Jakie szkła kontaktowe wybrać?

23-08-2018, 07:52

Problemy ze wzrokiem istnieją od lat, jednak sposoby leczenia dolegliwości oczu, cały czas się rozwijają i na nowo są odkrywane. Jedną z metod, które pomagają radzić sobie z wadami wzroku, są szkła kontaktowe, zwane również soczewkami, które pozwalają zastąpić okulary.

Szkła kontaktowe – charakterystyka

Okulistyka, to bardzo rozwinięta dziedzina, która również przewiduje różne sytuacje, wymagające przeróżnych rozwiązań. Dlatego też nie mamy jednych soczewek, które są uniwersalne i stosowane w każdym przypadku, lecz możemy się spotkać z wieloma rodzajami szkieł kontaktowych, które są dobierane w zależności od powstałej potrzeby.

Podstawowy podział pozwala wyróżnić szkła kontaktowe miękkie i twarde. Pierwsze zaleca się i służą zazwyczaj do długotrwałego noszenia, a te drugie to zwykłe szkła kontaktowe jednodniowe.

Soczewki twarde – już od jakiegoś czasu nastąpiła poprawa jakości ich produkcji i powstają aktualnie z materiału, który doskonale przepuszcza tlen i gazy. Wykonywane są zazwyczaj na indywidualne zamówienie. Może odstraszać niektórych ich cena, ale w zamian mają bardzo dobre właściwości optyczne, są trwałe i do tego łatwe w pielęgnacji. Minusem jest to, że oko przyzwyczaja się do nich dość wolno i trwa to nawet kilka dni. Zalecane są w astygmatyzmie, stożku rogówki, w przypadku dużych wad wzroku, a także przy schorzeniach okulistycznych uważanych za ciężkie.

Soczewki miękkie – to szkła kontaktowe wykonane z materiału, które w zetknięciu z płynem łzowym stają się bardzo miękkie i elastyczne. Bardzo dobrze się adaptują i są dobrze tolerowane. Mają różne stopnie uwodnienia, co wpływa na możliwą długość ich noszenia. Dzieli się je między innymi na: roczne, kwartalne, miesięczne, dwutygodniowe, tygodniowe i dzienne, a także występują szkła kontaktowe do ciągłego noszenia przez 7, 14 lub 30 dni i nocy. Najczęściej są polecane dla osób, które rzadko ich używają.

Kolejnym podziałem, jest podział na:

- soczewki korekcyjne – do korekcji wad refrakcji,
- soczewki lecznicze – wykorzystywane jako opatrunki w różnych schorzeniach i przypadłościach dotykających gałkę oczną i rogówkę. Do soczewek leczniczych należą również soczewki twarde i soczewki kosmetyczne. Te ostatnie pomagają zakryć wady, które powstały na oku, a także zmienić kolor tęczówki na dowolny.

Jakie wybrać?

Tak naprawdę to każdy wybór musi być konsultowany z lekarzem. Soczewek twardych nie zaleca się osobom przy uprawianiu sportu, natomiast miękkie nadają się w przypadku wszelkich podróży, wakacji i właśnie w przypadku uprawiania sportu.
Wszystko zależy od stylu życia, jaki prowadzi osoba, która chce skorzystać z opcji noszenia soczewek. Można jednak szczególnie zdecydować się na nie i stosować jako zamiennik okularów, w przypadku dużych wad wzroku, czy też po prostu, jeśli tak właśnie jest wygodniej.

Sprawdź, który bank może zaproponować Ci najtańsze kredyty gotówkowe, najlepsze kredyty hipoteczne, kredyty dla firm, bezpłatne konta osobiste, konta firmowe czy najlepiej oprocentowane lokaty >>
Przepisy na coś słodkiego z kremem Nutella
To warto przeczytać
Tematy pokrewne:  

tag komunikat firmytag Dynamite
pit 37
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
Jak czytać DI?
RSS
Copyright © 1998-2022 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.