W 2010 roku w ramach społecznej kampanii w Japonii zebrano ponad 570 000 starych, niechcianych bądź zużytych telefonów komórkowych. W procesie recyklingu udało się w ten sposób „wykopać” ok. 22 kg złota, 79 kg srebra, 2 kg palladu oraz ponad 5 ton miedzi. Według GUS w Polsce jest ponad 57 mln aktywnych telefonów komórkowych. Dodatkowo trudno oszacować, ile jest nieużywanych. W momencie zepsucia, awarii czy wyjścia z mody są najczęściej wyrzucane.
Podobny los spotyka elektronikę pozostałych typów – laptopy, telewizory, tablety itp. W świadomości społeczeństwa wiedza odnośnie dalszych losów starego sprzętu jest niewielka. A jeszcze mniejsza na temat materiałów użytych do ich produkcji.
- Współczesna elektronika nie obejdzie się bez złota, srebra, cyny, tantalu, miedzi, litu i innych pierwiastków. Powyższe surowce, niezbędne do produkcji małych kondensatorów czy mikroprocesorów, występują na Ziemi w ograniczonej ilości. Dlatego ceny elektroniki mogą iść w górę wraz ze spadkiem podaży tych pierwiastków. Jednym ze sposobów zahamowania procesu jest recykling. Tymczasem wielu z nas trzyma poupychane w domu stare urządzenia. Telefon komórkowy z pękniętym ekranem, którego nie mieliśmy czasu oddać do naprawy, bądź już się nie opłacało. Tablet, który jest już za wolny, aparat fotograficzny – obecnie wyparty przez komórkę. Stary, ale jeszcze działający komputer, kurzący się w schowku. Do powyższej listy dochodzą jeszcze inne przykłady urządzeń zawierających w sobie cenne metale oraz pierwiastki. Chcąc poprawić wskaźniki recyklingu i odzysku surowców, przez portal Wiewiórka.pl, skupujemy nieużywaną elektronikę. Następnie przesyłamy ją do odzysku i w ten sposób niezbędne materiały trafiają do ponownego wykorzystania – mówi Zbigniew Stawinoga, prezes zarządu Wiewiórka.pl.
Wiewiórka skupuje surowce, które obejmują metale i ich stopy (miedź, cynk, brąz, stal nierdzewna, stal zwykła, mosiądz, kable miedziane i aluminiowe oraz puszki aluminiowe), sprzęt elektroniczny (płyty główne, twarde dyski, płyty CD, akumulatory, gry na CD/DVD, baterie), szklane butelki zwrotne, odzież (damską, dziecięcą, męską, niemowlęcą), obuwie, dodatki i akcesoria oraz zabawki i książki. Oferta serwisu skierowana jest zarówno do osób prywatnych, jak i firm oraz instytucji. Wystarczy przygotować surowce i przesłać je platformie wybierając jeden z dwóch wariantów: odbiór przez kuriera lub wysyłkę paczkomatem.
Firma umożliwia także wsparcie fundacji charytatywnych przez wpłatę ekwiwalentu pieniężnego na konto organizacji za oddane do recyklingu surowce wtórne. Na stronie e-skupu można wybrać jedną z fundacji – Dzieci Niczyje, Mierz Wyżej, Obywatelska Fundacja Pomocy Dzieciom, Fundacja Przyjaciele Braci Mniejszych czy Fundacja MATIO – na rzecz której zostaną przekazane środki.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
|
|
|
|
|
|