Podatek leśny - najważniejsze informacje

01-03-2021, 17:25

Właściciele lasów muszą odprowadzać podatek od zalesionego gruntu. Sprawdź w jakich warunkach obowiązuje, jakie są stawki i kto powinien go opłacać. Wreszcie, dowiedz się jak najprościej wypełnić deklarację podatkową i oszczędzić czas.

Podatek leśny – kto płaci?

Zgodnie z ustawą o podatku leśnym, podatek leśny obejmuje grunty leśne, które są oznaczone w ewidencji gruntów i budynków. Wyłączone z tego katalogu są lasy wykorzystywane do działalności gospodarczej innej niż działalność leśna. Do opłacania podatku zobowiązani są właściciele lasów, posiadacze samoistni, użytkownicy wieczyści oraz osoby posiadające lasy będące własnością Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego. 

Jakie są stawki podatku leśnego?

podatek leśny

W 2021 roku stawki podatki leśnego są wyższe niż w roku ubiegłym. Zmiana ta wynika z podwyżki ceny średniej ceny skupu drewna, która jest uzyskana przez polskie nadleśnictwa. Liczona jest cena za pierwsze trzy kwartały roku, który poprzedza obecny rok podatkowy. Wartość ta ogłaszana jest przez Główny Urząd Statystyczny i przemnożona przez powierzchnię gruntu. Na tej podstawie określona jest wysokość podatku leśnego. 

Stawki podatku leśnego są wyliczane na dwa różne sposoby. Inaczej liczy się ją w przypadku, gdy las stanowi rezerwat przyrody lub park narodowy czy też nie. Jeśli nie, wtedy opłatę wnosi się od 1 hektara i wylicza jako 0,220 m3 drewna według średniej jego ceny. W przypadku parku narodowego lub rezerwatu przyrody, obowiązuje 50% pierwszej stawki. 

Jest kilka przesłanek, w których podatek leśny nie obowiązuje. Ma to miejsce w przypadku, gdy las jest wpisany do rejestru zabytków, jest własnością uczelni, instytutów naukowych, instytutów badawczych lub w lesie są obecne drzewa z drzewostanem młodszym niż 40 lat. Zwolnione z opłaty są także lasy będące własnością Polskiej Akademii Nauk. Ponadto, podatek leśny nie obowiązuje również przedsiębiorców, którzy prowadzą na terenie lasu centrum badawczo-rozwojowe lub mają w posiadaniu lasy, które są użytkami ekologicznymi. 

Wygodna deklaracja tylko przez Internet 

Najwygodniejsza deklaracja podatkowa? To zdecydowanie deklaracja podatkowa online. Deklarację lub informacją podatkową (w przypadku osób fizycznych) najwygodniej jest wypełnić w formie online. Przydatne w tym celu będzie narzędzie Przyjazne Deklaracje. Więcej na jego temat można znaleźć na stronie: https://przyjazne-deklaracje.pl/podatek-lesny/Z pomocą kalkulatora deklaracji dostępnego w ramach narzędzia Przyjazne Deklaracje można w łatwy sposób oszacować poprawne stawki podatku leśnego, przygotować odpowiedni formularz – deklaracja dl-1 dla osób prawnych oraz deklaracja il-1 dla osób fizycznych i dowiedzieć się czy do formularza należy dołączyć załączniki. Po wypełnieniu formularza generowane są dokumenty gotowe do złożenia w formie online do Urzędu. Przez Internet można również opłacić podatek, nie martwiąc się o wizyty w Urzędzie. To najwygodniejsze i najszybsze rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić czas, energię oraz nerwy związane z rozliczeniem.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
Tematy pokrewne:  

tag podatek leśnytag nols


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.