W nowoczesnych wnętrzach dominuje estetyka, minimalizm i funkcjonalność. Wybierając ten styl, poza ciekawym wyglądem, zapewniamy sobie możliwość bezproblemowego utrzymywania porządku, oraz inne praktyczne rozwiązania, które mogą ułatwić życie. Jednym z miejsc, w których warto je wykorzystać, jest pokój dzienny, stanowiący najbardziej reprezentatywne pomieszczenie w każdym domu.
fot .domtech24.com
Poza odpoczynkiem i relaksem po pracy, w salonie przyjmuje się gości, organizuje imprezy, rodzinne obiady i spotkania. Wnętrze pokoju dziennego musi być nie tylko nienagannie urządzone i odzwierciedlać gust swoich właścicieli, ale też wyróżniać się funkcjonalnością. Jeżeli zamierzamy przeprowadzić remont, rozkład pomieszczenia (rozstawienie mebli, gniazdek, włączników) rozplanujmy już na samym początku. W nowoczesnych aranżacjach kolor ścian zazwyczaj jest dość surowy (biele, beże, szarości), stanowiąc doskonałe tło dla barwnych dodatków. Dlatego, aby uzyskać spójność i modny minimalizm, kolory stosuje się dopiero przy doborze ozdób i mebli, a na ściany i podłogę wybiera się zwykle dość stonowane odcienie.
Czym cechują się nowoczesne meble? Przede wszystkim są zróżnicowane pod względem wzorów i materiałów. Możemy postawić na proste, geometryczne formy, dodając do tego przedmioty w nietypowych kształtach. Meble mogą wyglądać designersko, jednak niech nie odbiera im to wrażenia przytulności. Zdecydowanie nie warto wybierać tego, co jest aktualnie modne – lepiej kierować się własnym gustem i funkcjonalnością danej rzeczy, tak, aby nie okazało się, że w kolejnym sezonie będziemy potrzebować zmiany wyposażenia. Nowoczesny styl wymaga również umiejętnego zastosowania kontrastów: na stonowanym tle należy umieszczać bardziej urozmaicone wyposażenie, np. pod względem kształtu lub kolorystyki.
Mniej, znaczy lepiej
W nowoczesnym wnętrzu nie ma miejsca na zbędne dodatki. Minimalizm w przypadku elementów dekoracyjnych pozwala na zastosowanie bardziej wyrazistych mebli i dodatków, w których wyróżniają się wyraźnie zaakcentowane detale. Niech będzie to ciekawa lampa podłogowa, fantazyjny żyrandol, oryginalna ława, albo nietypowy fotel. W tego typu aranżacjach często stosuje się kanapy narożnikowe i eleganckie meblościanki. Nie chodzi jednak o modele rodem z PRL-u, tylko o łączone, niewielkie zestawy o gładkich powierzchniach. Mogą być połyskujące lub matowe – najważniejsze, aby wpisywały się w ogólną kolorystykę, rozkład i rozmiar salonu.
Styl nowoczesny to również sztuka łączenia klasycznych tworzyw, takich jak kamień czy drewno. Wbrew pozorom, taka aranżacja bardzo dobrze prezentuje się z naturalnymi dodatkami. Właściwie dobrane meble pięknie zaprezentują się z jasną lub ciemną drewnianą podłogą oraz granitowymi parapetami. Takie połączenie ociepli wnętrze i doda mu przytulnego charakteru. Znaczenie mają również okna – bardzo często zamiast tradycyjnych, mało praktycznych zasłonek i firanek wybiera się rolety lub plisy. W nowoczesnym salonie nie powinno zabraknąć również obrazów albo stylowych fotografii oprawionych w ramę.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Szafy na dokumenty, czyli jak prawidłowo przechowywać ważną dokumentację?
|
|
|
|
|
|