Ponad milion dysków NAS znanego producenta zagrożonych atakiem

22-01-2017, 14:56

Firma F-Secure, dostawca rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa, informuje o wykryciu trzech podatności w oprogramowaniu dysków NAS (Network Attached Storage) produkowanych przez QNAP Systems Inc. Przestępcy mogą wykorzystać luki w celu przejęcia zdalnej kontroli nad urządzeniami. Odkrycie dotyczy ponad miliona dysków, które są obecnie w użytku.

"Harry Sintonen, starszy konsultant ds. bezpieczeństwa z F-Secure, stworzył exploit potwierdzający, że podatności mogą zostać wykorzystane przez atakujących. Wiele luk tego typu nie stanowi zagrożenia samego w sobie. Dopiero powiązanie ich oraz odpowiednia wiedza mogą sprawić, że nawet najdrobniejsze przeoczenia w kwestii bezpieczeństwa będą stanowić okazję do przeprowadzenia ataku" – tłumaczy Sintonen. 

Według Sintonena urządzenie staje się narażone na atak w momencie przesłania niezaszyfrowanego żądania o przeprowadzenie aktualizacji oprogramowania. Brak szyfrowania pozwala zaburzyć proces i zmodyfikować odpowiedź na to żądanie. Sintonen wykorzystał tę lukę, by przesłać do urządzenia exploit, który podszywałby się pod nową wersję firmware’u. Fałszywe oprogramowanie automatycznie instalowane jest na urządzeniu – w praktyce nigdy nie dochodzi do aktualizacji, a exploit pozwala włamać się do systemu.

Sintonen ograniczył badanie jedynie do urządzenia TVS-663 firmy QNAP, jednak podejrzewa, że w modelach korzystających z tego samego oprogramowania występują takie same problemy.

Obecnie zagrożonych jest 1,400,000 urządzeń korzystających z tej samej wersji oprogramowania. Część użytkowników nie aktualizuje oprogramowania na bieżąco, a zatem liczba urządzeń podatnych na atak może sięgać milionów.

 

 

Rada dla użytkowników

Firma F-Secure poinformowała QNAP o problemie w lutym 2016 roku. Od tamtej pory nie otrzymano informacji na temat wprowadzenia odpowiednich poprawek przez QNAP – a to jedyna metoda, by trwale zapobiec zagrożeniu.

"Problemy tego typu występują niezwykle często w przypadku urządzeń na stałe połączonych z internetem. W tym przypadku haker musiałby znaleźć się pomiędzy serwerem aktualizacji a użytkownikiem i ten dodatkowy krok może zniechęcić wielu hakerów posiadających ograniczone umiejętności" – mówi Janne Kauhanen, ekspert ds. bezpieczeństwa w F-Secure - "Znane są jednak przypadki wykorzystania zbliżonych podatności, np. w celu przygotowania do kampanii phishingowej" – dodaje Kauhanen.

Użytkownicy mogą podjąć pewne działania doraźne, dopóki nie pojawi się stałe rozwiązanie problemu. Każdy, kto korzysta z urządzenia TVS-663 firmy QNAP lub innych urządzeń z tym samym oprogramowaniem (QTS w wersji 4.2 lub późniejszej), powinien wyłączyć automatyczne sprawdzanie dostępnych aktualizacji oprogramowania i poszukiwać go ręcznie w bezpiecznych źródłach. Kauhanen zaleca, by każdy, kto używa urządzenia z tą luką w pracy lub w zadaniach związanych z wykorzystaniem poufnych informacji, wdrożył te tymczasowe środki zabezpieczające.

Producent i odpowiednie władze zostali powiadomieni o tej podatności na długo przed publikacją powyższego komunikatu.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.