Microsoft zmodyfikuje Twojego Firefoksa

02-06-2009, 09:09

Microsoft .NET Framework Assistant - dodatek do Firefoksa zostanie bez naszej wiedzy zainstalowany podczas instalacji Service Packa 1 dla platformy .NET przy pomocy Windows Update.

Zainstalowany dodatek umożliwia instalowanie i uruchamianie aplikacji ClickOnce z poziomu Firefoksa, tak jak jest to możliwe w przeglądarce Internet Explorer. Sympatycy otwartej przeglądarki nie bez przyczyny zbuntowali się przeciw takiemu rozwiązaniu, gdyż włączenie tej opcji znacznie zwiększa ryzyko ataku na nasz komputer przy wykorzystaniu jednej z najbezpieczniejszych, jak się do tej pory wydawało, przeglądarek.

Największe kontrowersje wzbudził fakt, że wtyczka instaluje się bez wiedzy i udziału użytkownika. Wystarczy zainstalować Service Pack i uruchomić przeglądarkę, reszta dzieje się samoistnie.

Co więcej, w pierwotnej wersji aktualizacji nie ma możliwości usunięcia dodatku przy użyciu tradycyjnej metody odinstalowania dostępnej zwykle z poziomu panelu zarządzania dodatkami. Przycisk Odinstaluj został bowiem zdeaktywowany z racji tego, że dodatek instalowany jest na kontach wszystkich użytkowników systemu operacyjnego, a Firefox nie umożliwia kompleksowej deinstalacji.

Jak to odinstalować?

Istnieje jednak kilka sposobów na pozbycie się nieproszonego gościa. Pierwszy z nich to po prostu wyłączenie wtyczki przy użyciu przycisku Wyłącz. Po tym zabiegu .NET Framework Assistant stanie się nieaktywny, choć w dalszym ciągu będzie widoczny na liście dodatków.

Inny, skuteczniejszy sposób to modyfikacja rejestru systemowego. Cała procedura opisana jest na stronach Microsoftu, jednak nie jest polecana początkującym użytkownikom, z racji tego, że zmiany w rejestrze są z reguły nieodwracalne i pomyłka może spowodować problemy z funkcjonowaniem systemu.

Trzecia możliwość pozbycia się dodatku to kolejna aktualizacja, tym razem obejmująca Service Pack, która powoduje to, że .NET Framework Assistant zostanie zainstalowany dla każdego użytkownika systemu z osobna, przez co możliwa będzie jego standardowa deinstalacja.

Dokładne opisy powyższych metod znajdują się na stronie Microsoftu.

Potajemne instalowanie czegokolwiek na naszych komputerach może spowodować stopniową utratę zaufania do Microsoftu. Część użytkowników zaczęła się zastanawiać, czy jest jeszcze coś, co gigant z Redmond instaluje na naszych komputerach bez naszej wiedzy.


Następny artykuł » zamknij

Google Docs wspiera OOXML

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Windows Updatetag Microsofttag Firefoxtag .NET
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy