Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Jak pracować więcej i się nie wypalić?

10-09-2012, 12:30

Nawet najprzyjemniejsza praca może po jakimś czasie po prostu się znudzić. Jeżeli będziemy pamiętać o kilku prostych rzeczach, nasz dzień w biurze może być jednak tak samo przyjemny dziś, jak i za kilka lat.

Przesiadywanie w pracy do późna nie musi być korzystne dla naszych długoterminowych wyników. Poszukiwanie granicy między życiem prywatnym a zawodowym dla wielu kończy się po prostu porażką. Pamiętając jednak o kilku podstawowych zasadach, mamy możliwość uniknięcia tzw. "wypalenia się". 

Wypalenie się w pracy często objawia się na przykład brakiem zaangażowania, wygaszeniem emocji, poczuciem beznadziejności i nieprzydatności, a w związku z tym prowadzić może nawet do depresji. Całość łatwo pomylić ze stresem, który jednak powinien sprawiać, że w pracy będziemy aż zanadto aktywni - również jeśli chodzi o zaangażowanie emocjonalne. To również może prowadzić do wielu nieprzyjemnych następstw. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych zdecydowana większość pacjentów zgłasza się do lekarzy z chorobami, które powstały właśnie w wyniku stresu.

Poniżej przyjrzymy się prostym, ale jednocześnie bardzo istotnym punktom, które pomogą uniknąć nieprzyjemnych problemów w pracy.

Spotykaj się z ludźmi

WorkNic tak nie odrywa od pracy, jak spotkania ze znajomymi. Nie musisz od razu popadać w skrajności i decydować się na wspólne uprawianie sportów ekstremalnych. Obejrzenie interesującego filmu czy po prostu zwykła rozmowa z pewnością są niezłym pomysłem.

Jeśli Twoja praca już teraz polega na spotkaniach, być może potrzebujesz czegoś zupełnie innego: wyciszenia lub kontaktu z najbliższymi, a nie przedstawicielami handlowymi innych firm. Pamiętaj, że to, co jest dobre dla innych, wcale nie musi być dobre dla ciebie. A nawet to, co teraz uważasz za korzystne, w przyszłości może się okazać szkodliwe.

Ćwicz

Cały dzień za biurkiem? No cóż, wydawałoby się, że czasem po prostu nie ma czasu na dodatkowe zajęcia. Tak naprawdę ruch pomaga jednak działać naszemu organizmowi sprawniej, a lepsze dotlenienie mózgu przekłada się na jego większą efektywność. Przesiadując w pracy dodatkowe godziny, tak naprawdę ograniczamy nasze własne możliwości.

Każdemu, kto regularnie uprawia jakiś sport, nie trzeba również tłumaczyć, z jak dużą radością się to wiąże. Przypływ endorfin po całym dniu pracy jest nieocenionym "oczyszczeniem" dla osób, które stresują się przez wiele godzin. Lepsza sprawność to również większa pewność siebie i mniej negatywnych emocji. Pamiętaj, że to, co wygodniejsze (np. leżenie przed telewizorem), wcale nie musi być łatwiejsze w szerszym ujęciu.

Znajdź swój rytm

Marissa Mayer, która była szefową w Google, a obecnie zajmuje stanowisko dyrektora generalnego Yahoo, zetknęła się z wieloma pracownikami, którzy spędzali przed biurkiem niemało czasu. Jej zdaniem kluczowe w uniknięciu wypalenia się jest po prostu odnalezienie odpowiedniego rytmu i czegoś w rodzaju hobby. 

Każdy z nas ma w ciągu tygodnia zajęcia, których po prostu nie chciałby przeoczyć. Dla jednych jest to obejrzenie ulubionego serialu, dla innych spotkanie z bliską osobą. Gdy pominie się ten ważny element, reszta tygodnia zdaje się tracić sens. Dla niektórych spędzanie w biurze kilkunastu godzin dziennie nie stanowi najmniejszego problemu, jednak gdy pojawi się zdarzenie o wyższym priorytecie, po prostu muszą opuścić miejsce pracy.

Miej ambitne wyzwania

Nikt nie jest w stanie spędzić całego dnia na pracy, jeśli nie widzi w tym najmniejszego sensu. Takie uczucie często pojawia się, gdy podobne zadania wykonujemy przez wiele miesięcy czy lat. Wpisywanie wciąż tych samych cyferek do Excela, które kiedyś uznawaliśmy za proste i łatwe, w końcu będzie już w naszej opinii tylko niezwykle nudne, nużące i nikomu nieprzydatne.

Rozpuszczalnikiem tego typu myśli są po prostu ambitne cele czy wyzwania. Wpisywanie tego samego, by zarobić kolejne kilka złotych może przytłaczać. Co innego, gdy zdajemy sobie sprawę, że kolejna godzina w pracy bądź każde nowe zlecenie przybliża nas o krok do wyprawy dookoła świata lub innego wymarzonego celu.

Przy okazji warto jednak wspomnieć, że przedkładanie teraźniejszości (jedynego, co tak naprawdę mamy) nad jakikolwiek przyszły cel również nie jest najlepszym pomysłem. Mając jednak ambitne plany, jednocześnie sprawiamy, że każda aktualna chwila jest przyjemniejsza. 

Przestań narzekać

Jeśli szukasz w otaczającym świecie samych negatywów, mogę Cię zapewnić, że znajdziesz ich bardzo wiele. Politycy, którzy zupełnie nie interesują się Twoim losem czy nawet dziura w drodze, która tylko czeka, by zniszczyć Ci oponę w samochodzie, bez wątpienia mogą wpłynąć na pogorszenie nastroju.

Zgadnij jednak, kto odpowiada za to, jak się czujesz? Politycy skupiają się raczej na sobie, a tym bardziej dziura w drodze jest tylko brakiem asfaltu - nie zależy jej kompletnie na niczym. Każdy sam decyduje, jak czuje się w dowolnym momencie, bądź po prostu pozwala, by targały nim emocje.

Dostrzegając same minusy w swojej pracy, bez wątpienia również je znajdziesz. Myślisz, że pozwoli ci to lepiej wykonywać obowiązki, zarabiać więcej i spędzać mniej czasu w biurze? No właśnie...

Pomagaj

PracaGdy twoja praca zaczyna Cię nużyć, dobrze jest zauważyć, że wcale nie jest to najgorsze zajęcie na świecie. Co więcej, osób, które chętnie by się z Tobą zamieniły, prawdopodobnie nie trzeba szukać daleko. Wyjdź z pomocną ręką do innych, zamień kilka słów i daj dobrą radę.

Za każdym razem, gdy mówimy coś innym, wygłaszamy to także przed sobą. Wspierając współpracowników, tak naprawdę podbudowujemy również samych siebie. Dając dobre rady, zmuszamy się również do korzystania z odpowiednich filtrów poznawczych, które skupiają się na odnajdywaniu w otaczającym świecie pozytywów.

Jesteś stworzony do pracy

Ile to już razy słyszałem, że ktoś tam chciałby wcale nie pracować. Ze względu na czynniki ekonomiczne sporo osób nawet nie dopuszcza do siebie jednak takiej myśli i to właściwie dobrze. Nie jesteśmy stworzeni do nic nierobienia. To najgorsze, co może się przytrafić człowiekowi.

Badania wielokrotnie wykazały, że ludzie, którzy poświęcają się pracy, są znacznie bardziej szczęśliwsi. Czują się potrzebni, zwykle też mają więcej pieniędzy, więc mogą lepiej o siebie zadbać. Co ciekawe, praca wymagająca od nas ciągłej aktywności i nauki sprawia również, że wolniej się starzejemy i dłużej zachowujemy świetną sprawność umysłu.

Podsumowanie w pigułce 

Sonda
Odczuwasz zmęczenie w pracy?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Aby pracować dużo i nie czuć "wypalenia", przede wszystkim należy odnaleźć swój własny rytm pracy. Dla każdej osoby będzie to oznaczało jednak zupełnie co innego. Jedni potrzebują odrobiny czasu ze znajomymi, dla innych lepsze będzie wyciszenie w samotności. Bez wątpienia oczyszczające dla organizmu mogą być również ćwiczenia, które poza poprawą naszej kondycji mogą również wpłynąć na szybkość wykonywanej pracy umysłowej.

W uczynieniu pracy ciekawszą i bardziej ekscytującą bez wątpienia pomogą ambitne cele oraz wsparcie współpracowników. My również nie powinniśmy stronić od pocieszania i pomagania innym, dając przez to sygnał również sobie samym, że mamy jeszcze zapas energii. Od pracy nie należy również za wszelką cenę uciekać - jest potrzebna, a także pozwala czuć się potrzebnym. Jeśli wiemy, jaki cel ma nasz wysiłek, będzie go również znacznie łatwiej podjąć.

Najlepszy sposób, by się nie wypalić, jest jednocześnie najtrudniejszym do zdefiniowania. To posiadanie pasji, którą naprawdę się kocha i z którą wspólnie się ewoluuje. Podejmowanie coraz to nowych wyzwań sprawi, że nuda będzie wręcz niemożliwa, a tylko robienie tego, co się naprawdę uwielbia, jest w stanie zmotywować do naprawdę szybkiej ewolucji.

Czytaj także: 9 sposobów na więcej wolnego czasu


Źródło: DI24.pl