Obligacje korporacyjne - co musi wiedzieć początkujący

29-03-2017, 09:28

Niestabilna sytuacja na rynku finansowym sprawia, że inwestowanie staje się coraz trudniejsze, a szybkie pomnażanie kapitału jest bardzo ryzykowne. Dlatego inwestorzy szukają nowych, bezpieczniejszych sposobów lokowania swoich oszczędności i coraz częściej wybierają obligacje korporacyjne.

zarabianie - bestcapital.pl

Czym są obligacje korporacyjne?

Obligacje korporacyjne to dłużne papiery wartościowe przedsiębiorstw, które może nabyć inwestor, czyli w tym wypadku obligatariusz. Na czym to polega w praktyce?

Przedsiębiorstwo, które posiada status spółki akcyjnej, spółki komandytowo-akcyjnej lub spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może skorzystać z alternatywnej metody pozyskiwania kapitału, jaką są obligacje korporacyjne. Inwestor, który zdecyduje się je wykupić, jest więc „pożyczkodawcą” - lokuje swój kapitał w danej firmie, a za to należą mu się odsetki.

Obligacje korporacyjne mogą być krótko- lub długoterminowe (jednak najczęściej jest to długoterminowa inwestycja). Przedsiębiorstwo zobowiązuje się do spłaty w określonym czasie (to tzw. termin wykupu) świadczeń wpłaconych przez inwestora oraz przynależnych mu odsetek.

 

Jak zarabiać na obligacjach korporacyjnych?

To, co z pewnością interesuje każdego początkującego inwestora, to kwestia, jak zarabiać na obligacjach korporacyjnych. Są tak naprawdę dwa główne sposoby.

Pierwszy z nich, to zarabianie na odsetkach. Inwestuje się swój kapitał, „zamrażając” go tym samym, a zysk wynika z odsetek przynależnych ze względu na oprocentowanie obligacji. Bardziej obrazowo, można to przyrównać do wpłacania pieniędzy na lokatę, choć na oczywiście o wiele bardziej preferencyjnych warunkach.

Drugi sposób, to handlowanie obligacjami korporacyjnymi, co jest możliwe na rynku wtórnym Catalyst. Polega to na ciągłym zakupie i sprzedaży papierów dłużnych w najbardziej korzystnym momencie. W tym wypadku kapitał nie musi być też tak wysoki, jak wtedy, gdy chce się zarabiać wyłącznie na odsetkach. Nie jest to jednak tak proste, jak mogłaby się wydawać, dlatego wielu inwestorów korzysta z pomocy takich platform, jak http://bestcapital.pl/dla-inwestorow/obligacje-korporacyjne/. Rejestrując się w nich można zdobyć informację o najkorzystniejszych ofertach oraz – co najważniejsze – uzyskuje się dostęp do obiektywnych i rzetelnych sprawozdań finansowych spółek. A do czego jest do potrzebne? Do analizy ryzyka inwestycyjnego.

 

Jakie jest ryzyko inwestowanie w dłużne papiery przedsiębiorstw?

Czy inwestowanie w obligacje korporacyjne jest ryzykowane? Tak, jak w przypadku każdego instrumentu finansowego. Jednak w tym wypadku inwestor ma większą kontrolę nad podejmowanym ryzykiem.

Można wybrać dwie drogi: inwestować spokojnie i bezpiecznie oraz „agresywnie”. Lokując kapitał w znane spółki z wieloletnią tradycją, o pewnej sytuacji finansowej (do sprawdzenia tego służy tzw. rating), można liczyć na stabilny, bezpieczny, lecz niski zysk. Przez to, że inwestycja jest o niskim ryzyku, spółki nie oferują zbyt wysokiego oprocentowania. 

Jeśli to Cię nie satysfakcjonuje, możesz wybrać drugą drogę: inwestować w obligacje nowych spółek lub przedsiębiorstw o niepewnej kondycji finansowej. Te, aby zachęć obligatariuszy do inwestowania w nie, zapewniają wyższe oprocentowanie, a co za tym idzie – korzystniejsze odsetki. Lecz w tym wypadku ryzyko niepowodzenia inwestycji jest o wiele większe.

 

Co musi wiedzieć początkujący inwestor? Że obligacje korporacyjne, tak jak wszystkie inne metody inwestowania, niosą za sobą pewne ryzyko. Jednak obecnie jest to jeden z najlepszych sposobów na dywersyfikację portfela inwestycyjnego lub na bardziej efektywne pomnażanie kapitału, niż lokaty. Bez względu na to, co wybierzesz, zastanów się nad skorzystaniem z pomocy specjalistów, którzy doradzą Ci, w papiery dłużne jakich spółek warto inwestować.
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: