Jakość i wydajność pracy zakładu produkcyjnego zależy od tego, jak wydolny jest jego park maszynowy. Nawet krótkie, ale nieprzewidziane przestoje mogą doprowadzić do powstania poważnych opóźnień i strat. Dlatego nowoczesne utrzymanie ruchu opiera się o poszukiwanie rozwiązań maksymalnie zwiększających wydajność i ograniczających ryzyko nieplanowanych przerw serwisowych. Warto odbyć odpowiednie szkolenia z Total Productive Maintenance, czyli jednej z najlepszych metod podnoszących niezawodność w przemyśle.
W starszym ujęciu za utrzymanie ruchu uznawało się jedynie prace związane z bieżącym serwisowaniem urządzeń na hali produkcyjnej oraz prowadzeniem ich konserwacji oraz napraw. Dziś służby utrzymania ruchu nadal zajmują się wykonywaniem tych obowiązków, jednak ich zakres jest znacznie szerszy – na sam proces patrzy się bowiem ze znacznie szerszej perspektywy.
Nowoczesne utrzymanie ruchu ma za zadanie z jednej strony zwiększenie niezawodności procesu produkcyjnego, a z drugiej stałe optymalizowanie jego przebiegu. Chodzi o to, aby przestoje maszyn – te planowane, np. na przezbrojenie, jak i nieplanowane – były jak najkrótsze. Czasem wdrożenie kilku prostych zmian w duchu lean manufacturing powoduje ogromne oszczędności czasu i kosztów oraz ograniczenie ryzyka awarii.
Każdy przedsiębiorca zainteresowany wdrożeniem zasad lean manufacturing w przedsiębiorstwie produkcyjnym powinien rozważyć odpowiednią inwestycję w wiedzę i umiejętności załogi. Pomocne mogą okazać się szkolenia i kursy, czy to właśnie z lean manufacturing czy też wybranych technik utrzymania ruchu, np. https://eventis.pl/szkolenia/utrzymanie-ruchu.
Nowoczesne zakłady produkcyjne sięgają po metody zarządzania utrzymaniem ruchu z obszaru lean manufacturing, a więc „szczupłego zarządzania”. Ich idea jest prosta – chodzi o maksymalizację efektywności procesu wytwórczego przy ograniczeniu do minimum strat czasu, środków finansowych oraz zasobów ludzkich.
Total Productive Maintenance w utrzymaniu ruchu polega m.in. na:
Co ważne, TPM bierze pod uwagę zarówno czynniki technologiczne (służby utrzymania ruchu działają predykcyjnie, w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”, a nie reakcyjnie – zapewniając stałą dostępność sprawnych maszyn), jak i ludzkie (nacisk na szkolenia operatorów maszyn tak, aby wyeliminować błędy podczas ich obsługi).
Rezultaty korzystania z metod z obszaru lean manufacturing w odniesieniu do utrzymania ruchu przynosi pożądane efekty i pozwala realnie zwiększyć potencjał rynkowy firmy, ale ich wdrożenie nie zawsze jest łatwe. Warto rozważyć odpowiednie szkolenia dla załogi, które nie tylko pozwalają zdobyć wiedzę, ale przede wszystkim zbudować odpowiednią świadomość i postawę załogi. Szkolenia takie pozwalają zrozumieć jak nowoczesne metody utrzymania ruchu mogą przyczynić się do podniesienia sprawności i rentowności przedsiębiorstwa, a co za tym idzie również do stworzenia lepszych warunków pracy dla załogi. Pracownicy bez wątpienia docenią również, że pracodawca inwestuje w szkolenie i rozwój kadry.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Teraz możesz dostać pożyczkę jeszcze szybciej – dowiedz się, czym jest pożyczka przez czat?
|
|
|
|
|
|