Ranking zagrożeń czyhających na Polaków

22-09-2009, 11:35

Najbardziej zainfekowanym regionem Polski pozostaje województwo mazowieckie. W porównaniu z poprzednim miesiącem zwiększył się ruch szkodliwego oprogramowania w województwach pomorskim, zachodniopomorskim, łódzkim i śląskim - wynika z badań Kaspersky Lab.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Top 10 najczęściej infekowanych polskich miast, sierpień 2009
fot. Kaspersky Lab - Top 10 najczęściej infekowanych polskich miast, sierpień 2009
W zestawieniu najczęściej infekowanych miast Polski kolejny już miesiąc na pierwszej pozycji utrzymuje się Warszawa. Swoich miejsc nie zmieniły na liście także Gdańsk i Katowice, zajmując kolejno ósmą i dziewiątą lokatę. Jedyną nowością w sierpniowym rankingu jest Kraków z trochę ponad 1% infekcji w skali kraju. Największy niechlubny awans zaliczył Lublin, skacząc z miejsca dziesiątego na siódme. Wzrost infekcji zanotował także Wrocław, który przesunął się z trzeciego miejsca na drugie.

Poziom infekcji w poszczególnych województwach, sierpień 2009
fot. Kaspersky Lab - Poziom infekcji w poszczególnych województwach, sierpień 2009
Zamieszczona obok mapa obrazuje poziom infekcji w poszczególnych województwach - zastosowane kolory odpowiadają procentowemu udziałowi danego województwa w skali kraju:

  • poniżej 5% - kolor żółty,
  • między 5,01% a 20% - kolor pomarańczowy,
  • między 20,01% a 30% - kolor czerwony,
  • powyżej 30% - kolor bordowy.

Szkodliwe programy występujące najczęściej na komputerach polskich internautów, sierpień 2009
fot. Kaspersky Lab - Szkodliwe programy występujące najczęściej na komputerach polskich internautów, sierpień 2009
W rankingu zagrożeń czyhających na polskich użytkowników pojawiło się bardzo dużo nowości - z lipcowego zestawienia zachowały się tylko HEUR:Trojan.Win32.Generic na pierwszej pozycji i Trojan-Spy.Win32.Delf.elz, który spadł z dziewiętnastego miejsca na ostatnie.

Analitycy Kaspersky Lab zwracają uwagę, że przy dużej roszadzie szkodliwych programów w każdym miesiącu, wiele z nich pochodzi z tej samej rodziny, np. Trojan.Win32.Delf, Trojan-Dwonloader.Win32.FraudLaud, Trojan-Downloader.Win32.Agent czy Trojan.Win32.FraudPack. Ich wariacje różnią się od siebie szczegółami, ale metody działania mają takie same.

Miejsca drugie i czwarte należały w sierpniu do trojanów GameThief.Win32.OnLineGames, których główną rolą jest wykradanie haseł i loginów do gier online. Szkodniki tego typu bywają często instalowane na komputerach przez samych użytkowników - jak wynika z badań firmy G Data ponad 65% spośród udostępnionych w sieci dodatków do gier jest zainfekowanych szkodliwym oprogramowaniem. Także w zestawieniu firmy ESET przodują trojany czyhające na graczy MMORPG.


Źródło: Kaspersky Lab


Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
Tematy pokrewne:  

tag wirusytag trojanytag rankingitag Polskatag Kaspersky Lab
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.