Elektroodpady to grupa odpadów o szczególnym charakterze. Z roku na rok wytwarzamy coraz więcej elektrośmieci, a nasze potrzeby związane z nowymi technologiami i wykorzystaniem elektronicznych nowinek stale rosną. Elektroodpady są jednocześnie niezwykle wartościowym zasobem, a ich recykling jest najlepszą i najskuteczniejszą metodą ograniczenia ich ilości i pozyskania niezbędnych gospodarce surowców.
Szacuje się, że co tydzień powstaje niemal milion ton odpadów elektronicznych na świecie. Są to nie tylko znane nam z codziennej eksploatacji urządzenia elektroniczne i elektryczne: telefony, komputery, pralki, lodówki czy żelazka, ale również elektroodpady powstające w różnych gałęziach przemysłu i zakładach produkcyjnych. Prawidłowe zagospodarowanie odpadów ma ogromne znaczenie dla ochrony środowiska, ponieważ zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny może zawierać elementy groźne dla zdrowia i życia ludzi oraz niebezpieczne dla ekosystemu, z którymi należy postępować w odpowiedni sposób. Jednocześnie elektroodpady zawierają wartościowe surowce, które można ponownie wykorzystać w nowych, przyjaznych środowisku produktach. To dwa najważniejsze powody, dla których recykling odpadów elektronicznych powinien być traktowany przez wszystkich jako priorytet, ale nie jedyne. Produkcja ze złóż naturalnych wielu niezbędnych nam do normalnego funkcjonowania surowców jest droga, kosztowna dla środowiska i staje się coraz trudniejsza, a powstające w olbrzymich ilościach elektroodpady mogą być alternatywnym źródłem ich pozyskiwania. Recykling odpadów elektronicznych nie jest jednak łatwy, a nade wszystko wymaga współdziałania, wyspecjalizowanych metod, innowacyjnego podejścia i dużej odpowiedzialności. Elektroodpady da się jednak dobrze wykorzystać, co udowadnia każdego dnia działająca w Polsce już od ponad 20 lat Stena Recycling. Stena Recycling to innowator w dziedzinie recyklingu odpadów różnych frakcji, do którego należą między innymi nowoczesne zakłady przetwarzania właśnie elektroniki. Stena Recycling opracowała ponad 25 różnych kompleksowych, efektywnych i przyjaznych środowisku procesów, dzięki którym jest w stanie poddać recyklingowi ponad 90% elektroodpadów trafiających do jej zakładów przetwarzania. Stena Recycling pozyskuje z elektrośmieci m.in. miedź, aluminium, złoto, platynę, tworzywa sztuczne, a te mogą następnie posłużyć do produkcji nowych dóbr.
Aby jednak elektroodpady trafiły w ręce takich fachowców, jak specjaliści ze Stena Recycling, zostały bezpiecznie zdemontowane, przetworzone, a niebezpieczne substancje odseparowane i unieszkodliwione, zużyte sprzęty elektroniczne muszą przejść odpowiednią drogę z naszych domów oraz wytwarzających tego typu odpady zakładów i firm. Jednocześnie trzeba podkreślić, że elektroodpady wymagają na każdym etapie ich zagospodarowania niezwykle odpowiedzialnego działania, ponieważ rtęć, baterie, polichlorowane bifenyle, freon oraz inne niebezpieczne materiały i substancje obecne w starych i zużytych urządzeniach mogą poważnie skazić środowisko. Odpady elektroniczne i elektryczne bezwzględnie nie mogą zostać porzucone w dowolnym miejscu. Nie należy też umieszczać ich w pojemnikach na odpady segregowane, w tym również w koszach na odpady zmieszane. Elektroodpady powinny być przekazywane do specjalnych punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych działających z mocy prawa w każdej gminie. Za recykling urządzeń elektronicznych i elektrycznych pośrednio odpowiadają także producenci i sprzedawcy tego rodzaju sprzętów, dlatego elektrośmieci można również zanieść do sklepu zajmującego się sprzedażą elektroniki. Odbiór odpadów elektronicznych powstających w wyniku produkcji należy natomiast zlecić specjalistycznej firmie odpadowej, która tak jak Stena Recycling w sposób odpowiedzialny, bezpieczny i efektywny przetwarza elektronikę, zajmuje się jej utylizacją i przekształca zużyte sprzęty w potrzebne nam surowce.
Foto: Materiał partnera
Źródło: Publikacja partnera
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*