Dochody seniora w naszym kraju nie należą do zbyt wysokich. Do tego dochodzi zakup leków, specjalna dieta i rehabilitacja – często prywatna. Koszty życia rosną, a do tego dobrze byłoby wyremontować mieszkanie i sprawić, aby było wygodniejsze i bardziej przyjazne dla osoby starszej. W wielu przypadkach przystosowanie mieszkania dla seniora finansowane z jego własnych środków bywa niemożliwe.
Kiedy senior mieszka na wysokim piętrze, bez windy, a jego mieszanie uniemożliwia mu codziennie funkcjonowanie, obniża się jego komfort życia. Osoba starsza, gdy zdaje sobie sprawę, że nie jest w stanie wykonać sama najprostszych rzeczy, podupada psychicznie. Stąd bardzo łatwo do depresji i wycofania społecznego.
Nie wszyscy wiedzą, że przystosowanie mieszkanie dla osoby niepełnosprawnej może być refundowane. W zakresie likwidacji barier architektonicznych można dofinansować na przykład likwidację progów w mieszkaniu, różnic poziomów ciągów komunikacyjnych, wymianę ościeżnic i drzwi, wymianę podłóg na antypoślizgowe. Można starać się również o dofinansowanie zakupu sprzętu rehabilitacyjnego ułatwiającego codzienne funkcjonowanie. Mogą to być poręcze lub uchwyty do łazienek, podnośniki, czy nawet windy schodowe. Złożenie wniosku o refundację nie jest tak proste, przez co większość niepełnosprawnych rezygnuje i żyje w bardzo trudnych dla nich warunkach.
Kiedy mimo częściowej refundacji koszty przystosowania mieszkania dla osoby niepełnosprawnej czy seniora przewyższają jego możliwości finansowe, można się zgłosić o pomoc do fundacji. Mogą być to lokalne fundacje lub ogólnopolskie portale prowadzące zbiórki na określony cel. Ważne, aby określić jasno cel, kwotę zbiórki i odpowiednio ją nagłośnić poprzez media społecznościowe lub chociażby roznoszenie ulotek. To ogromna szansa dla tych, którzy potrzebują natychmiastowej, pomocy, a nie byli np. ubezpieczeni lub wykorzystali wszystkie możliwości wsparcia od państwa.
Siedzisko pod prysznic to łatwizna w porównaniu z zamontowaniem do ściany lub podłogi uchwytów. Na szczęście da się czasem uniknąć wiercenia. Siedzisko pod prysznic może być formie taboretu i wtedy nie trzeba go montować. Podobnie jest z poręczami wokół sedesu. Siedzisko pod prysznic w formie taboretu jest trochę mniej bezpieczne, ponieważ może się przesunąć szczególne, kiedy mamy wąski brodzik i nie można go równo ustawić. W takim wypadku lepiej sprawdzą się te przykręcane do ściany. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że siedzisko nie może być przymocowane do ścianki z karton gipsu, ponieważ pod wpływem ciężaru oderwie się wyrywając jednocześnie kawałek ściany.
Dostosowywanie mieszkania to nie tylko uchwyty i siedziska łazienkowe. Należy jak najbardziej zminimalizować ryzyko upadków. Trzeba usunąć wszelkie chodniki, w łazience i przy zlewie w kuchni położyć matę antypoślizgową. Jeśli senior korzysta z balkonika czy wózka inwalidzkiego, należy tak ustawić meble, aby miał dostatecznie dużo miejsca do poruszania się.
Mówi się, że koszty remontu to koszty materiał i drugie tyle to robocizna. Rzeczywiście w większości przypadków tak właśnie jest. Idealnie, kiedy sami potrafimy wykonać większość rzeczy. W takiej sytuacji sporo zaoszczędzimy. Kiedy brakuje funduszy, można poprosić o pomoc kogoś z rodziny czy sąsiada. Jedną z opcji jest również danie ogłoszenia w internecie – może ktoś niedawno robił remont i zostało my trochę materiałów. W żadnym wypadku nie powinniśmy oszczędzać na jakości sprzętów i akcesoriów takich jak poręcze, uchwyty czy siedzisko. Tutaj najważniejsze jest bezpieczeństwo seniora.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|