Wyjaśniamy zalety i wady wysyłki za pobraniem

31-05-2021, 09:16

Coraz chętniej kupujemy w internecie. Szczególnie ostatni rok był dla branży e-commerce bardzo udany. Wartość dokonywanych zakupów online rosła dynamicznie nie tylko na świecie, ale również w Polsce. Korzystając z zakupów w sieci za każdym razem stajemy przed dylematem jaką formę płatności wybrać. Do wyboru mamy klasyczny przelew, płatność kartą, płatność BLIK, płatność za pośrednictwem operatora szybkich płatności czy wysyłka za pobraniem. I o tej ostatniej możliwości chcemy wspomnieć poniższej. Jakie ma zalety a jakie wady? Zapraszamy do lektury.

W zakupach internetowych liczy się czas dostawy, ale również uczciwość

Robiąc e-zakupy zwracamy uwagę na cenę, a następnie na czas dostawy. Im jest on krótszy, tym lepiej. Mało kto lubi czekać. Nie można jednak zapominać, iż równie ważna jest uczciwość sprzedawcy, który dostarczy nam dokładnie to co zamówiliśmy. Jeśli robimy systematycznie zakupy w kilku sprawdzonych sklepach ryzyko, że coś pójdzie nie tak i finalnie nie otrzymamy towaru pomimo płatności jest bliskie zeru. Co innego, jeśli robimy zakupy po raz pierwszy w nieznanym sklepie. Wówczas można ograniczyć ryzyko poprzez wybór metody płatności, którą jest kurier za pobraniem. W praktyce oznacza to dla nas tyle, iż za przesyłkę płacimy kurierowi dopiero w momencie odbioru paczki. Wysyłka za pobraniem może być również realizowana do punktu odbioru paczek np. kiosku. Jest to więc bardzo bezpieczna forma zapłaty, która może uchronić nas przed przykrymi niespodziankami.

kurier za pobraniem

Zalety i wady wysyłki za pobraniem

Wiemy już na czym polega usługa. Przyjrzyjmy się teraz jej zaletom i wadom, gdyż jak w większości przypadków żadne rozwiązanie nie jest w 100% idealne. Bardzo często wybieramy po prostu najlepszą opcję dostosowując ją do aktualnych potrzeb.

Zacznijmy od zalet:

1. Główna to pewność, że płacimy za towar, dopiero w momencie jego odbioru.

2. Zyskujemy prawo natychmiastowej rezygnacji z zamówienia i nie musimy czekać na zwrot wpłaconych pieniędzy jak ma to miejsce w przypadku klasycznej rezygnacji do której mamy prawo w ciągu 14 dni.

3. Czas wysyłki naszej paczki nie jest uzależniony od oczekiwania na zaksięgowanie naszych środków za zakup.
Jeśli płacimy przy odbiorze, sklep może wysłać zamówienie niezwłocznie po jego skompletowaniu.

4. Zachowujmy względną poufność całych zakupów, której brakuje, kiedy dokonujemy choćby przelewu z konta.

A co jeśli chodzi o wady?

Tych naprawdę jest bardzo niewiele, a dokładnie dwie:

1. Bywa, że niektóre sklepy doliczają sobie drobną opłatę za wybór tej formy płatności. Nie muszą to być wysokie, kwoty, ale warto o tym pamiętać.

2. Konieczność umówienia się z kurierem na odbiór paczki i wręczenie pieniędzy. W tym przypadku odpada więc np. odbiór w paczkomacie.

Jak widać na przykładzie zalety wysyłki za pobraniem przeważają nad wadami, co powinno skłaniać do korzystania z tej opcji przynajmniej w niektórych sytuacjach.Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać


fot. Xsolla


fot. Geralt


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.