Odtrucie alkoholowe uzupełnia utracone elektrolity i przywraca organizm do normalnego trybu funkcjonowania

03-08-2021, 19:05

Choroba alkoholowa jest niezwykle ciężkim i uciążliwym schorzeniem, które przynosi mnóstwo cierpienia nie tylko samej osobie uzależnionej od alkoholu, lecz również całemu jej najbliższemu otoczeniu. Nałóg alkoholowy wiąże się z uzależnieniem nie tylko w sferze psychicznej, ale również fizycznej. Alkoholizm wiąże się też ze zjawiskiem tolerancji na napoje wyskokowe, czyli regularnego zwiększania dawek spożywanego alkoholu, która to ilość ma na celu uzyskanie takiego samego efektu odurzenia, czy też w mniemaniu alkoholika rozluźnienia oraz co za tym idzie poprawy samopoczucia.

Gdy czujesz, że tracisz kontrolę nad swoim życiem i własnym organizmem z powodu nadużywania alkoholu, czas na odtruwanie alkoholowe. Zrób pierwszy krok, by trzeźwo spojrzeć na sytuację i wziąć życie w swoje ręce.

Z tego artykułu dowiesz się, czym jest, jak długo trwa i jak wygląda odtruwanie alkoholowe. Wyjaśnione zostanie również z czym się wiąże się ten proces, czyli jakie są objawy nagłego odstawienia alkoholu (czyli tzw. zespołu abstynencyjnego). Przede wszystkim jednak sprawdź, dlaczego warto przejść odtrucie alkoholowe i jak możesz zacząć swoją walkę z chorobą alkoholową.

Odtrucie alkoholowe – czym właściwie jest?

Odtrucie alkoholowe, które czasami nazywane jest także detoksem, ma na celu w pierwszej kolejności usunąć szkodliwe toksyny z organizmu człowieka oraz pozbyć się resztek alkoholu, a także przywrócić tak bardzo istotną równowagę elektrolitową w organizmie Pacjenta poddanego zabiegowi odtrucia. Równowaga ta została zaburzona przez nadużywanie alkoholu, na skutek toksycznego działania etanolu, który w znaczny sposób przyspiesza proces utraty nie tylko wody z organizmu, ale też innych cennych minerałów. W ten sposób można wyjaśnić także po części zjawisko jakim jest kac, który – jeśli już nas dopadnie to jego częścią jest nieustanna potrzeba ciągłego picia wody – jest to właśnie wynik jej nadmiernej utraty. Najczęściej kac trwa kilka godzin, a silne zatrucie etanolem znacznie dłużej.

Proces odtruwania alkoholowego uzupełnia utracone przez organizm elektrolity
i przywraca człowiekowi siły witalne, przez co może normalnie funkcjonować. Jest to bardzo ważne w przypadku osób uzależnionych, u których etanol zdążył już poczynić większe szkody.

Jakie są objawy zatrucia alkoholowego?

Każda osoba może charakteryzować się innym przebiegiem zatrucia alkoholowego. Tym samym, określona dawka i stężenie alkoholu może wcale nie generować żadnych skutków u danej osoby, gdzie inna będzie wykazywać stan upojenia alkoholowego. U jeszcze innej dojdzie do wymiotów, albo straci przytomność. Wszystko zależy od cech osobowych osoby pijącej – jej tolerancji alkoholowej, wieku, wagi, płci, a także doświadczeń z różnymi napojami wyskokowymi. Z tego wynika, że jedna osoba może przejść zatrucie alkoholowe bardzo ciężko, a u drugiej będzie miało ono łagodny przebieg, ograniczając się do np. nadruchliwości, agresji lub problemów z równowagą. W poważniejszych fazach mogą wystąpić:

 • Brak świadomości, luki pamięciowe (popularnie nazywane „urwanym filmem”),
 • Wychłodzenie organizmu – hipotermia,
 • Brak samokontroli oraz panowania nad potrzebami fizjologicznymi (np. nagłe, niekontrolowane oddanie moczu),
 • Znaczny spadek samopoczucia i obniżenie nastroju.

Podczas zatrucia alkoholowego mogą wystąpić problemy z oddychaniem, co prowadzi do niewydolności oddechowej, a nawet śmierci. Przy zatruciu alkoholowym częstym odczuwanym objawem są nudności, biegunki, drgawki, a także wymioty będące przyczyną licznych zachłyśnięć.

Jak przebiega odtruwanie alkoholowe?

Proces odtruwania alkoholowego może mieć różny przebieg. Przede wszystkim należy dostosować postępowanie medyczne do stopnia uzależnienia Pacjenta. Inaczej będzie wyglądać leczenie jednorazowego kaca, a inaczej zatrucia alkoholowego u osoby wykazującej typowe cechy choroby alkoholowej. W przypadku takich osób tego typu procedura medyczna jest o tyle korzystna, że nie są oni w stanie samodzielnie zrezygnować z dalszej konsumpcji szkodliwej używki. Ogólnie rzecz ujmując, fundamentem wszelkich działań jest odpowiedni poziom nawonienia organizmu danej osoby, a także uzupełnienie braków mikro- i makroelementów oraz elektrolitów oraz przywrócenie odpowiedniego poziomu glukozy.

Za pomocą odtrucia alkoholowego doprowadza się do usunięcia z organizmu resztek alkoholu oraz wszelkich toksyn. Jest to o tyle ważne, że organizm Pacjenta jest zwykle skrajnie wycieńczony przez szkodliwe działanie etanolu. W największym stopniu na jego negatywny wpływ narażona jest: wątroba, nerki, mózg, serce oraz trzustka, co w dalszej perspektywie może skutkować śmiercią. Tym samym odtrucie alkoholowe jest szansą na osiągnięcie homeostazy w organizmie, a także usprawnia pracę narządów wewnętrznych.

Czy odtruwanie alkoholowe leczy alkoholizm?

Odtruwanie alkoholowe nie jest metodą leczenia uzależnienia, a zaledwie pierwszym krokiem do dalszej walki z chorobą alkoholową. Oczyszczenie organizmu z toksyn jest niezbędne do tego, żeby móc zacząć pracę terapeutyczną – podstawową metodę leczenia uzależnień. Na etapie odtruwania alkoholowego u osób poddawanych odtruciu mogą pojawić się:

 • drgawki,
 • rozdrażnienie,
 • problemy ze snem,
 • wymioty,
 • bóle mięśni,
 • omamy, stany lękowe.

Podczas regularnego nadużywania alkoholu zaczyna on włączać się w metabolizm organizmu człowieka, dlatego jego odstawienie w sposób nagły może powodować nieprzyjemne skutki.

Odtrucie alkoholowe przeprowadzane w http://odtruwanielodz.com/ rozpoczyna się od wywiadu lekarza z Pacjentem, podczas którego lekarz specjalista ocenia stopień zatrucia, a także poziom uzależnienia osoby, która chce się poddać zabiegowi. Mogą dodatkowo zostać zlecone badania krwi i wątroby (np. pod kątem rozwoju marskości). W czasie odtruwania alkoholowego, które może być przeprowadzone w domu Pacjenta podaje się przede wszystkim:

 • potas,
 • magnez,
 • witaminę B1.

Dla złagodzenia objawów zespołu abstynencyjnego podaje się (jeżeli istnieje taka konieczność) również leki uspokajające lub nasenne. Podstawą jest także nawadnianie organizmu.

Czy alkoholizm można wyleczyć samemu?

Wiele osób cierpiących na chorobę alkoholową zastanawia się, czy jest w ogóle możliwe aby samodzielnie wyleczyć się z alkoholizmu? Niestety odpowiedź nie jest twierdząca. Bez specjalistycznej psychoterapii, często nawet pobycie w ośrodku uzależnień osoba uzależniona nie pozbędzie się nałogu i przestanie pić sama z siebie. Statystyki są okrutne i najczęściej sama silna wola nie wystarczy. Osoba uzależniona lecząca się na własną rękę z alkoholizmu najprawdopodobniej szybko wróci do swojego nałogu lub znajdzie inne uzależnienie, które pozwoli mu regulować swoje emocje. Warto więc zmotywować siebie lub najbliższą nam osobę do podjęcia leczenia np. w ośrodku uzależnień, bo to głównie dzięki motywacji i determinacji można wygrać z chorobą alkoholową.

Faktem jest również, że uzależniony, który podejmuje decyzję o całkowitej abstynencji, bez odpowiedniej terapii, nie jest w stanie z dnia na dzień zmienić swoich codziennych zachowań i przyzwyczajeń związanych z sięgnięciem po kieliszek. To, że niektórym nałogowcom wydaje się, że nie potrzebują pomocy z zewnątrz, wynika jedynie z przeświadczenia, że alkohol nie przejął żadnej kontroli nad ich życiem, co najczęściej jest złudzeniem. Osoba uzależniona z reguły nie widzi problemu w swoim postępowaniu, a wręcz go wypiera.

Odtruwanie alkoholowe jest z najczęściej pierwszym poważniejszym krokiem alkoholika, który wykonuje on na drodze do życia w całkowitej trzeźwości. W celu podjęcia leczenia musi bowiem doprowadzić do przerwania ciągu alkoholowego.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag odtrucie alkoholowetag nowptag nols
To warto przeczytaćRSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930 
Serwisy specjalne: