Jaką ustawę ważną dla internetu podpisał Prezydent (oprócz antyterrorystycznej)? Dlaczego Algieria zablokowała social media? Czy słynna piosenka Led Zeppelin jest plagiatem? O tym oraz o innych ciekawych sprawach piszemy w cotygodniowym przeglądzie (e)prawnym.
reklama
poruszaliśmy następujące ciekawe tematy z okolic internetu, technologii i prawa.
Poza tym na koniec tygodnia chcemy wam zasygnalizować następujące wydarzenia i tematy.
22 czerwca Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Ta ustawa przyjęta wcześniej jednogłośnie przez Sejm powinna ułatwić rozwijanie sieci szybkiego internetu w Polsce.
Zmiany wprowadzone ustawą to m.in. nałożenie obowiązku udostępnienia infrastruktury technicznej w celu realizacji infrastruktury telekomunikacyjnej na podmioty zapewniające infrastrukturę transportową; wprowadzenie obowiązku koordynacji robót budowlanych; doprecyzowanie przepisów dotyczących dostępu do nieruchomości, w tym do budynku oraz usprawnienie procedury administracyjnej dla dostępu do nieruchomości zlokalizowanych w granicach terenów zamkniętych, takich jak tereny kolejowe, tereny lasów państwowych, wyodrębnionych osiedli pozostających pod zarządem wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych. Ustawa, z wyjątkiem niektórych przepisów, wejdzie w życie z dniem 1 lipca 2016 r.
Ministerstwo Cyfryzacji zaprasza do udziału w konsultacjach społecznych, których celem jest wypracowanie stanowiska polskiego rządu do unijnego komunikatu dotyczącego platform internetowych w kontekście Jednolitego Rynku Cyfrowego. Na stronie ministerstwa znajdziecie zarówno komunikat Komisji jak i szczegółowe informacje o konsultacjach.
We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego. Nowe regulacje zapewnią spójność systemu rejestrowania dokumentów wydawanych w sprawach spadkowych, co ma wzmocnić wiarygodność Rejestru Spadkowego i zwiększyć bezpieczeństwo obrotu prawnego. Rejestr Spadkowy jest publicznym rejestrem, który będzie prowadzony przez Krajową Radę Notarialną. Będą w nim ujawniane informacje na temat orzeczeń sądowych i dokumentów wydawanych przez notariuszy, potwierdzających prawa do spadku.
Sąd w Warszawie wydał dziś wyrok w sprawie Kamila Dąbrowy, byłego redaktora naczelnego radiowej Jedynki. Dziennikarz został zwolniony z pracy po tym jak zarządził nadawanie hymnu Polski i Unii Europejskiej na początku stycznia tego roku. Sąd przyznał dziennikarzowi odszkodowanie za trzy miesięczny okres wypowiedzenia wraz z ustawowymi odsetkami od czasu wniesienia powództwa.
Akcja, którą zarządził Kamil Dąbrowa, miała na celu zwrócenie uwagi opinii publicznej na uchwalone wówczas przez Sejm zmiany w ustawie medialnej. Wyrok nie jest prawomocny. Więcej pisze o nim Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce.
Władze Algierii tymczasowo zablokowania Facebooka, Twittera i inne serwisy społecznościowe w obawie przed wyciekiem dokumentów pozwalających na oszukiwanie na egzaminach szkolnych. O sprawie donosiła m.in. agencja AP. Właściwie to bardzo sprytne. Po co dbać o zabezpieczenie dokumentów, skoro można zablokować Facebooka i się nie przejmować?
Porozumienie TPP jest uważane za braciska TTIP i TISA, który ma narzucić wielu krajom amerykańskie myślenie m.in. o własności intelektualnej. Nieoczekiwanie w obronie tego porozumienia wystąpiła firma Google, która zamieściła wpis na temat TPP na blogu Google Public Policy Blog. Zdaniem Google porozumienie przyczyni się do promowania otwartej infrastruktury internetu i zapewni odpowiednią ochronę praw autorskich z jednoczesnym zapewnieniem odpowiednich wyjątków. Ciekawe. Bardzo ciekawe.
The Daily Dot pisze o ustawie w rosyjskiej Dumie, która wymaga od dostawców komunikatorów stworzenia "tylnych furtek" dla Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Dostawcy oprogramowania nie spełniający nakazu byliby narażeni na kary finansowe. Pewna rosyjska senator poszła nawet dalej i zasugerowała, że należałoby rozważyć możliwość filtrowania wiadomości przesyłanych przez komunikatory.
Szef MPAA Chris Dodd jest kolejnym przedstawicielem przemysłu filmowego, który zaapelował o to, aby władze UE nie walczyły z tzw. geoblockingiem. Dodd uważa, że takie działania UE mogłyby szkodzić "wolności zawierania umów", a poza tym finansowanie filmów opiera się na możliwości zawierania umów na wyłączność. TorrentFreak pisał o tym, co mówił szef MPAA.
Byłoby głupio gdyby się okazało, że megahit wszechczasów był plagiatem. Ława przysięgłych w sądzie w Los Angeles uznała, że przebój Led Zeppelin nie jest plagiatem utworu instrumentalnego Taurus (chodziło zwłaszcza o akordy słyszalne na początku słynnego przeboju). Ława przysięgłych nie dopatrzyła się plagiatu nawet pomimo tego, że jej zdaniem członkowie zespołu Led Zeppelin mogli wcześniej słyszeć Taurus. Spór o plagiat toczył się od 2014 roku. Więcej na ten temat pisze The Verge.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|