Oto półfinaliści polskiej edycji Chivas Venture - firmy rozwiązujące problemy społeczne i ekologiczne

27-11-2019, 10:11

Dziesięć wybranych przez jury projektów powalczy o awans do lokalnego finału. Pomysły mają rozwiązywać aktualne problemy społeczne i ekologiczne, to stanowiło główne kryterium oceny dla sędziów. Polski zwycięzca będzie reprezentował nasz kraj na arenie międzynarodowej, w globalnej edycji konkursu. Stawką jest dofinansowanie z puli miliona dolarów.

Czas zwiększonych wydatków zbliża się nieubłaganie.

>> Sprawdź konto z kartą otwartą na dzisiaj <<

0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty debetowej i wypłaty gotówki!


Marka Chivas od 2014 roku wspiera zaangażowanych społecznie przedsiębiorców, poprzez organizację konkursu Chivas Venture. Składa się on z dwóch etapów: lokalnego i międzynarodowego, a jego celem jest wyłonienie najlepiej rokujących startupów w myśl zasady wyznawanej przez założycieli marki – że nie trzeba wybierać między zarabianiem pieniędzy a zmienianiem świata na lepsze. Zgodnie z tym przesłaniem, u podstaw każdego z prezentowanych projektów musi leżeć dobro społeczne lub pozytywny wpływ na środowisko.

Spośród wszystkich spełniających owe kryteria zgłoszeń, jury wybrało dziesięć najbardziej interesujących propozycji. Każdy z prezentowanych poniżej projektów ma szansę na zwycięstwo w kraju oraz zakwalifikowanie się do globalnego finału konkursu, gdzie o międzynarodową wygraną i finansowe wsparcie z puli miliona dolarów konkurować będą firmy z całego świata.

Top 10 start-upów 5. Edycji Chivas Venture

Aether Biomedical

Producent zaawansowanych protez ręki, skupiający się na rozwiązaniu problemu konieczności wyboru między wysoką jakością i efektywnością produktu a niższymi kosztami zakupu. Protezy wykorzystują sztuczną inteligencję - wyglądają i zachowują się jak prawdziwe ręce, zapewniając użytkownikowi mocny chwyt, dopasowujący się do kształtu trzymanego obiektu.

Associated Apps

Firma, będąca twórcą pierwszej kontrolowanej głosowo aplikacji tego rodzaju dla osób niewidomych i z uszkodzonym wzrokiem. Celem „the Compass”, jest umożliwienie (lub ułatwienie) poruszania się po obiektach publicznych, takich jak np. centra handlowe czy muzea oraz bezproblemowe pokonanie zaplanowanej trasy.

Collaborette

Strona internetowa adresowana do dojrzałych kobiet w wieku 45-60 lat, umożliwiająca im inicjowanie i uczestnictwo w akcjach społecznych poprzez organizowanie spotkań offline. Celem projektu jest dostarczenie odpowiedniego narzędzia kobietom, którym przyświeca ten sam cel – aplikacja grupuje je na podstawie szczegółowego kwestionariusza i pozwala jasno określić funkcje, cele i czas organizowanego spotkania.

FCR

Celem start-upu jest zlikwidowanie trudności, z którymi spotykają się niewidomi podczas czynności administracyjno-finansowych. Oprogramowanie proponowane przez FCR posiada opcję elektronicznego podpisu i pozwala na zapoznanie się z konkretnym dokumentem w trybie głosowym oraz powrót do wybranych fragmentów tekstu.

Handerek Technologies

Firma adresująca globalny problem zanieczyszczenia planety plastikiem. Dzięki opatentowanej technologii, rozbijającej strukturę molekularną plastiku, umożliwia efektywny recykling plastikowych odpadów, przekształcając je w substancję, która może posłużyć jako alternatywne paliwo.

Intelligent Hives

Projekt, którego celem jest ocalenie jak największej liczby pszczół dzięki zastosowaniu systemu monitorującego warunki panujące w ulu. Wszystkie parametry są zobrazowane na unikalnym urządzeniu pomiarowym BeeHUB, przesyłającym dane na platformę, co pozwala na szybką reakcję hodowców w przypadku pojawienia się jakiegokolwiek zagrożenia.

MakeGrowLab

Projekt skupiający się na ograniczeniu produkcji plastikowych opakowań poprzez zastąpienie ich biodegradowalnymi materiałami. Opakowania tego typu po wykorzystaniu mogą być rozkładane w domowym kompostowniku, stanowiąc nawóz pod hodowlę kolejnych produktów spożywczych.

SolHotAir

Startup zajmujący się produkcją wysoce wydajnych powietrznych kolektorów słonecznych – ich efektywność jest o 20% wyższa od najlepszych dostępnych na rynku rozwiązań przy jednoczesnym ograniczeniu użycia paliw kopalnych. Panele redukują koszty przeznaczone na ogrzewanie i znajdują zastosowanie w obiektach przemysłowych oraz przy procesach technologicznych.

Spinled

Firma tworząca lampy ledowe, będące alternatywą dla szeroko stosowanych, a pochłaniających dużą ilość energii lamp wyładowczych. Rozwiązanie proponowane przez Spinled jest proste w użyciu, w związku z czym celem firmy jest dostarczenie go w miejsca publiczne, takie jak parkingi, centra handlowe czy oświetlenie uliczne.
 

VR Tier One

System wirtualnej rzeczywistości, pomagający ludziom po udarze mózgu, zawałach, operacjach kardiologicznych i innych poważnych schorzeniach, obejmujący rehabilitację, psychoterapię i trening poznawczy. Pomaga pacjentom odciąć się od szpitalnego otoczenia, dostarczając pozytywnych bodźców, zwiększających motywację do aktywnego uczestnictwa w procesie rekonwalescencji.

 

W kolejnym etapie półfinaliści wezmą udział w dwudniowych warsztatach w Warszawie, gdzie będą wspólnie pracować nad tym, jak wzmocnić przekaz komunikacyjny swoich inicjatyw. Finalistów poznamy 9 grudnia 2019 r. Zwycięzca zaś ogłoszony będzie 15 stycznia 2020 r. podczas krajowego finału lokalnej edycji Chivas Venture. Laureat z Polski będzie następnie reprezentować nasz kraj w globalnej odsłonie konkursu.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.