Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Donald Tusk, Jarosław Kaczyński, Janusz Palikot - to pierwsza trójka najczęściej występujących w prasie liderów polskich partii politycznych. Ofensywa medialna tego ostatniego jest na tyle ostra, że wyprzedza nawet przedstawicieli partii parlamentarnych - wynika z przedwyborczej edycji badania „Scena Polityczna”.

robot sprzątający

reklama


PRESS-SERVICE Monitoring Mediów wziął pod uwagę te ugrupowania oraz ich liderów, których komitety zarejestrowały kandydatów we wszystkich okręgach wyborczych. Badanie ilościowe dotyczy publikacji, jakie ukazały się w 1100 tytułach prasowych od poniedziałku 19 września do niedzieli 25 września 2011. W badaniu wydźwięku przeanalizowano publikacje z dzienników ogólnopolskich w tym samym okresie.

Suma publikacji prasowych na temat partii politycznych w dniach od 19 do 25 września 2011

Suma publikacji prasowych na temat partii politycznych w dniach od 19 do 25 września 2011

Na dwa tygodnie przed wyborami najbardziej medialna okazała się Platforma Obywatelska, która wyprzedziła Prawo i Sprawiedliwość. Warto przypomnieć, że w miesięcznych rankingach medialności na przestrzeni ostatniego roku to PiS za każdym razem plasował się na pierwszej pozycji. O partii rządzącej opublikowano 1605 tekstów, a na temat PiS-u 1581. Na trzecim miejscu znalazł się SLD (999), a dalej PSL, PJN, Ruch Poparcia Palikota i Polska Partia Pracy.

Wśród liderów politycznych na zdecydowanym prowadzeniu był premier Donald Tusk (916 materiałów), który zdecydowanie zdystansował Jarosława Kaczyńskiego (574). Szef największej partii opozycyjnej o dziwo tylko nieznacznie częściej występował w prasie aniżeli Janusz Palikot (442). Ponad dwukrotnie mniej publikacji traktowało o Grzegorzu Napieralskim. Na dalszych pozycjach znaleźli się Waldemar Pawlak, Paweł Kowal oraz Bogusław Ziętek.

Czytaj także: Kampania wyborcza nabrała rozpędu

Wizerunek medialny Grzegorza Napieralskiego tuż przed wyborami nie należy do najlepszych. Przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej nie dość, że nie może pochwalić się zbyt dużym szumem wokół własnej osoby, to stał się najczęściej krytykowanym liderem partii. Aż 46 proc. publikacji na jego temat miało wydźwięk negatywny. Dziennikarze publikują nieprzychylne informacje o szefie Sojuszu częściej niż na temat premiera (43 proc.). Trzecie miejsce w klasyfikacji należy do Janusza Palikota (36 proc.). Dopiero na czwartej pozycji znalazł się Jarosław Kaczyński (32 proc.), który w ostatnich miesiącach wielokrotnie był najczęściej krytykowanym liderem (m.in. w lipcu, czerwcu, kwietniu oraz marcu 2011).

Liczba publikacji na temat liderów partii politycznych z uwzględnieniem wydźwięku w okresie od 19 do 25 września 2011

Liczba publikacji na temat liderów partii politycznych z uwzględnieniem wydźwięku w okresie od 19 do 25 września 2011

Dziennikiem który najczęściej pisał o Donaldzie Tusku była „Gazeta Polska Codziennie”. W pierwszym tygodniu swojego funkcjonowania redakcja opublikowała na temat premiera 59 tekstów negatywnych i jeden neutralny. 96 proc. negatywnych tekstów o Tusku opublikował też „Nasz Dziennik”. Prócz tych tytułów krytykował go również „Super Express” (46 proc.).

Z kolei o Jarosławie Kaczyńskim w „Gazecie Polskiej Codziennie” ukazało się tylko 12 proc. negatywnych treści, a w „Naszym Dzienniku” nie było ich wcale. Najczęściej krytykowały go „Super Express” (54 proc.), „Fakt” (49 proc.) oraz „Polska” (41 proc.). Najbardziej nieprzychylne dla Janusza Palikota było „Metro”, „Gazeta Polska Codziennie” oraz „Nasz Dziennik”. Z kolei wyłącznie neutralnie lub pozytywnie pisali o nim dziennikarze „Polski”.

Czytaj także: Ministrowie pod pręgierzem mediów


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              



Ostatnie artykuły:







fot. Freepik



fot. Freepik



fot. Freepik