Politycy zastąpili ekspertów

komunikat prasowy 09-08-2011, 20:30

Polski raport dotyczący przyczyn katastrofy smoleńskiej zdominował przekazy najważniejszych serwisów informacyjnych. Z analizy agencji informacyjnej PRESS-SERVICE Monitoring Mediów wynika, że najbardziej monotematyczne okazały się „Fakty” i „Wiadomości”. W dodatku redakcje telewizyjnych dzienników częściej głosu udzielały politykom niż ekspertom.

„Reakcja na raport Jerzego Millera” – edycja specjalna badania „Cztery Stacje” - dotyczy wyjątkowo treści pięciu serwisów informacyjnych – „Faktów” TVN, „Informacji Dnia” TV Trwam, „Panoramy” TVP2, „Wiadomości” TVP1 oraz „Wydarzeń” Polsatu. Analitycy wzięli pod uwagę główne wydania w dniach 29-31 lipca 2011. Łącznie na temat raportu pokazano w tym czasie aż 43 materiały trwające w sumie niemal dwie i pół godziny.

Czas reportaży zrealizowanych w poszczególnych stacjach

W dniu publikacji raportu serwisy TVN-u i TVP1 wyemitowały aż po siedem takich materiałów. W pełnym okresie badania, czyli przez cały weekend, „Fakty” poświęciły sprawie najwięcej czasu – łącznie 35 min i 52 s. O ponad cztery minuty mniej przeznaczyły „Wiadomości”. Dalej znalazła się „Panorama” oraz „Wydarzenia”. Najmniej czasu na te doniesienia wyznaczyły „Informacje Dnia” TV Trwam – 22 min i 4 s. Należy jednak zaznaczyć, że wyemitowały one znacznie mniejszą liczbę materiałów, przy czym były one dłuższe.

Mimo tego, że raportowi z katastrofy poświęcono piątkowe wydania niemal w całości, w sobotę wszystkie poddane analizie dzienniki nadal informowały o konsekwencjach zdarzenia. Dopiero w niedzielę jedynie „Panorama” zrezygnowała z tego tematu.

Co ciekawe, najwięcej w kontekście raportu do powiedzenia mieli politycy (15 min i 45 s), którzy zdominowali niezależnych ekspertów (9 min i 16 s), członków komisji (7 min i 1 s), a także rodziny ofiar (4 min i 34 s). Politykom najczęściej głos oddawali redaktorzy „Informacji Dnia” (18), „Faktów” (17) i „Wiadomości” (16). W TV Trwam zaobserwować można było również największy rozdźwięk pomiędzy wypowiedziami polityków (18) i ekspertów (1). Specjaliści najczęściej wypowiadali się w „Faktach” (13) i „Wiadomościach” (12).

Odsetek liczby wypowiedzi komentatorów w podziale na rolę
suma we wszystkich stacjach

Odsetek liczby wypowiedzi komentatorów w podziale na rolę –  suma we wszystkich stacjach

Spośród środowisk politycznych najczęściej wypowiadali się członkowie PiS-u, którzy wyprzedzili stronę rządową. Na trzecim miejscu znalazł się SLD, a na czwartym PO. Łączna długość wyemitowanych wypowiedzi członków PiS-u wyniosła 5 min i 40 s, a obozu rządowego 5 min i 10 s. Dla porównania PSL zajął tylko 59 s, a PJN 19 s.

Znacząco różnił się także czasowy rozkład wypowiedzi w poszczególnych serwisach. Wypowiedzi premiera i rządu stanowiły aż 52 proc. czasu poświęconego wypowiedziom w „Wydarzeniach”. Udziały PiS-u ukształtowały się na poziomie 30 proc. Z kolei w TV Trwam miażdżącą przewagę miała partia Kaczyńskiego – 53 proc. przy 29 proc. strony rządowej. PiS miał większe udziały również w „Faktach”, „Panoramie” i „Wiadomościach”, jednak w tych serwisach rozkład ten był zdecydowanie bardziej równomierny.

>> Czytaj także: Raport ws. katastrofy smoleńskiej do pobrania


Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy