Przecinarka plazmowa - co to jest, jak działa?

23-09-2021, 10:10

Cięcie elementów przecinarką plazmową cieszy się coraz większym uznaniem na rynku. To efektywna metoda, jaka daje komfort wielu firmom. Jak działa urządzenie? Jak jest zbudowane? Co daje cięcie plazmą?

Elementy przecinarki plazmowej

Cięcie plazmą jest wydajnym rozwiązaniem, jakie stosuje wiele przedsiębiorstw. Przecinarka tego typu zawiera kilka podstawowych elementów, jakimi są:

  • źródło zasilania,
  • palnik plazmowy,
  • części eksploatacyjne,
  • przewód uziemiający. 

Ponadto, wąskostrumieniowe systemy plazmowe posiadają konsole gazowe. Mają one za zadanie dozować i miksować gazy techniczne. 

Cięcie plazmą

Cały system będzie działał sprawnie pod warunkiem, że skorzystamy z zasilania elektrycznego oraz gazu. Konwencjonalne systemy korzystają z gazu plazmowego i osłonowego, jaki wiąże się z powietrzem podawanym z kompresora lub butli. Niezwykle ważne jest to, że wąskostrumieniowe systemy dają możliwość zastosowania technicznych gazów, tj. azot, argon, tlen. Źródło plazmowe działa podobnie do zwykłych baterii. W efekcie uzyskujemy prąd o stałym natężeniu i napięciu. 

Jak działa przecinarka plazmowa?

W urządzeniu prąd o napięciu zmiennym jest pobierany z sieci oraz kierowany na trójfazowy mostek prostowniczy. Napięcie gromadzi się na wbudowanych kondensatorach, skąd jest przesyłane na układ tranzystora IGTB. Zadaniem tranzystora jest regulowanie natężenia prądu. Wysokie natężenie prądu w efekcie daje sygnały o odpowiedniej długości. 

Przecinarka plazmowa - co to jest, jak działa?

Na wyjściu w źródłach plazmowych często stosuje się cewkę indukcyjną, jaka ma na celu wyrównać przebieg natężenia prądu. Zadanie cewki porównać można do koła zamachowego. Sygnał jest tutaj zdejmowany z tranzystora, a wytworzone pole magnetyczne cewki wpływa na przepływ prądu, aż do wyczerpania. Źródło plazmowe podaje gaz pod odpowiednim ciśnieniem na palnik, co jest jego kolejną funkcją. 

Zalety cięcia plazmą

Najważniejszymi zaletami cięcia plazmą jest szybkość wykonania pracy i możliwość zautomatyzowania procesu. Przecinarka plazmowa działa nawet kilkukrotnie szybciej od przecinarki tlenowo-gazowej, co jest sporym atutem. Użytkownik może cieszyć się niskim kosztem zakupu i eksploatacji urządzenia, co przełoży się na oszczędność kosztów w firmie. Cięcie plazmą pozwala na szybkie przebijanie materiału, a zautomatyzowanie procesu wpływa na dokładność i oszczędność czasu. 

Przecinarka plazmowa jest wykorzystywana na szeroką skalę przez firmy, jakie zajmują się przykładowo cięciem blach, rur, kształtowników, czy nawet siatek. To metoda efektywna i skuteczna, dzięki które zadania wykonamy sprawnie i z należytą starannością. Nie bez powodu cięcie plazmą cieszy się tak dużym zainteresowaniem na rynku. Podstawowe elementy przecinarki wpływają na niezawodną pracę i sprawne działanie. Zasilanie elektryczne oraz gaz w takim przypadku są niezbędne. 
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag spawanietag przecinarka plazmowatag nolstag nolhtag nf
To warto przeczytać
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: