Nowe Google Chrome na drugie urodziny

03-09-2010, 10:43

Google Chrome ma już 2 lata, 80 mln użytkowników i kilkuprocentowy udział w rynku. Aby uczcić drugie urodziny tej przeglądarki, firma Google udostępniła stabilną, oficjalną wersję Google Chrome 6.

Pierwsza testowa wersja Google Chrome dla Windows pojawiła się 2 września 2008 roku. Wersje na Maka i Linuksa zostały wydane rok później. Od początku Google Chrome było przeglądarką dość innowacyjną. Najciekawszą nowością wprowadzoną na początku był menedżer procesów pozwalający na zakończenie pracy przetwarzanego skryptu, który okazał się pożeraczem pamięci.

>>> Czytaj: Chrome Web Store dostępny dla programistów (wideo)

Potem pojawiły się takie nowości, jak lepsza kontrola prywatnościwbudowany Adobe Flash Player, automatyczne tłumaczenie, motywy, rozszerzenia itd. W tej chwili istnieje ponad 6000 rozszerzeń dla Google Chrome. 

Wszystkiego najlepszego, Chrome!
fot. Rys. Mark Lemanski - Wszystkiego najlepszego, Chrome!

- Patrząc dziś wstecz na dwuletnią historię Chrome, to niesamowite, jak wiele zmieniło się w tak krótkim czasie. W sierpniu 2008 roku JavaScript był 10 razy wolniejszy, wsparcie HTML5 nie było jeszcze kluczową funkcją w nowoczesnych przeglądarkach, a idea przeglądarki z jednoczesną obsługą wielu procesów była tylko projektem badawczym. Wszystkie przeglądarki przebyły przez ostatnie dwa lata długą drogę, dzięki temu sieć Web stała się fajniejsza i bardziej użyteczna - napisał Brian Rakowski na blogu Google.

Google zdecydowała się uczcić rocznicę Google Chrome wydaniem nowej przeglądarki. Ta wersja pod względem wydajności przetwarzania JavaScriptu ma być trzy razy szybsza od wersji sprzed dwóch lat. Uproszczono interfejs m.in. podwójne menu Chrome zastąpiono jednym. Zmieniono położenie przycisków i dostosowano schemat kolorów przeglądarki tak, by był bardziej przyjazny dla wzroku.

Google zachęca do pobrania przeglądarki ze strony google.pl/chrome także te osoby, które dawno jej nie używały.

Warto dodać, że Google Chrome ma przed sobą ciekawą przyszłość. Przeglądarka może stać się istotnym elementem systemu operacyjnego Google Chrome OS. Już niebawem jej użytkownicy będą mogli wygodnie kupować aplikacje webowe ze sklepu Chrome Web Store. W kolejnej stabilnej wersji przeglądarki możemy się już spodziewać akceleracji GPU. Sto lat Google Chrome!

>>> Czytaj: Microsoft zaleca użycie Google Chrome na problemy z Hotmailem


Źródło: Google, DI
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930