj więcej: Izrael testował Stuxneta przed atakiem na Iran

Ile jest prawdy w tych spekulacjach, nie wiadomo. Niektórzy specjaliści ds. bezpieczeństwa, m.in. Tom Parker i Nate Lawson, zwracają uwagę, że Stuxnet nie jest tak wyrafinowanym szkodnikiem, za jakiego powszechnie się go uważa. I owszem - łączy w sobie kilka różnych mechanizmów, ale nie zostały one dobrze zaimplementowane. Stąd przypuszczenie, że pracowało nad nim kilka grup o różnym stopniu utalentowania (zob. Stuxnet Authors Made Several Basic Errors oraz Stuxnet is embarrassing, not amazing).

Z raportu OECD jednoznacznie wynika, że cyberataki nie mają - na razie - globalnego wymiaru, jednak lokalnie potrafią wyrządzić duże szkody. W podobnym duchu wypowiadali się w grudniu przedstawiciele różnych firm antywirusowych, snując prognozy na 2011 rok.

>> Czytaj więcej: Czego się bać w 2011 roku, podpowiadają producenci antywirusów

W reakcji na raport rządy Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii zapowiedziały już, że kwestie związane z cyberbezpieczeństwem potraktują priorytetowo. Zarówno USA, jak i UK jakiś czas temu podjęły starania o uszczelnienie obrony przed atakami wirtualnymi. Na Wyspach dobrze funkcjonuje Biuro Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Ochrony Informacji, a w Stanach ułożona nawet została ścieżka kariery i rozwoju dla specjalistów z tego właśnie zakresu - komentuje Nowatkowski.

Jego zdaniem Polska ma jeszcze dużo do zrobienia, by zapobiec potencjalnym komputerowym atakom, chociaż możemy liczyć na pomoc Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA), której jesteśmy członkiem. Trzeba także pochwalić się najnowszym, napawającym dumą i optymizmem, osiągnięciem naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej, którzy stworzyli urządzenie do szyfrowania przesyłanych danych informatycznych, niemożliwych do odkodowania "nawet gdyby połączyć wszystkie komputery w sieci i kazać im pracować tyle lat, ile istnieje wszechświat" - przypomina ekspert z G Data Software.


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930