Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Na jakie dofinansowanie z programu Czyste Powietrze mogą liczyć mieszkańcy Rzeszowa?

04-07-2023, 10:53

Eksploatowanie węgla, kiepska izolacja cieplna budynków i stosowanie rozwiązań pochłaniających mnóstwo energii elektrycznej to wyzwanie, z jakim mierzy się cała Polska. Jego skutkiem jest znaczące pogorszenie jakości powietrza – przede wszystkim w okresie grzewczym, czyli zimą, ale również w pozostałych porach roku. Z tego względu już od kilku lat z sukcesem realizowany jest rządowy program Czyste Powietrze. Jakie są jego założenia? Na co mogą liczyć mieszkańcy Rzeszowa?

Na jakie dofinansowanie z programu Czyste Powietrze mogą liczyć mieszkańcy Rzeszowa?

Założenia programu Czyste Powietrze

Celem programu jest ułatwienie Polakom dostępu do rozwiązań pozwalających w domu wykorzystywać odnawialne źródła energii. Oznacza to przede wszystkim eliminację węgla, ale też podwyższenie parametrów izolacyjnych obiektu. Zgodnie z założeniami ministerstwa zbliżamy się do momentu, w którym w całej Polsce nie będzie już zwykłych pieców na węgiel, a spacer w zimowy wieczór nie będzie kojarzył się Polakom z duszącym dymem. Jakie przedsięwzięcia można zatem sfinansować przy pomocy otrzymanych środków?

Cele dofinansowania z programu Czyste Powietrze

Otrzymane dofinansowanie z programu Czyste Powietrze mieszkańcy Rzeszowa i innych miast mogą przeznaczyć między innymi na zakup oraz montaż pompy ciepła (typu powietrze-woda, powietrze-powietrze lub gruntową), kotła gazowego kondensacyjnego, kotła zgazowującego drewno, kotła na pellet drzewny bądź ogrzewania elektrycznego. Wnioskować można także o dotację na wykonanie domowej mikroinstalacji fotowoltaicznej, rekuperacji, ocieplenia budynku oraz na wymianę nieszczelnej stolarki na okna, drzwi czy bramy garażowe o wyższych parametrach izolacyjnych.

Co zmieniło się w programie w roku 2023?

Każda edycja programu dostosowywana jest do aktualnych potrzeb rynku. W roku 2023 podwyższono progi dochodowe oraz kwoty dotacji, a także zmieniono sposób składania wniosków – obecnie można to zrobić tylko za pośrednictwem rządowego serwisu. Dla podstawowego poziomu dofinansowania maksymalna kwota wynosi do 66 000 złotych, dla podwyższonego 99 000 zł, a dla najwyższego 135 000 zł. Poziomy te zostały określone w taki sposób, aby również najmniej zamożni Polacy mogli pozwolić sobie na wymianę “kopciucha” na ekologiczną pompę ciepła czy zrealizowali inną inwestycję, na której skorzysta powietrze w całym kraju.

To, jaką kwotę otrzyma wnioskodawca, zależy od dochodów przypadających na jednego członka gospodarstwa domowego, ale też, rzecz jasna, ceny wybranego rozwiązania. Szczegółowe informacje można uzyskać u lokalnego dostawcy specjalizującego się w sprzedaży oraz montażu pomp ciepła czy fotowoltaiki. Pomoże on nie tylko wybrać urządzenia pokrywające zapotrzebowanie domowników, ale też złożyć komplet dokumentów wymaganych do otrzymania dotacji.

 

Foto: Unsplash, treść: materiał partnera


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *