Linux na biurku może się świetnie sprzedać

15-11-2007, 13:54

Komputery z Linuksem i pakietem OpenOffice.org okazały się hitem w sklepach Wal-Mart. Ten wielki detalista ma zamiar znów udostępnić takie maszyny, bo partia, która trafiła do sprzedaży w na początku miesiąca już się wyczerpała.

Tanie zestawy komputerowe wyposażone w otwarte oprogramowanie pojawiły się w sklepach Wal-Mart w lipcu. Początkowo były to zestawy Everex Impact GC3502 wyposażone co prawda w system Windows Vista, ale za to z pakietem OpenOffice.org zamiast drogiego MS Office.

W tym miesiącu pojawiły się natomiast zestawy Everex TC2502 Green gPC wyposażone w system gOS będący odpowiednio dostosowaną wersją Ubuntu Linux. Nie zabrakło też pakietu biurowego OpenOffice.org w wersji 2.2.

Rzecznik firmy Wal-Mart nie podał dokładnych danych dotyczących sprzedaży tych komputerów, ale przyznał, że był to jeden z najlepiej sprzedających się zestawów komputerowych w ciągu ostatnich tygodni.

Zestaw gPC (bez monitora) kosztował niecałe 200 USD. Zamontowano w nim dysk 80 GB, 512 MB RAM i procesor 1,5 GHz od Via. Początkowo analitycy sądzili, że nieznana marka procesora i nieznane oprogramowanie zniechęcą użytkowników do zakupu. Mylili się, albo raczej nie wzięli pod uwagę tego, że użytkownicy świetnie znają markę... Google.

Kierownik działu marketingu firmy Everex przyznał, że nabywcom firma rekomenduje korzystanie ze wszystkich narzędzi Google (Gmail, Gtalk, Calendar, Docs itd.). Trzeba przyznać, że komputer z Linuksem i przeglądarką Firefox nadaje się do tego świetnie. Zresztą większość użytkowników i tak postrzega dziś komputer jako "okno na internet".

Wal-Mart jako pierwszy pokazał, że komputery z Linuksem da się sprzedać na ogromną skalę. Teraz analitycy mówią, że trzeba poczekać na pierwsze komentarze użytkowników.

Pojawiają się sugestie, że nabywcy nieświadomie zakupili maszyny z alternatywnym oprogramowaniem kierując się raczej niską ceną. Z drugiej strony nie można wykluczyć, że to właśnie pierwszy z widocznych efektów wpływu internetu na zmiany na rynku oprogramowania.

Następny artykuł » zamknij

Chronione pająki na aukcjach

Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
Tematy pokrewne:  

tag Wal-Marttag VIAtag tanie komputerytag Linuxtag gPCtag Googletag Everex
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy