Polak zmienia pracę, ale rozważnie

16-12-2015, 11:59

Według ankiety przeprowadzonej na stronie kampanii Oswój zmianę portalu pracy MonsterPolska, Polacy podchodzą do zmiany pracy rozważnie. Mają świadomość konieczności zmian, często nawet sami je inicjują, jednak nie podejmują decyzji pochopnie.

Jak wynika z quizu przeprowadzonego przez serwis MonsterPolska na stronie kampanii Oswój zmianę, do grona Rozważnych szaleńców zalicza się aż 78%* ankietowanych. To postawa, która jest bardzo cenna w dzisiejszych czasach, na zmiennym rynku pracy. Co jednak z innymi postawami? Jak będąc miłośnikiem zmian czy świętego spokoju podchodzić do zmiany zatrudnienia?

Z obawą przed zmianami boryka się większość osób – niepewność nowego miejsca, zakresu obowiązków, osób, z którymi przyjdzie nam współpracować. Strach przed zmianą pracy bywa paraliżujący, a stres z nim związany porównywany jest nawet do stresu związanego z rozwodem czy odejściem bliskiej osoby. Jedynie nieliczni podchodzą do zmiany miejsca pracy bez nerwów. Według ankiety MonsterPolska, to zaledwie 5%* użytkowników serwisu. Miłośnicy zmian lubią gdy wokół nich dużo się dzieje, chętnie podejmują się nowych wyzwań, nie stresuje ich nowe otoczenie. Wręcz przeciwnie – czerpią z niego nową energię do działania.

Złoty środek

Gotowość do zmian to dziś cecha bardzo ceniona przez pracodawców. To także cecha pozwalająca na stały, zawodowy rozwój. W zawodach, w których często zachodzą zmiany, pracownicy muszą się nieustannie doszkalać, zmieniać zespoły z którymi współpracują, narzędzia z których korzystają czy nawet miejsce zamieszkania, bezstresowe podchodzenie zmian może znacząco ułatwić rozwój kariery. Często bowiem od takiej otwartości zależy szansa na awans czy podwyżka. Warto jednak pamiętać, że zbyt szybko podejmowane decyzje nie zawsze przynoszą pozytywne skutki. Optymistyczne nastawienie do zmian przynosi dobre efekty, kiedy połączone jest z analizą sytuacji, wypunktowaniem plusów i minusów zmiany i podejmowaniem przemyślanych decyzji. 

Rozwaga i racjonalna ocena sytuacji

Zmiana pracy, to w dzisiejszych czasach sytuacja powtarzająca się w życiu większości pracowników co najmniej raz na kilka lat. Dlatego dobrze jest obserwować rynek i mieć świadomość konieczności tych zmian. Osoby, które otwierają się na zmiany oraz ciągły rozwój, mają większe szanse na osiągnięcie sukcesu na polu zawodowym. Podstawą jest ustalenie ścieżki rozwoju i dobre planowanie. Pomoże to usystematyzować nasze działania na rynku pracy i w porę reagować na zmieniające się otoczenie. Wiąże się z tym potrzeba zdobywania nowych kompetencji, oswajanie się z koniecznością zmiany branży i nauką nowych umiejętności zawodowych.

 

*Dane pochodzą z wyników quizu przeprowadzonego na stronie kampanii Oswój zmianę, prowadzonej przez serwis kariery monsterpolska.pl w dniach 1.10 – 30.11.2015. Ankietę uzupełniło 5038 osób. Rozważny szaleniec – 78%, Mistrz ostatniej chwili – 16%, Miłośnik zmian – 5%, Miłośnik świętego spokoju – 0%.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: