Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Patent żeglarski - wymagania, uprawnienia, koszt

25-03-2021, 14:05

Zakochałeś się w morskich podróżach i chcesz spróbować swoich sił w samodzielnej podróży? Skoro tak, musisz pomyśleć nad patentem żeglarskim. Jak go wykonać i gdzie się do niego przygotować? Dowiedz się, ile będziesz musiał zapłacić za kurs żeglarski!

Czym jest patent żeglarski?

Patent żeglarski pozwoli Ci na samodzielne poruszanie się jachtem. Od 2013 roku możesz zdobyć trzy – wcześniej istniało ich więcej, jednak system ten został uproszczony. Najbardziej podstawowy to patent żeglarza jachtowego, który pozwoli Ci na swobodne poruszanie się po wodach śródlądowych oraz na prowadzenie jachtu w ciągu dnia w odległości do 2 mili morskich. Co jednak jest istotne, twoja łódź może mieć maksymalnie 12 m długości. 

Kolejny „poziom”, czyli patent jachtowego sternika morskiego, pozwoli Ci na wypłynięcie dłuższym statkiem, jednak o ile ten pierwszy można uzyskać w wieku co najmniej 14 lat, o tyle w tym przypadku osoba musi być pełnoletnia. Ostatni z nich – patent kapitana jachtowego –– jest przyznawany dopiero po 1200h spędzonych na morzu. Aby go zdobyć, musisz jednak posiadać wcześniejsze zezwolenie.

Co jest ważne, to fakt, że aby zdobyć patent jachtowego sternika morskiego nie musisz posiadać patentu żeglarza jachtowego. W takiej sytuacji warto jednak pamiętać, że Twój egzamin będzie wyglądał nieco inaczej, ponieważ obejmie także tę teorię, która jest wymagana na tym pierwszym egzaminie.

Przygotowanie do egzaminu, czyli kurs żeglarski

patent żeglarski jachtowy sternik morski

Aby zdobyć patent żeglarski, musisz posiadać praktyczne umiejętności, które pozwolą Ci swobodnie poruszać się po morzu. Bałtyk, Adriatyk czy inne zbiorniki wodne tego typu potrafią być niezwykle niebezpieczne nawet dla bardzo doświadczonych osób, dlatego tym bardziej, jako ktoś początkujący, będziesz musiał pokazać, że dobrze wiesz, co robisz, gdy kierujesz jachtem. Z tego powodu zwykle kurs żeglarski jest potrzebny, jednak nie jest koniecznością.

Na sam egzamin możesz zapisać się bez wcześniejszego przeszkolenia w wyspecjalizowanej jednostce. Jeśli nauczył Cię tego ktoś bliski lub znajomy, równie dobrze możesz spróbować zdobyć patent żeglarski. Jednak dla zwiększenia i usystematyzowania swojej wiedzy warto się na takowy kurs zapisać. Jeśli chcesz stać się jachtowym sternikiem morskim, Twój kurs będzie trwał około tygodnia i zapłacisz za niego 1000-1300 zł.

W tym czasie nauczysz się m.in. jak wiązać odpowiednie węzły, które na morzu mogą uratować Ci życie. Dowiesz się, w jaki sposób pomóc osobie za burtą i zrozumiesz, jaki wpływ na rejs ma pogoda. Dzięki temu będziesz przygotowany do samodzielnej wyprawy.

Egzamin na patent żeglarski

Egzamin na patent jachtowego sternika morskiego kosztuje 50 zł dla osób dorosłych i 25 zł dla uczniów i studentów. Nie jest to więc duży wydatek, biorąc pod uwagę, że jest jednorazowy. Sam egzamin składa się zaś z dwóch części: teoretycznej i praktycznej.

Do tej pierwszej powinieneś przygotować się jeszcze przed rozpoczęciem kursu żeglarskiego. Wymaga on wiedzy pamięciowej, której większość osób nie jest w stanie opanować w ciągu zaledwie tygodnia. Nie musisz się jednak martwić: Twoi instruktorzy powinni Cię wcześniej poinformować i dostarczyć Ci odpowiednie materiały, dzięki którym zdasz egzamin. Taki test składa się z 75 pytań zamkniętych jednokrotnego wyboru, z których musisz poprawnie odpowiedzieć na 65. Ponadto, będziesz musiał także zdać test na swoje umiejętności związane z nawigacją, w którego trakcie będziesz musiał wykorzystać mapę. 

W trakcie części praktycznej będziesz musiał pokazać, że potrafisz poradzić sobie na jachcie. Oznacza to, że będziesz musiał m.in. zaprezentować swoje umiejętności związane z kierowaniem nim. Istotna będzie także Twoja współpraca z innymi członkami załogi. Powinieneś umieć zarówno im dowodzić, jak i wcielić się w rolę osoby, która polecenia wykonuje. Będziesz musiał również wykonać kilka manewrów, przeprowadzonych jednocześnie na żaglach i silniku. Egzaminy na patent jachtowego sternika morskiego odbywają się właściwie przez cały sezon: od wczesnej wiosny, aż do później jesieni. Warto jednak zainteresować się nimi nieco wcześniej, aby dać sobie czas na odpowiednie przyswojenie teorii.

Ostatnie artykuły:
Tematy pokrewne:  

tag patent żeglarskitag nols
porównywarka ubezpieczeń OC
« Maj 2022»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031