Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jaka jest różnica pomiędzy czynnymi i biernymi zabezpieczeniami ppoż?

19-01-2019, 07:55

Systemy przeciwpożarowe w budynkach to dzisiaj kluczowa kwestia. Liczy się błyskawiczna reakcja oraz skuteczne usunięcie ogniska pożaru. Rynek sprzętu ppoż rozwinął się przez ostatnie dwie dekady w Polsce. Jest to odpowiedź na zapotrzebowanie na specjalistyczny sprzęt, szczególnie zakładów produkcyjnych o podwyższonym ryzyku wystąpienia pożaru. Do zabezpieczeń ppoż można zaliczyć systemy czynne i bierne. Jaka jest różnica? Zapytaliśmy specjalistów ze sklepu PPOŻ - Hydronetka.pl

mat partnera

Czynne zabezpieczenia ppoż – charakterystyka, przykłady

Systemy przeciwpożarowe mają za zadanie między innymi bardzo sprawnie wykrywać sygnały o ewentualnym wystąpieniu pożaru. Jeśli jest to możliwe, czynne zabezpieczenie ppoż może także w częściowym lub całkowitym wymiarze usunąć ognisko pożaru przy jednoczesnej sygnalizacji i powiadomieniu o jego wystąpieniu. Najlepszym przykładem są czujki dymu oraz temperatury. Tego typu sygnalizatory stale dokonują pomiaru w pomieszczeniach.

Czujniki pożarowe są bardzo efektywnym zabezpieczeniem ppoż, jeśli łączy się je z miejscowymi, stałymi urządzeniami gaśniczymi. Zalicza się do nich tryskacze i zraszacze. Często to właśnie sprawne wykrycie pożaru i uruchomienie systemu zraszania hamuje rozprzestrzenienie się ognia. Do czynnych zabezpieczeń ppoż można także zaliczyć kurtyny wodne oraz grawitacyjne systemy oddymiania. Im lepsze połączenie różnych elementów ppoż, tym efektywniejsze jest reagowanie na ogień w budynku w czasie rzeczywistym.

Bierne zabezpieczenia ppoż – charakterystyka, przykłady

Systemy ppoż bierne mają nieco inne zadanie. Nie zapobiegają one ryzyku pożaru, ale mają być dodatkowym atutem, gdy ogień jednak pojawi się w budynku. Mowa tutaj o zabezpieczeniach ppoż, które występują jako wzmocnienia budynku już w trakcie pożaru. Ich zadaniem jest stabilizacja konstrukcji i utrudnienie eskalacji ognia przy bardzo wysokiej temperaturze.

Bierne zabezpieczenia ppoż cechuje wysokiej jakości materiał, który wykazuje dużą klasę odporności ogniowej. Na etapie projektowania instalacji wentylacyjnych można wykorzystać skrzynki wykonane z płyt ogniochronnych. Zabezpieczenie rozprzestrzeniania się pożaru to między innymi odpowiednia izolacja rur i kabli oraz izolacja przegród budowlanych oddzieleniami przeciwpożarowymi. Stalowe elementy konstrukcyjne, takie jak żebrowania oraz pręty wzmacniające mogą być poddane natryskowi ogniochronnemu.

Aby odpowiednio zabezpieczyć budynek przed ryzykiem wybuchu pożaru, a także jego ewentualnymi konsekwencjami, warto zainwestować w najwyższej klasy zabezpieczenia ppoż. Czujniki automatyczne, znaki alarmowe – wszystko to zwiększy prawdopodobieństwo szybkiej reakcji, ale nie da maksimum oczekiwanego efektu, jeśli pracownicy i osoby przebywające stale lub czasowo w budynku nie zostaną przeszkoleni, jak reagować w sytuacji pożaru.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              





Ostatnie artykuły:


fot. DALL-E



fot. DALL-E



fot. Freepik



fot. DALL-E



fot. DALL-E