Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Problemy ze wzrokiem istnieją od lat, jednak sposoby leczenia dolegliwości oczu, cały czas się rozwijają i na nowo są odkrywane. Jedną z metod, które pomagają radzić sobie z wadami wzroku, są szkła kontaktowe, zwane również soczewkami, które pozwalają zastąpić okulary.

Szkła kontaktowe – charakterystyka

Okulistyka, to bardzo rozwinięta dziedzina, która również przewiduje różne sytuacje, wymagające przeróżnych rozwiązań. Dlatego też nie mamy jednych soczewek, które są uniwersalne i stosowane w każdym przypadku, lecz możemy się spotkać z wieloma rodzajami szkieł kontaktowych, które są dobierane w zależności od powstałej potrzeby.

Podstawowy podział pozwala wyróżnić szkła kontaktowe miękkie i twarde. Pierwsze zaleca się i służą zazwyczaj do długotrwałego noszenia, a te drugie to zwykłe szkła kontaktowe jednodniowe.

Soczewki twarde – już od jakiegoś czasu nastąpiła poprawa jakości ich produkcji i powstają aktualnie z materiału, który doskonale przepuszcza tlen i gazy. Wykonywane są zazwyczaj na indywidualne zamówienie. Może odstraszać niektórych ich cena, ale w zamian mają bardzo dobre właściwości optyczne, są trwałe i do tego łatwe w pielęgnacji. Minusem jest to, że oko przyzwyczaja się do nich dość wolno i trwa to nawet kilka dni. Zalecane są w astygmatyzmie, stożku rogówki, w przypadku dużych wad wzroku, a także przy schorzeniach okulistycznych uważanych za ciężkie.

Soczewki miękkie – to szkła kontaktowe wykonane z materiału, które w zetknięciu z płynem łzowym stają się bardzo miękkie i elastyczne. Bardzo dobrze się adaptują i są dobrze tolerowane. Mają różne stopnie uwodnienia, co wpływa na możliwą długość ich noszenia. Dzieli się je między innymi na: roczne, kwartalne, miesięczne, dwutygodniowe, tygodniowe i dzienne, a także występują szkła kontaktowe do ciągłego noszenia przez 7, 14 lub 30 dni i nocy. Najczęściej są polecane dla osób, które rzadko ich używają.

Kolejnym podziałem, jest podział na:

- soczewki korekcyjne – do korekcji wad refrakcji,
- soczewki lecznicze – wykorzystywane jako opatrunki w różnych schorzeniach i przypadłościach dotykających gałkę oczną i rogówkę. Do soczewek leczniczych należą również soczewki twarde i soczewki kosmetyczne. Te ostatnie pomagają zakryć wady, które powstały na oku, a także zmienić kolor tęczówki na dowolny.

Jakie wybrać?

Tak naprawdę to każdy wybór musi być konsultowany z lekarzem. Soczewek twardych nie zaleca się osobom przy uprawianiu sportu, natomiast miękkie nadają się w przypadku wszelkich podróży, wakacji i właśnie w przypadku uprawiania sportu.
Wszystko zależy od stylu życia, jaki prowadzi osoba, która chce skorzystać z opcji noszenia soczewek. Można jednak szczególnie zdecydować się na nie i stosować jako zamiennik okularów, w przypadku dużych wad wzroku, czy też po prostu, jeśli tak właśnie jest wygodniej.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *