Księgowość w spółce z o.o. a jednoosobowa działalność gospodarcza

28-05-2021, 11:22

Jeżeli planujemy założyć i zarejestrować firmę w Polsce to możemy to zrobić pod wieloma różnymi typami działalności. Pierwszym i najprostszym krokiem pod kątem prowadzenia księgowości i jednoczesnym starcie działania naszej firmy jest założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Każda inna forma działalności w Polsce rządzi się mocno zdefiniowanymi metodami jej prowadzenia, które są bardzo restrykcyjnie weryfikowane. W związku z tym chcąc przekształcić jednoosobową działalność gospodarczą w spółkę z o.o., można napotkać wiele trudności w odnalezieniu się w przepisach określonych w ustawie o rachunkowości. Jakie są więc różnice w księgowości obu tych form działalności? Przedstawiamy to w artykule poniżej.

1. Księgowość jednoosobowej działalności gospodarczej

2. Księgowość w spółce z o.o.

3. Pełna księgowość spółki z o.o. - wady czy zalety?

Księgowość w spółce z o.o. a jednoosobowa działalność gospodarcza

1. Księgowość jednoosobowej działalności gospodarczej

Jako osoba fizyczna chcąca prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą możesz wybrać czy chcesz prowadzić pełną, czy uproszczoną księgowość firmy. Wybór ten jest jednak możliwy wyłącznie dla przedsiębiorców, których wszystkie obroty netto ze sprzedaży i operacji finansowych za poprzedni rok nie przekroczyły kwoty 2 000 000 euro. Rozliczając się na ogólnych zasadach, należy odprowadzić podatek wyliczony na podstawie sumy kosztów i przychodów. W prowadzonej księdze przychodów firmy zawiera się wszystkie wydatki na rzecz prowadzenia działalności, a także wszystkie przychody. Zalicza się do nich między innymi zakup towarów oraz materiałów, koszt prac badawczorozwojowych czy przychody pochodzące ze sprzedaży produktów. Prowadzenie firmy na zasadach jednoosobowej działalności gospodarczej daje możliwość wypłacenia środków finansowych z konta firmowego praktycznie w każdej chwili, ponieważ to, co należy do firmy, należy do osoby, która ją prowadzi.

2. Księgowość w spółce z o.o.

W związku z tym, że prowadzenie wszelkich działań związanych z założeniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest zdecydowanie bardziej złożone, to również rozliczanie się z wszelkimi organami podatkowymi może wydawać się bardziej skomplikowane. Prowadzenie księgowości dla tego rodzaju działalności ma swoje wymagania, które są zdecydowanie bardziej złożone. Z czasem jednak może okazać się, że ta forma posiada także trochę zalet. Głównym wymaganiem według ustawy o rachunkowości jest prowadzenie pełnej księgowości, której założeniem jest ewidencjonowanie każdej złotówki, która przewinie się przez konta spółki. Dlatego już przy samym rejestrowaniu firm powinniśmy dobrze przemyśleć, czy chcemy w prosty sposób rozliczać się za pomocą prostej formy w jednoosobowej działalności gospodarczej, czy z perspektywy czasu lepsza będzie dla nas księgowość spółek. Wrocław posiada wiele doświadczonych biur rachunkowych, które mogą pomóc Ci w prowadzeniu Twojej firmy pod tym kątem. W prowadzeniu księgowości spółki spółka każdego roku zobowiązana jest do przygotowania sprawozdania finansowego, które musi zawierać:

- bilans, czyli zestawienie aktywów i pasywów przedstawiające stan majątkowy,

- rachunek zysków i strat, czyli zestawienie wszystkich operacji finansowych,

- dodatkowe informacje, czyli każde inne ważne informacje, które nie zostały wymienione w pozostałych dokumentach.

Kolejnym bardzo ważnym elementem księgowości związanym z działaniem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest prowadzenie tzw. raportów kasowych. Ich zadaniem jest gromadzenie informacji dotyczących wszelkich przepływów gotówki w firmie. 

3. Pełna księgowość spółki z o.o. - wady czy zalety?

Obowiązek udokumentowania każdej złotówki przewijającej się przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością może wydawać się z początku dość sporym utrudnieniem w płynnym funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Planując rozwój firmy, należy wziąć pod uwagę, że jednocześnie ilość, a także złożoność operacji finansowych będzie stale rosnąć. W związku z tym prowadzenie pełnej księgowości spółki może okazać się dużo lepszym rozwiązaniem, które da pełny obraz sytuacji finansowej firmy i lepszego planowania dalszego jej rozwoju. 

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytaćRSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2021 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.