Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

45,3% polskiego rynku przeglądarek posiada Firefox według najnowszych danych opublikowanych przez Ranking.pl. To o 0,3% więcej od lidera kilku minionych lat - Internet Explorera.

Od kilkunastu miesięcy wiele wskazywało, iż kwestią czasu jest, aby palmę pierwszeństwa na rynku przeglądarek internetowych przejął Firefox. Dziennik Internautów regularnie informował o osiągnięciu kolejnych kroków milowych w zdobywaniu popularności.

Pod koniec marca 2007 roku produktowi Mozilli udało się przekroczyć psychologiczną barierę 30% udziału na polskim rynku. Dalej było już tylko lepiej. Pod koniec 2008 roku, z badań przeprowadzonych przez XiTi Monito, wynikało iż Firefox przekroczył kolejną granicę - 40% udziałów. Natomiast rok później informowaliśmy o niekorzystnych wieściach z konkurencyjnego obozu - po raz pierwszy od kilku lat Internet Explorer był używany przez mniej niż połowę Polaków.

Wówczas Dziennik Internautów o komentarz w tej sprawie poprosił Microsoft. Patryk Góralowski pracujący na stanowisku Windows Business Development Manager, tłumaczył iż Microsoft zamierza odwrócić obecny trend spadkowy, udostępniając przeglądarkę Internet Explorer 8.

Na kolejne wiadomości nie trzeba było długo czekać - na początku 2009 roku w DI informowaliśmy, iż w pojedynku Firefox vs. Internet Explorer nigdy nie było tak blisko. Według danych Ranking.pl za tydzień 23-29 grudnia polskich internautów używających Internet Explorera było ogółem 46,8%, natomiast Firefoksa 44%.

Zestawienie udziałów w polskim rynku poszczególnych przeglądarek
fot. Ranking.pl prowadzony przez Gemius SA - Zestawienie udziałów w polskim rynku poszczególnych przeglądarek
Ciągłych spadków IE nie powstrzymały nawet premiera przeglądarki Internet Explorer 8, wiadomość opublikowana przez Microsoft, iż jego najnowszy produkt jest najszybszą z przeglądarek oraz przygotowanie specjalnych wersji IE8 dla Naszej-Klasy, Allegro i Onetu.

Według danych Ranking.pl Firefox objął pierwszeństwo w zestawieniu dotyczącym tygodnia 17-23 marca 2009 roku. Wówczas różnica pomiędzy produktami Mozilli i MS wynosiła 0,1 punktu procentowego. Otwarta przeglądarka w kolejnym tygodniu, 24-30 marca 2009 roku, umocniła swoją pozycję lidera. Na ten czas polskich użytkowników IE było 45%, natomiast Fx 45,3%.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: Ranking.pl