Malware rozprzestrzenia się przez Facebooka

24-11-2010, 22:15

Nawet co piąty użytkownik Facebooka może być odpowiedzialny za rozprzestrzenianie złośliwego oprogramowania. Zagrożenie jest poważne - serwis społecznościowy ma bowiem pół miliarda użytkowników.

Firma BitDefender dokładnie prześwietliła profile 14 tysięcy użytkowników Facebooka. Osoby te miały zainstalowaną safego - specjalną aplikację zapewniającą bezpieczeństwo. W ciągu miesiąca dokonano analizy aż 17 milionów wpisów. Na kontach 20 procent internautów znaleziono linki prowadzące do złośliwego oprogramowania - podaje serwis BBC News.

>> Czytaj także: Pierwsza europejska symulacja cyberataku 

W każdym przypadku odsetek ten robiłby wrażenie, z Facebookiem problem jest jednak poważniejszy - ma on ponad pół miliarda użytkowników, którzy nie tylko połączeni są ze sobą nawzajem, ale także za pośrednictwem stron, które lubią, wydarzeń czy firm. Sieć powiązań jest ogromna - rozprzestrzenianie się jakiejkolwiek informacji nie stanowi większego problemu.

BitDefender informuje, że większość infekcji związana była z aplikacjami tworzonymi przez niezależnych programistów. Obiecywały one nagrody, w rzeczywistości jednak instalowały oprogramowanie typu malware na komputerach internautów. To albo śledziło internautów, albo rozsyłało wiadomości z aplikacją do znajomych.

Kroki zaradcze zostały przez Facebooka już podjęte - powstały mechanizmy identyfikujące i usuwające linki zawierające złośliwe oprogramowanie. Niemniej jednak warto także za każdym razem zastanowić się przed kliknięciem w link, który otrzymaliśmy od znajomych.

>> Czytaj także: Policja złamała prawo, wykorzystując botnet?


Źródło: BBC News
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag malwaretag Facebooktag bezpieczeństwo
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031