Nie ma jednego ogólnego wzoru wypowiedzenia umowy o pracę. Jednak ten dokument powinien zawierać w sobie pewne istotne elementy, dotyczące zatrudnienia czy treści zawartych w umowie. Jak napisać wypowiedzenie do umowy o pracę, aby niczego nie pominąć i zakończyć zatrudnienie z podniesioną głową? Sprawdźmy.
Wypowiedzenie umowy o pracę powinno nawiązywać do zawartej wcześniej umowy. Składa się z kilku części, o których nie można zapomnieć. W tym dokumencie należy umieścić:
Pismo przekażmy pracodawcy osobiście w formie papierowej i dopilnujmy, aby podpisał on przedłożony przez nas dokument.
Treść wypowiedzenia umowy o pracę nie musi być długa i rozwlekła. Wystarczy, że podasz w niej podstawowe informacje na temat umowy o pracę i datę zakończenia stosunku pracy. Ważne, aby odnieść się do umowy i podać datę jej zawarcia oraz dane stron, które ją podpisały.
Jeśli w umowie znalazły się informacje na temat okresu wypowiedzenia, to należy się do nich odnieść.
Nie musimy natomiast umieszczać w wypowiedzeniu umowy o pracę informacji o przyczynie zakończenia stosunku pracy. Jest ona opcjonalna.
Tak. Wypowiedzenie umowy o pracę jest oficjalnym dokumentem, który wymaga podpisów obu stron - pracownika i pracodawcy. Tylko wtedy mamy pewność, że wypowiedzenie zostało poprawnie złożone i każda ze stron została o nim poinformowana.
Zależy on od długości okresu wypowiedzenia - ten zaś zależny jest od długości trwania umowy o pracę. W przypadku okresu poniżej miesiąca pierwszym dniem działania okresu wypowiedzenia będzie pierwsza niedziela występująca po tygodniu, w którym złożyliśmy wypowiedzenie.
Jeśli okres wypowiedzenia trwa miesiąc lub dłużej, to jego okres liczy się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożyliśmy dokument.
Musi ono zawierać wszystkie elementy podane powyżej. Treść wypowiedzenia z zachowaniem okresu wypowiedzenia powinna uwzględniać jedynie zapis o jego długości zgodnym z umową.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz w poradniku przedsiębiorcy – firmowa.pl.
Jest to jedyny przypadek, w którym musimy wskazać konkretną przyczynę rozwiązania umowę o pracę. Konieczne jest także odniesienie się do artykułu z Kodeksu Pracy. Takie wypowiedzenie jest jednostronne i niepotrzebna jest akceptacja drugiej strony umowy.
Wypowiedzenie umowy o pracę w trybie natychmiastowym może zostać złożone w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich jest szkodliwy wpływ pracy na zdrowie pracownika poparty oświadczeniem lekarskim. Drugim ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych przez pracodawcę, w tym niewypłacanie wynagrodzenia w terminie czy brak dbałości o bezpieczne warunki w pracy.
Ten typ wypowiedzenia powoduje, że stosunek pracy kończy się natychmiastowo od dnia złożenia dokumentu.
Jest to najbardziej pożądana forma złożenia wypowiedzenia umowy o pracę. Wymaga dużej elastyczności i spokoju, zwłaszcza gdy przyczyna jest bolesna dla jednej ze stron. Jednak to wypowiedzenie za porozumieniem stron pozwala dogadać się w kwestii daty zakończenia stosunku pracy. Sprawia również, że pracownik i pracodawca pozostają w przyjaznych stosunkach, co może przydać się w przyszłości.
Aktualności
|
Porady
|
Gościnnie
|
Katalog
Bukmacherzy
|
Sprawdź auto
|
Praca
biurowirtualnewarszawa.pl wirtualne biura w Śródmieściu Warszawy
Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.
*
Wysłali ponad milion SMS-ów podszywających się pod PGE. Wpadli w ręce policji
|
|
|
|
|
|