Programy z OLPC na każdym komputerze

25-06-2009, 13:05

Oprogramowanie edukacyjne Sugar stworzone na potrzeby projektu OLPC jest dostępne w wersji na nośnikach USB. Można go użyć na niemal każdym komputerze. Twórcy liczą na to, że wspomoże ono edukację tam, gdzie stosuje się stare, nawet niekompletne maszyny.

Sugar on a Stick – tak nazywa się oprogramowanie Sugar na nośniku USB. Zostało ono opracowane przez organizację Sugar Labs, która wyłamała się z projektu OLPC. Warto przypomnieć, że projekt OLPC miał w swoich początkowych założeniach prowadzić do tworzenia laptopa za 100 dolarów, który będzie wyposażony w specjalne oprogramowanie edukacyjne.

W ubiegłym roku z projektu OLPC odszedł jego ważny członek – Walter Bender. Zwrócił się on zdecydowanie w stronę open source i już wtedy ogłosił, że chce się skupić na projekcie, którego celem będzie uruchomienie edukacyjnego oprogramowania Sugar na maszynach innych niż laptop XO.

OLPC jakby oddalał się od swoich celów, natomiast cel Bendera został osiągnięty. Oprogramowanie Sugar on a Stick zaprezentowano na konferencji LinuxTag w Berlinie. Da się je uruchomić na wielu maszynach z różnymi systemami, ale mogą to być także komputery pozbawione twardego dysku.

Najnowsze wydanie na USB - Sugar on a Stick – zawiera 40 aplikacji, w tym procesor tekstu, programy do rysowania, tworzenia animacji, wykonywania obliczeń, nauki podstaw fizyki, gry itd. Cechą charakterystyczną Sugar jest dziennik, który automatycznie zapisuje dane i informacje na temat aktywności dziecka. Oprogramowanie jest zorientowane wyłącznie na edukację.

Oprogramowanie można pobrać ze strony Sugar Labs. Zdaniem Waltera Bendera Sugar on a Stick najlepiej realizuje cele projektu. Dostarcza oprogramowanie, dzięki któremu uczeń będzie miał dostęp do swoich danych i ulubionych aplikacji niezależnie od maszyny.

Po Sugar on a Stick sięgnie także projekt OLPC. Jego przedstawiciele twierdzą, że oprogramowanie tego typu zawsze powinno być dodatkiem do komputera i nie powinno być mocno z nim zintegrowane. Mówią też, że w OLPC pracuje się nad rozdzieleniem Sugar od sprzętu, od kiedy Bender odszedł.

Bender mówi z kolei, że powyższe oświadczenia wynikają z braku zrozumienia dla tego, jak Sugar działa. Jego zdaniem edukacyjne oprogramowanie było, jest i będzie czymś, co współistnieje z "tradycyjnymi" komputerami desktopowymi. Zdaniem Bendera szef OLPC Nicholas Negroponte nigdy tego nie rozumiał.


Źródło: BBC, Sugar Labs
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930