Odblaski dla dzieci - co warto wiedzieć?

30-11-2021, 19:48

Odblaski to temat, który powraca każdego roku w okresie jesienno-zimowym, jednak nadal nie wszyscy zdają sobie sprawę z ich ogromnej roli. Nic dziwnego: coraz krótsze dni i szybciej zapadająca ciemność sprawiają, że dorośli i dzieci wracają do domu już po zmroku, w różnych warunkach pogodowych. Ciemny ubiór stapia się z otoczeniem, co sprawia, że pieszy nie jest dobrze widoczny dla kierowcy. Nawet najbardziej wprawiona osoba prowadząca pojazd potrzebuje czasu na reakcję - bez odblasków niejednokrotnie może być na to za późno. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć na ten temat.

1. Odblaski w liczbach - zalety

2. Czy odblaski są obowiązkowe? Przepisy

3. Odblaski dla dzieci

4. Jak przekonać dziecko do noszenia odblasków?

Zróżnicowane produkty oznaczają, że niemal każdy jest w stanie wybrać idealne odblaski dla siebie. Do wyboru masz kamizelki odblaskowe, szelki, opaski, naklejki i różnego typu zawieszki.

Odblaski w liczbach - zalety

Powody, dla których warto wyposażyć siebie i dziecko w odblaski, są oczywiste: po zmroku człowiek poruszający się poboczem czy przechodzący przez nieoświetlone przejście dla pieszych jest słabo widoczny, a przez to bardziej narażony na wypadek. Aby to potwierdzić, wystarczy przywołać konkretne liczby.

odblaski

Kierowca jest w stanie zauważyć po zmroku dorosłego lub dziecko w ciemnej odzieży bez odblasków z odległości około 40 metrów. Gdy pieszy ma na sobie jakikolwiek element odblaskowy, widoczność zwiększa się nawet do 150 metrów, co daje kierowcy dodatkowy czas na reakcję. Dodatkowo prowadzący pojazd sylwetkę pieszego zauważa z podobnego dystansu pięciokrotnie częściej. Warto wspomnieć, że w okresie jesienno-zimowym dochodzi do 50% wszystkich śmiertelnych wypadków, mimo że ruch jest dziesięciokrotnie mniejszy.

Czy odblaski są obowiązkowe?

Ogromne znaczenie odblasków zostało docenione przez ustawodawcę. Wcześniej tylko dzieci poniżej 15. roku życia były zobligowane do stosowania elementów odblaskowych. Od 31 sierpnia 2020 roku Prawo o ruchu drogowym nakłada taki obowiązek na wszystkie osoby poruszające się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Nie spełnienie tych wymagań może skutkować mandatem w wysokości 100 złotych.

Istnieje kilka wyjątków, kiedy noszenie odblasków nie jest obowiązkowe. Wyżej przytoczony przepis nie dotyczy osób poruszających się w strefie zamieszkania lub po chodniku.

Odblaski dla dzieci

Przepisy nie precyzują, jak mają wyglądać elementy odblaskowe, dlatego producent ma dużą dowolność w oferowaniu klientom wzorów i kolorów. Dzięki temu z łatwością dopasujesz produkty, które będzie chciało nosić twoje dziecko. Dostępne są kamizelki, szelki, opaski na ręce czy zawieszki na plecaki. Najważniejsze, by taki odblask znajdował się w dobrze widocznym z nadjeżdżającego samochodu miejscu, na przykład nad kolanami, na nadgarstkach, na klatce piersiowej oraz plecach.

Jeżeli twoje dziecko dojeżdża do szkoły rowerem, także i na nim umieść widoczne odblaski.

Musisz je umieścić w widocznym miejscu na rowerze – mogą to być szprychy lub miejsca z przodu i z tyłu roweru. Możesz wybrać nakładki lub specjalne naklejki – ważne, by spełniały swoją rolę. W ofercie producentów znajdziesz rozmaite akcesoria, opaski, a nawet profesjonalną odzież z odpowiednimi wstawkami.

Jak przekonać dziecko do noszenia odblasków?

Dzieci nie zawsze chcą nosić odblaski. Niekoniecznie dociera do nich argument, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. Jak zatem je przekonać? Kup odblaski - solo lub w komplecie - na prezent i dodaj je do paczki na Boże Narodzenie. Wybieraj atrakcyjne, kolorowe produkty, które spodobają się najmłodszym.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
Tematy pokrewne:  

tag odblaskitag nolstag Amin12tag ALH
pit 37
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.