Ciąża to spore wyzwanie dla organizmu oraz początek poważnych zmian w życiu kobiety i jej partnera. Warto zatem podjąć pewne działania, dzięki którym lepiej zniesiesz te szczególne 9 miesięcy i poród, minimalizując tym samym ryzyko powikłań.
Zdecydowaliście się na dziecko – wspaniale! Zadajecie jednak sobie pytanie, kiedy najlepiej zacząć przygotowania do ciąży? Lekarze są zdania, aby zająć się tym już z rocznym wyprzedzeniem. Na co zatem powinnaś zwracać uwagę, aby czuć się dobrze i komfortowo? Jest kilka aspektów, o które należy zadbać.
Zadbaj o kondycję fizyczną
Miewasz czasem wrażenie, że twoja forma przebywa na wakacjach w odległych krajach? Najwyższa pora to zmienić – zwłaszcza gdy chcesz zostać mamą. Jeżeli pytasz siebie o to, jak przygotować się do ciąży, popracuj nad kondycją. Zapisz się na basen, zacznij biegać, ćwicz, uprawiaj nordic walking – do wyboru jest mnóstwo rodzajów aktywności, znajdziesz więc taką, która najbardziej ci odpowiada. Dzięki temu poprawisz swą wytrzymałość i sprawność, co przyda się nie tylko podczas ciąży i porodu, ale i w późniejszym okresie. Szybciej wrócisz do formy po urodzeniu dziecka. Zerknij na artykuł http://mamaluch.pl/planujesz-dziecko-zadbaj-o-dobre-przygotowanie-ciazy/ - jest tu o tym mowa.
Jedz zdrowo
Dieta przyszłej mamy ma być prawidłowo zbilansowana. Koniec z objadaniem się słodyczami i fast foodem. Wyrobienie sobie zdrowych nawyków żywieniowych jest niezbędne w twoim przypadku. Potrzebujesz m.in. dużo żelaza, wapnia, kwasów omega3, kwasu foliowego etc. Jeśli nie wiesz, co dokładnie powinno znaleźć się w jadłospisie, wybierz się do dietetyka.
Zrób badania
Kiedy ostatnio robiłaś badania? Różnie z tym bywało, prawda? Tymczasem przygotowanie do zajścia w ciążę to także kontrolowanie swojego stanu zdrowia. Morfologia krwi, badanie moczu i badanie poziomu hormonów tarczycy to podstawa, a do tego dorzuć jeszcze: USG narządów rodnych, cytologię, USG piersi, toksoplazmozę, cytomegalię oraz badania w kierunku żółtaczki typu B oraz typu C. Nie zapomnij o wizycie u stomatologa. Jeśli chorujesz np. na cukrzycę czy anemię, poinformuj o tym zarówno lekarza rodzinnego, jak i ginekologa.
Odstaw antykoncepcję hormonalną
Właściwa gospodarka hormonalna ma istotne znaczenie dla przebiegu ciąży, dlatego też powinnaś odstawić antykoncepcję hormonalną. Ważne jest bowiem to, żeby wiedzieć, jak organizm zachowuje się podczas cyklu. Nie bądź jednak Zosią-samosią. Udaj się do ginekologa i powiedz mu, że planujesz ciążę. Lekarz udzieli ci wskazówek odnośnie do odstawienia antykoncepcji.
Uważaj z suplementami diety
Często zdarza ci się słyszeć, że przygotowanie do ciąży nie obejdzie się bez suplementowania diety? Prawdą jest, że niedobór witamin jest szkodliwy dla organizmu, lecz działa to i w drugą stronę. Zanim pobiegniesz do apteki, skonsultuj się z lekarzem rodzinnym, nie przyjmuj żadnych preparatów na własną rękę.
Relaksuj się i odpoczywaj
Chcesz wiedzieć więcej – czytaj o przygotowaniach do ciąży na Mamaluch. W każdym razie jeszcze jedna rzecz na zakończenie. Dbaj o dobre samopoczucie. Stresu z życia nie wyeliminujesz całkowicie, ale możesz go ograniczyć. Relaksuj się i rób to, co sprawia ci przyjemność.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|